Müstakil ev ısınma sorunsalı

sakroda

Üye
Arkadaşlar merhaba
Toplamda 60 metre kare oturumu olan iskanlı bir evim var. Ancak evimin olduğu yerde herhangi bir doğalgaz hattı yok. 300 metre uzaktaki okulda var ancak dilekçe verdiğimde cevap "mucbir sebeplerden dolayı yapılamamaktadır" diye cevap aldım. Bu yüzden kendi başımın çaresine bakmam gerek. Evimde yerden ısıtma tesisatı var ancak kolektörler yok. Hemen elektrikli kombi alayım dedim. 12 KW yeterli olduğunu düşünerek kombiciye istediğim modeli söyledim ancak ne olur ne olmaz bir de belediyedeki elektrik mühendisine sorayım dedim evin projesini ancak 12 KW değil 6 KW bile takamazsın dedi. Hattın kaldırmaz dedi. Hattım trifaze 4x6 olarak öğrendim. Eğer takarsam diğer elektrikli aletlerimi yakabileceğimi söyledi. Bu açıdan tekrar proje çizdirip bir elektrikli kombi fiyatında bir masraf çıkacağını öğrendim. 12-13 bin TL. Size sorum bir anca müstakil eve geçmem gerek bu açıdan hem ısınma hem de yıkanma için sıcak su ihtiyacım olacak. Soba ya da benzeri kat kaloriferi gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Isı pompasına bakayım dedim o da çok pahalı çıktı arada derede kaldım. Birisni taktırsam elektrik yetmiyor diğerini taktırsam para yetmiyor. Sizin fikrinizi almak isterim..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
onu da araştırdım o da 10 KW gibi bir elektrik yakıyor..

Pelet sobası nasıl 10kW elektrik harcar zaten ana yakıt pelet oluyor. Geri kalanı sirkülasyon pompası fan v.s.

Bu bilgiye nereden ulaştınız? link verebilir misiniz?

Siz elektrik yada doğal gaz kullanamıyorsanız farklı yakıtlara yöneleceksiniz. En mantıklısı katı yakıt bu pelet yada kömür gibi yada alternatif LPG tüpü sanayi tipi tüp kullanabilirsiniz.

onu da araştırdım o da 10 KW gibi bir elektrik yakıyor..
elektrikli petekle karıştırmış olmayasın? hani ben daha öncede araştırmıştım. elektriği bir tek fanda kullanıyor. o da en büyüğü (epeyce lüks bir sistem eve havalandırma kanalı filan kurulu olması lazım) 400 watt fan diyor. müstakil evdesin, baca sorunun olmaz, kül dedi, odun kömür taşıma derdi yok, ayarlı yüksek verimli bir yığında seçenek var.

Arkadaslar bilgisizligime verin piyasada 12 kw, 24 kw gibi modeller gorunce bunlar da elektrik cinsinden zannettim zannedersem bunlar es deger isi degerleri degil mi? o zaman normal bir evde rahatlikla calistirilabilir ozellikle sulu sistem benim isimi gorecek gibi… ortalama kac torba pelet gider 1 gunde 50-60 metre kare icin?

Ya katı yakıt kullanacaksınız. Katı yakıtla uğraşamam diyorsanız tesisatı güçlendirip elektrikli kombi kullanacaksınız.

Arkadaslar bilgisizligime verin piyasada 12 kw, 24 kw gibi modeller gorunce bunlar da elektrik cinsinden zannettim zannedersem bunlar es deger isi degerleri degil mi? o zaman normal bir evde rahatlikla calistirilabilir ozellikle sulu sistem benim isimi gorecek gibi… ortalama kac torba pelet gider 1 gunde 50-60 metre kare icin?
güzel insan, soru sordun, cevap verdik, onlarca çeşidi var, ucuzu var, pahalısı var. satın alma linklerinde hemen hemen hepsinin özellikleri var. ne kadar yakar, kaç saatte yakar, ne kadar yer ısıtır. bu bilgilerin hepsini sen kendi evine göre belirleyebilirsin. bu arada ben hiç bir türlü ısıtıcı kullanmıyorum, iklim de, evin yalıtımlı olması de, benim derimin kalın olması de, ne dersen de.
yani güzel insan soba evler için ideal bir ısınma aracıdır. ev de senin evin, seçenekleri sen belirleyeceksin.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri