Müstakil ev ısınma sorunsalı

Peki elektrikli kombinin size ne kadar fatura çıkaracağı konusunda araştırma yaptınız mı?

Geçen ay hava soğuktu biraz doğalgaz faturası 1926tl, 3405kwh enerji tüketilmiş. Elektrikli kombi olsa sadece kombi için 8500tl fatura çıkacaktı. Doğalgaza göre 4,5 kat fazla. Siz yarısını yaksanız 4250tl civarı fatura çıkar. 1 saatteki tüketim 2,36 kw olur, sürekli bir ufo veya elektrik sobası çalışıyormuş gibi olur.

Ben olsam inverter klima taktırırdım ve 7/24 açık tutardım, ortam ısındıktan sonra maksimum verimle aheste aheste çalışırdı. Diğer odaların kapılarını mümkün olduğunca sürekli açık tutup oraları da ısıtırdım. 2 adet farklı odalarda klima olursa daha konforlu olur tabi. Klima 3te 1 verimle çalışsa 1400-1500tl tüketim olur, belki olmaz bile. Detaylı hesaplamak lazım.

Bir gün doğalgaz ulaşırsa ona geçersiniz, klimaları da soğutma ve ani ısıtma için kullanmaya devam edersiniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Peki elektrikli kombinin size ne kadar fatura çıkaracağı konusunda araştırma yaptınız mı?

Geçen ay hava soğuktu biraz doğalgaz faturası 1926tl, 3405kwh enerji tüketilmiş. Elektrikli kombi olsa sadece kombi için 8500tl fatura çıkacaktı. Doğalgaza göre 4,5 kat fazla. Siz yarısını yaksanız 4250tl civarı fatura çıkar. 1 saatteki tüketim 2,36 kw olur, sürekli bir ufo veya elektrik sobası çalışıyormuş gibi olur.

Ben olsam inverter klima taktırırdım ve 7/24 açık tutardım, ortam ısındıktan sonra maksimum verimle aheste aheste çalışırdı. Diğer odaların kapılarını mümkün olduğunca sürekli açık tutup oraları da ısıtırdım. 2 adet farklı odalarda klima olursa daha konforlu olur tabi. Klima 3te 1 verimle çalışsa 1400-1500tl tüketim olur, belki olmaz bile. Detaylı hesaplamak lazım.

Bir gün doğalgaz ulaşırsa ona geçersiniz, klimaları da soğutma ve ani ısıtma için kullanmaya devam edersiniz.
Bunu düşündüm hocam ancak bizim evin yerleri aşırı soğuk klimanın yerleri bir nebze de olsa ısıtacağından emin değilim en nihayetinde tek katlı bir yapı alt kısım da beton eğer ki ısıtırsa tabii ki de klima taktırırım hiç durmam benim işime de gelir ama soğuğu ayaktan alıp hasta olduktan sonra hiçbir anlamı yok. Bu sebeple yerden ısıtma sistemi üzerinden ilerlemek istiyorum. Emin olun klimayı kapattıktan hemen sonra ortam da soğumaya başlayacaktır. Benim deneme yanılma yapacak ne vaktim ne de param var:)

Isıtma, iç ortamdan dış ortama kaçan ısının telafisi amacıyla yapılır (soğutma da tersi). Dolaysıyla alt, üst ve dış duvarlarda iyi bir yalıtım yoksa ne ile ısıtırsanız ısıtın maliyetli olacaktır. Üstelik ısıtmayı kapatınca içerisi hızla soğuyacaktır. Enerjinin bu kadar pahalanacağı zamanında düşünülmemiş. İnşa aşamasında yalıtım yapılmayınca sonradan çok daha fazla maliyete sebep oluyor.

kozlusan’in sulu sistemi mantikli geldi onu almayi dusunuyorum hem de sicak suyu karsilayacaksa harika secim olur.
Not: Boyler gerekliymiş sıcak su için sadece yerden ısıtmaya oluyormuş. O zaman klimaların COP değerlerine göre bir mitsubishi klima alma yolu gözüküyor gibi..

Son düzenleme:
Bunu düşündüm hocam ancak bizim evin yerleri aşırı soğuk klimanın yerleri bir nebze de olsa ısıtacağından emin değilim en nihayetinde tek katlı bir yapı alt kısım da beton eğer ki ısıtırsa tabii ki de klima taktırırım hiç durmam benim işime de gelir ama soğuğu ayaktan alıp hasta olduktan sonra hiçbir anlamı yok. Bu sebeple yerden ısıtma sistemi üzerinden ilerlemek istiyorum. Emin olun klimayı kapattıktan hemen sonra ortam da soğumaya başlayacaktır. Benim deneme yanılma yapacak ne vaktim ne de param var:)
Klima sürekli çalışırsa yerlerinde ısınacağını düşünüyorum. Klimayı kapatmayacaksınız zaten, ihtiyaca göre kendini kısacak gerekirse durduracak. Hangi ısıtma sistemi olursa olsun kapattığınızda duvarların, yerin, eşyaların ısınması uzun zaman alır konforu bozar. Termosifonu devirdaimle tesisata bağlayıp aşırı soğuk günlerde yerleri ılıtabilirsiniz, sıcak su ihtiyacınızı da karşılar.

Yalıtım da uygun ve sağlam ürünleri de araştırın bence. Arkadaşların dediği gibi katı yakıt en mantıklısı ama ısı kaybına neden olan yerleri çözmeden asıl sorunu halledemezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri