Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhabalar ,
konu ile ilgili tüm mesajları okudum fakat şöyle bir sıkıntım var.
Uzun süredir askıda olan cnc projemi yeni hayata geçirdim.
Yaklasık 1 yıl once kullandıgım sistemde motor hızları gayet yeterlıydı ama su anda yenı kurdugum ve kopuk kesmede kullacagım 4 eksen X,Y ve bunların slave'ı olarak A,B eksenlerım mevcut. su anda motorların hızları ve ıvmelenmelerı asırı derecede yavas ta kı motor tunıng bolumunden Velocıty ve accelation en son sınıra (velocıty 10500, accelation ise 2600 lerde) aldığımda bır hızlanma oluyor ama oradada ıvmelenmeden dolayı 1 satırı bıtırırken acayıp derecede yavaslıyor.
Daha oncelerı masaustu bılgısayar kullanıyordum su anda ıse notebook bubun bır etkısı olabılır mı ?

Merhabalar ,
konu ile ilgili tüm mesajları okudum fakat şöyle bir sıkıntım var.
Uzun süredir askıda olan cnc projemi yeni hayata geçirdim.
Yaklasık 1 yıl once kullandıgım sistemde motor hızları gayet yeterlıydı ama su anda yenı kurdugum ve kopuk kesmede kullacagım 4 eksen X,Y ve bunların slave'ı olarak A,B eksenlerım mevcut. su anda motorların hızları ve ıvmelenmelerı asırı derecede yavas ta kı motor tunıng bolumunden Velocıty ve accelation en son sınıra (velocıty 10500, accelation ise 2600 lerde) aldığımda bır hızlanma oluyor ama oradada ıvmelenmeden dolayı 1 satırı bıtırırken acayıp derecede yavaslıyor.
Daha oncelerı masaustu bılgısayar kullanıyordum su anda ıse notebook bubun bır etkısı olabılır mı ?

Merhaba,etkisi olabilir şöyle ki; pulse frekansından kaynaklanabilir(bkz.Config>>port&pins>>port setup and axis selections sekmesindeki KERNEL SPEED =35000 Hz. mi?) ama zayıf bir ihtimal bence, tamamen motor ayarlarınız ile alakalı gibi şuan mach3 programı yok yanımda diğer bilgisayarımda kurulu, ona bakar bakmaz tekrar yazarım ayarlar konusunda...saygılar.

Kernel Speed 35000 de.
Ama dığer hızları da denedıgımde bır fark olmuyor.
TB6560 Toshıba chipsetli 5 eksen kontrol kartı bendekı
5-Axis-TB6560-CNC-Router-stepper-controller.jpg

Tahmin ettiğim gib i sorun notebooktanmış. Masaüstü bilgisayarda hiç sıkıntı olmadı

merhaba,
takıldığın biryer olursa sor demiştiniz :)
çoğu şeyi çözdüm gibi, mach3'ün wizardlarında "cut circle" var onu da denedim bir kalemle daire çizdirdim buraya kadar sorun yok,
6A bir kaliteli bir güç kaynağım var, motorların üçünüde taktığımda maximum akım çekiyor kısa devre gösteriyor hatta güç kaynağı bu şekilde çalışıyor cnc fakat akım çok yüksek olduğundan motorlar hatta kablolar bile sıcaktan el değmeyecek hale geliyor, 3 motor için akımı 4A'de falan sınırladığımda ise motorlardan 1 ya da 2 si düzgün çalışmıyor. Artı olarak motorları tek tek 6V verdiğimde 2A gibi birşey çekip münferit olarak çalışıyorlar problem hepsi beraber çalışırken çıkıyor.
Not: 3 motor bağlıyken 12V veriyorum 6.33A de çalışıyor

Motorlara ayrı ayrı 6V verişinde , her motor konstruksiyondan ayrılmış vaziyettemi ? Yani motorlar yükte iken mi akımı fazla çekiyor ?

merhaba,
takıldığın biryer olursa sor demiştiniz :)
çoğu şeyi çözdüm gibi, mach3'ün wizardlarında "cut circle" var onu da denedim bir kalemle daire çizdirdim buraya kadar sorun yok,
6A bir kaliteli bir güç kaynağım var, motorların üçünüde taktığımda maximum akım çekiyor kısa devre gösteriyor hatta güç kaynağı bu şekilde çalışıyor cnc fakat akım çok yüksek olduğundan motorlar hatta kablolar bile sıcaktan el değmeyecek hale geliyor, 3 motor için akımı 4A'de falan sınırladığımda ise motorlardan 1 ya da 2 si düzgün çalışmıyor. Artı olarak motorları tek tek 6V verdiğimde 2A gibi birşey çekip münferit olarak çalışıyorlar problem hepsi beraber çalışırken çıkıyor.
Not: 3 motor bağlıyken 12V veriyorum 6.33A de çalışıyor

Merhaba, sevindim çalıştırdığınız için, ısınma sorununa gelince; step motorlar yükte belli bir ısıya ulaşırlar biliyorsunuzdur fakat o denli ısınması sanım Motor Tuning bölümümde yaptığımız ayarlardan kaynaklanıyor, isterseniz ayarları ve motor etiket değerlerini buraya yazın tekrar kontrol edip birlikte yorumlayalım...saygılar.

X 23LM-C355-P7V Step : 200 Vel : 200 Acc : 50
Y 23LM-C355-P9V Step : 200 Vel : 200 Acc : 50
Z 23LM-C355-P8W Step : 200 Vel : 200 Acc : 50
Vidali miller 1mm olduğu için Step'i 200 e ayarladım. Benim problemim besleme ile alakalı sanırım akım sınırlama olmadığı için motorlar 12V'da çekebildiği kadar akım çekiyor bugün aklıma şöyle birşey geldi denemek üzereyim. Her bir eksen sürücüye 12V 2A 'lik 3 tane ayrı adaptörden besleme verip deneyeceğim
Bu arada aklıma geldikçe yazıyorum biraz uzun oluyor kusura bakmayın,
tool ayarlarını nasıl yapıyoruz? Mesela ben bir uç taktım herhangi bir yerde Z'yi sıfır yaptım daha sonra program freze ucunun malzemeden ne kadar uzaklıkta olduğunu ne kadar indireceğini nasıl anlıyor?? Çünkü ben ekseni farklı yerlerde sıfırladıkça her seferinde ineceği mesafe değişecektir.

Motorlara ayrı ayrı 6V verişinde , her motor konstruksiyondan ayrılmış vaziyettemi ? Yani motorlar yükte iken mi akımı fazla çekiyor ?

Step motorlar yükte iken fazla akım çekmiyor zaten durağan halde iken çekiyor fazla akımı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mach ile ilgili sorunu olan arkadaşlar, lütfen bundan sonra msn adresimi eklesinler oradan yardımcı olmaya çalışayım, bugün itibari ile artık forumdan yorum ve cevap yazmayacağım.... elimden geldiği kadarı ile insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama malesef birilierine sıkıntı oluyor sanırım, o yüzden bu yolu seçtim, kimse kusura bakmasın, yazdığım gibi bundan sonra sadece arasıra tıklar bakarım foruma, saygılar... amacım kimseyi incitmek yada rencide etmek değil.... eğer bilmeden böyle bir duruma yol açtıysamda özürdilerim...

hayırdır mehmet bey nedir sizi bu kadar kızdıran.sizden çok şey öğrendim hakkınızı helal edin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri