Mach3 G kodu dosyalarını mm olarak değil cm olarak okuyor.

Ar-kur-Tek

Profesyonel Üye
Sayın arkadaşlar:

Başlıkta da yazdığı üzere Mach 3 g kodunu işlerken ve ayar yaparken mm yerine cm olarak hareket ettiriyor cnc routeri.

Set step per ünit bölümünden eksen ayarı yaparken mesela 10 diye bir değer girince makine 10 cm haraket ediyor aynı zamanda.Halbuki ayar sayfasının sağ altında birim (UNİTS) bölümünde mm seçili.Zaten diğer seçenekte inç.

Bu problem konusunda yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?

Not:Örnek G kodu dosyası ektedir

Ekli dosyalar

• 1003.txt
    78.2 KB · Görüntüleme: 9
Selam hocam. Sizinki 10 yazınca 10cm gidiyorsa yanlışlık vardır. Mach3 te kalibrasyon yaparken 10 yazınca 10mm gitmeli.

Selam hocam. Sizinki 10 yazınca 10cm gidiyorsa yanlışlık vardır. Mach3 te kalibrasyon yaparken 10 yazınca 10mm gitmeli.

Sayın @daredevil1453

Aynen dediğiniz gibi 10 yazınca 10 santimetre (cm) gidiyor.Ana ekrandaki eksen ölçülerini gösteren yerde öyle. jog ile haraket ettirince oda santim bazında ölçüyor.ancak noktadan sonra mm ye geçiyor.

Sebebi nedir ve nasıl çözerim? bir türlü çözemedim. Mach3 için usb kontrol kartının xml ayar dosyasını kullandım.Acaba kartın yanında gelen ayar dosyasında mı bir sıkıntı var? varsa xml dosyasını nasıl düzeltebilirim?

Problemi çözdüm.Buraya yazayım ki birine lazım olur belki.

Ben routerde nasıl denk getirdiysem ( motorun düzgün çalışmasına bakarak) motor tuning ayarlarını yanlış yapmışım.

Motor tuning ayarlarını en baştan yapınca problem kalmadı.

Hadi geçmiş olsun. Ekran görüntüsünü atarsanız.
Benzer duruma Xml dosyasından bakılır, yedeğini de alın.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri