Mach3 10 dk sonra reset yakıyor ve duruyor

3 eksen ahşap cnc kullanıyorum. Mach3 programı işlem sırasında veya dururken 10 dakika geçtikten sonra reset butonu kırmızıya geçiyor ve duruyor. Reseti yeşil yapıyorum devam ediyorum tam 10 dakika sonra tekrar duruyor. Bu durum boşta beklerken de zaman turuyorum 10 dakika sonra tekrarlıyor. Makineden soğudum iyice.

Selam. CNC makinelerden anlamam. Benimki sadece bir fikir, Kronometre tutarak deneyip tamı tamına 10dk da duruyor ise, parametrelerde birşey 10dk'ya ayarlanmış olabilir mi diye düşündüm. "10dk da bir stop'a geç " vs. bir seçimlik parametre olabilir mi? Kolay gelsin.

Dediğiniz gibi bu olasılığı düşündüm mach3 te girmediğim sayfa kalmadı birçok sitede araştırma yaptım bulamadım. İşleme yaparken 10 dk bazen 7 ila 8 saniye geçiyor. windows usb askıya alma durumu gibi bişeymi var diye baktım ama düzelmedi. "emergency mode active" uyarısı geliyor. Hiç start almıyor olsa bağlantılardadır düyecem, parazit diyeceğim ama 10 dakika çalışıyor resetliyorum kaldığı yerden devam ediyor. Arkadaşımın bilgisayarını bağlayıp deneyeceğim

Dediğiniz gibi bu olasılığı düşündüm mach3 te girmediğim sayfa kalmadı birçok sitede araştırma yaptım bulamadım. İşleme yaparken 10 dk bazen 7 ila 8 saniye geçiyor. windows usb askıya alma durumu gibi bişeymi var diye baktım ama düzelmedi. "emergency mode active" uyarısı geliyor. Hiç start almıyor olsa bağlantılardadır düyecem, parazit diyeceğim ama 10 dakika çalışıyor resetliyorum kaldığı yerden devam ediyor. Arkadaşımın bilgisayarını bağlayıp deneyeceğim
Anladım. Neticeyi yazarsanız sevinirim. Biz de birşeyler öğrenmiş oluruz bu sayede. Kolay gelsin.

Arkadaşlar Merhaba, şirkette bir tane büyük platform CNC makinası var sürücüleri SG-AS30AF X ekseninde 2 adet Y ve Z ekseninde birer tane motorum var birde spindle motorum var. Aşağıdaki linkten detaylara da bakabilirsiniz.
https://www.sahinrulman.com/servo-motor-surucu-sgas30af

Bu makina normalde LPT kart ile çalışıyordu. Linux tabanlı Pathpilot programı ile çalışıyordu ama üretici firma şirketten birilerini arayıp programda birşeyler yapmış ve ardından cnc 2 3 ay sonra çalışmayacak şekle geldi. Şirket ile iletişime geçtiğimde 4000$ kart +yazılım güncellemesi istedi ama kart sağlam bu kartı Mach3 programı ile çalıştırabilir miyim. kart resmi aşağıdadır.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-08-20 at 12.02.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-20 at 12.02.38.jpeg
    198.2 KB · Görüntüleme: 21
Bu kartı çok zor çalıştırırsınız lisanslı yazılım istiyor. Ama aynı kart birçok yerde satılıyor fakat her satılan bu kartın yazılımı farklı. Bu tip gantry işleme merkezleri basit bir cnc değildirler. 4000$ az bile demişler. Bu makine Seramik üreten bir şirketin bozüyük galiba. Öyle mach3 programı ile her makine çalışmaz. Bir eksende 2 motor var o makinada. Bunlar birbiri ile senkron çalışmalıdır. Küçük bir hatada köprü geri dönülemez şekilde yamulur. Bir de şöyle bakın olaya: mitsubishi cnc kontrol ünitesi taktırsanız 10.000$ ödersiniz. Ama 4000$ size çok gelmiş.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Merhaba, şirkette bir tane büyük platform CNC makinası var sürücüleri SG-AS30AF X ekseninde 2 adet Y ve Z ekseninde birer tane motorum var birde spindle motorum var. Aşağıdaki linkten detaylara da bakabilirsiniz.
https://www.sahinrulman.com/servo-motor-surucu-sgas30af

Bu makina normalde LPT kart ile çalışıyordu. Linux tabanlı Pathpilot programı ile çalışıyordu ama üretici firma şirketten birilerini arayıp programda birşeyler yapmış ve ardından cnc 2 3 ay sonra çalışmayacak şekle geldi. Şirket ile iletişime geçtiğimde 4000$ kart +yazılım güncellemesi istedi ama kart sağlam bu kartı Mach3 programı ile çalıştırabilir miyim. kart resmi aşağıdadır.
Aynı firmanın görselde aynı kartını kullandım. Plazma cnc için mach3 te problemsiz çalıştı. Yükseklik kontrolü sensör makrosunu vermedikleri için kartı iade ettim. 3 eksen problemsiz şekilde kullanabilirsin. Bu kartı win xp ile kullanman gerekiyor diye biliyorum. Mach3 ayarlarını yaptığında kart bağlantısı sağlanıyor ve kart üzerinde enable kırmızı ışığı yanıyor. Eksenkeri Bağladığınız pin ayarlarını girmeniz gerekiyor
20210710_153950.jpg
20210710_153921.jpg

Aynı firmanın görselde aynı kartını kullandım. Plazma cnc için mach3 te problemsiz çalıştı. Yükseklik kontrolü sensör makrosunu vermedikleri için kartı iade ettim. 3 eksen problemsiz şekilde kullanabilirsin. Bu kartı win xp ile kullanman gerekiyor diye biliyorum. Mach3 ayarlarını yaptığında kart bağlantısı sağlanıyor ve kart üzerinde enable kırmızı ışığı yanıyor. Eksenkeri Bağladığınız pin ayarlarını girmeniz gerekiyorEkli dosyayı görüntüle 82405Ekli dosyayı görüntüle 82406
Mustafa bey Nokta CNC şirketinden biz de Plazma kartı aldık ama THC sensörü ve Türkçe CNC yazılım verdiler bize. Siz Büyük ihtimal ile Onların ürününün muadilini Şahin Rulman vb. yerlerden aldı iseniz sizlere seviye takip sensörü ve Türkçe Arayüzünü vermedikleri için Mach3 yarım yumalak kullanırsınız. Çakma Sorunlu olur. Böylece daha büyük sorunlar yaşarsınız. Asıl ürün ve Orjinali sadece Nokta CNC 'de var. Diğerleri Elektronik kartı yapmışlar ama, yazılım da bununla haberleşiyor. Başka yerden alınır ise sorun yaşarsınız. Türkçe Ekran olmaz, sensör olmaz, THC çalışmaz. Daha bir sürü macro da çalışmaz. Sadece Mach3 ayarları iki fotoğraf ile bitse idi bu işler. Keşke. Yanlış yönlendirmeyin insanları boşuna, Ama size gel kardeş yap resimdekileri veya boz deseler, telefonunuzu kaparsınız herhalde.

Mustafa bey Nokta CNC şirketinden biz de Plazma kartı aldık ama THC sensörü ve Türkçe CNC yazılım verdiler bize. Siz Büyük ihtimal ile Onların ürününün muadilini Şahin Rulman vb. yerlerden aldı iseniz sizlere seviye takip sensörü ve Türkçe Arayüzünü vermedikleri için Mach3 yarım yumalak kullanırsınız. Çakma Sorunlu olur. Böylece daha büyük sorunlar yaşarsınız. Asıl ürün ve Orjinali sadece Nokta CNC 'de var. Diğerleri Elektronik kartı yapmışlar ama, yazılım da bununla haberleşiyor. Başka yerden alınır ise sorun yaşarsınız. Türkçe Ekran olmaz, sensör olmaz, THC çalışmaz. Daha bir sürü macro da çalışmaz. Sadece Mach3 ayarları iki fotoğraf ile bitse idi bu işler. Keşke. Yanlış yönlendirmeyin insanları boşuna, Ama size gel kardeş yap resimdekileri veya boz deseler, telefonunuzu kaparsınız herhalde.
Kartı şahinrulmandan aldım. Hatta ayarları türkçe arayüzü ve nokta cnc nin kart haberleşme programınıda verdiler. Ama program haberleşmedi ve nokta cnc nin sahibi ile görüştürdüler ismini hatırlıyamıyorum şimdi. Makro yazmalısın dedi. Bende o kadar para verdim benmi uğraşacam şimdi dedim. Şahin rulmana verdi veriştirdi. Yıllar oldu onlara kartları satalı müşterilerine satarken tam açıklamıyolar dedi. Bende şahin rulmana patladım onlar nokta cnc ile tartışmışlar. Bende kartı iade ettim.

Kartı şahinrulmandan aldım. Hatta ayarları türkçe arayüzü ve nokta cnc nin kart haberleşme programınıda verdiler. Ama program haberleşmedi ve nokta cnc nin sahibi ile görüştürdüler ismini hatırlıyamıyorum şimdi. Makro yazmalısın dedi. Bende o kadar para verdim benmi uğraşacam şimdi dedim. Şahin rulmana verdi veriştirdi. Yıllar oldu onlara kartları satalı müşterilerine satarken tam açıklamıyolar dedi. Bende şahin rulmana patladım onlar nokta cnc ile tartışmışlar. Bende kartı iade ettim.
Evet siz de muzdarip olmuşsunuz Şahin Rulmandan. Ben de buna benze şahinden kart aldım ama bana da nokta cnc nin yazılımını verdik dediler olmadı kart çalışmadı Türkçe olacak dediler olmadı, Sonra Arattırdılar Nokta cnc yi ama ne öğrendim. Nokta cnc şahin rulmana 2 yıldan beridir kart satmamış, adamlar tutmuş aynı karttan bastırmışlar satıyorlar, ama programı driveri yapamayınca nokta cnc yi arayın size yardımcı olur deyip duruyor. Ben nokta cnc den aynı kartı aldım, sürücüsünü de nokta cnc verdi ürünle beraber geldi ve sorunsuz çalıştı. Macrolar vb herşey düzgün çalışıyor. Nokta cnc şirketi konuyla çok ilgili, Ürünü başka yerden alıp, sizi bambaşka birine yönlendirmeleri Şahin Rulmanın ayıbıdır. Bence.

Bir de az önce bakarken sitelerinde Türkçe Freze ve Plazma yerli Linux temelli cnc yazılım gördüm. Adamlar Türkiye de gerçekten ileri bir noktadalar. Hangi cnc tezgah üreticisi kendi yazılımını hem de linux tabanlı profesyonel öyle mach3 falan filan değil, çok güzel çalışmaları var. diğer üreticilere bakın ne yapıyorlar, demir gövde şase ile bitmez ki bakın link yasak mı bilmiyorum hadi vermeyelim. sonra atarlar bizi burdan.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri