LoL, Valorant, ping olmamasına rağmen lag takılma

jnhax1

Üye
Ryzen 5600X.
RTX 3070.
256 GB SSD.
240 Hz 0.5ms monitör.
16 GB RAM.

Selam forum 1 yıla yakındır bu sorunu yaşıyorum çok araştırdım ama bir sonuç bulamadım Online oyunlarda takılma ping düşük olmasına rağmen ve FPS yüksek olmasına rağmen oyunu ilk açtıgım 30 dk bir problem yok ama sonradan takılmalar başlıyor ve sürekli takılma oluyor özellikle LoL'de daha belirgin sizce sorun neden olabilir ve bazen de farem yavaşlıyor, geç algılıyor klavyem bunlarda yaşadıgım diğer sorunlar.

Ryzen 5600X.
RTX 3070.
256 GB SSD.
240 Hz 0.5ms monitör.
16 GB RAM.

Selam forum 1 yıla yakındır bu sorunu yaşıyorum çok araştırdım ama bir sonuç bulamadım Online oyunlarda takılma ping düşük olmasına rağmen ve FPS yüksek olmasına rağmen oyunu ilk açtıgım 30 dk bir problem yok ama sonradan takılmalar başlıyor ve sürekli takılma oluyor özellikle LoL'de daha belirgin sizce sorun neden olabilir ve bazen de farem yavaşlıyor, geç algılıyor klavyem bunlarda yaşadıgım diğer sorunlar.
Forumda bu konu ile ilgili milyon tane soru soruldu , malesef cevabı da yok . Elektrik ile alakalı bir durum olması ihtimali çok zayıf .

Sizinle benzer sorun yaşayanlara QUORA nın verdiği cevabın Türkçesi:

Isı: Bilgisayarınız yoğun çalıştıkça ısınır. Fazla ısındığında, bileşenler hasar görmemek için yavaşlayabilir. Yoğun aksiyonun 10 dakikasından sonra oyununuzun takılmasının nedeni bu olabilir.

Kaynak Kaçakları(Resource Rascals): Oyunlar, bilgisayarınızın işlem gücünü ve belleğini yiyip bitirir. Arka planda çalışan başka programlar varsa, oyununuz için gerekli kaynakları "çalıyor" olabilir ve bu da lag'a yol açabilir.

Sürücü Sorunları: Grafik kartınızın, ses kartınızın veya diğer önemli bileşenlerinizin eski veya hatalı sürücüleri de performans sorunlarına yol açabilir. Bunları, oyununuz ile bilgisayarınız arasındaki tercümanı olarak düşünün; eski sürümler yanlış anlaşılmalar ve yavaşlamalara neden olabilir.

Depolama Azalması: Oyununuz yavaş bir sabit diske kuruluysa, verilerin yüklenmesi daha uzun sürebilir ve bu da takılmaya neden olabilir. Daha yeni "Solid State" sürücüleri (SSD) çok daha hızlıdır ve performansı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Network Saldırganları: Çevrimiçi oyunlar oynuyorsanız, dengesiz bir internet bağlantısı da lag'a neden olabilir ve karakterinizin çamura saplanmış gibi hissetmesine yol açabilir. Bunu dışlamak için internet hızınızı ve kararlılığını kontrol edin.

Yapabilecekleriniz:

Sogutun: Bilgisayarınızın iyi hava akışı olduğundan ve aşırı ısınmadığından emin olun. Fanlarınızdan ve havalandırma deliklerinden tozu temizlemeyi veya dizüstü bilgisayar soğutma pedi kullanmayı düşünün.

Kaynak tüketenleri kapatın: Oyununuzu başlatmadan önce arka planda çalışan gereksiz programları kapatın. Bu, oyununuza daha fazla nefes alma alanı sağlar.

Sürücülerinizi güncelleyin: Grafik kartınızın, ses kartınızın ve diğer sürücülerinizin güncellemelerini kontrol edin. En son sürümleri yüklemek, performansı iyileştirebilir ve hataları düzeltebilir.

Depolamanızı yükseltin: Hala geleneksel bir sabit disk kullanıyorsanız, oyununuzu bir SSD'ye taşımayı düşünün. Hız artışı dramatik olabilir.

İnternetinizi kontrol edin: Bir hız testi yapın ve internet bağlantınızın kararlı olup olmadığını görün. Değilse, internet servis sağlayıcınıza başvurun.

Bu adımları deneyerek, laglı oyunlarınızın arkasındaki suçluyu belirleyebilir ve düzeltebilirsiniz.
Unutmayın, biraz "dedektiflik çalışması", oyun zaferinizi geri kazanmanıza yol açabilir.

Fan temizliği , kaliteli termal macun , Bakım !!!

Fan temizliği , kaliteli termal macun , bakım !!!
hocam güç kaynağım 750w ama taktıgım kabloda 250w gössteriyo kablodan dolayı olabılır mı güç yetmiyordur belki buyuk ıhtımalle degıl ama yıne bı sorayım hocam bılgınız var mı

Bilgim yok

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri