Lojik Devre Tasarımı

isoment01

Üye
Arkadaşlar selamlar, elimde bir projem var şöyle ki;
Devrede bir buton var butona basıldığında lamba on konumuna butona tekrar basıldığında lamba off konumuna geçiyor.
Devrenin bir de reset pini var bu pine 28V verildiğinde lamba açıksa kapanacak, kapalı ise konumunu koruyacak.
Reset pininde 28V gerilim olduğu sürece buton deaktif olacak yani basıldığında devre tepki vermeyecek.
Reset pinin 0 konumuna çekildiğinde yani enerjiyi kestiğimizde, lamba hala kapalı kalacak fakat butonlar aktif olacak.
Kullanıcı lambayı açmak istediğinde butonu kullanmak zorunda olacak yani. Bu devreyi 2 input nand gate ile ve transistörler ile
yapmaya çalıştım ama her seferinde reset pini 1 den 0 a geldiğinde ışıklar tekrar açıldı. Bana bu konuda deneyimi olan bir arkadaş varsa yardımcı olabilir mi ?

Yaptığınız devrenin açık şemasını gönderirmisiniz?

56505

Bu size ne derece yardımcı olur bilemem yani VTEST denilen reset pini olacak. Çıkışta bir mosfet var aslında amacım o mosfeti sürmek. Lambayı sürüyor o mosfet. Butonum ledli bir buton çıkıştaki lamba ile tersine çalışıyorlar. Çıkıştaki lamba on ise buton lambası off gibi. Alttaki led butonun ledi yani. Bu devre istenileni yapmıyor dediğim gibi reset pini 1 den 0 a çekilince önceki durumda lamba açıksa tekrar o duruma geçiyor. Onun sıfır da kalması lazım
56507

bu da yardımcı olur

Son düzenleme:
İlla lojik kapılar ile yapılmak zorunluluğu var mı?
Varsa sanki JK flip flop ve belki bir tanede and kapısı, birkaç direnç, kapasitör ile yapılabilir gibi.

Yoksa mcu ile üç beş satır koda bakar.

devreyi yaptım. Bi latch devresi kurdum 2 nand gate ile birde entegrenin girişine bir transistör ile yol verdim. reset den gerilim gelince entegrenin girişi toprağa çeken transistörlü not devresi yani fakat daha büyük bir problemim var.
Burda yüküm smps ile çalışan bir lamba ve girişinde emc katı var yani kapasite ve bobinler var sonrasında ki smps devre ve lamba.
Ben butona bastığımda lamba açılıyor okey fakat kapattıktan sonra bir kırpışma, anlık bir aç-kapa oluyor lamba da. Yüke seri schottky felan koydum ama sorunu çözemedim.
donanımcı arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Untitled.png
    Untitled.png
    49.1 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Sorunuma yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Hala çözebilmiş değilim.

Entegrelerin besleme kısmını iyice
filtre edin. Bir kaç pi arka arkaya
iyi olur. Son kondansatör biraz
büyük olabilir.

çözüm high side switch. Yükü source'a almak yani. Bunu N-Ch Mosfet ile yaparsam giriş 32 volt olunca mosfetin source unda yaklaşık 31.5V felan oluyor. Vgs gerilimini pozitif yapmak için(mosfeti on konumuna geçirmek) gate'e gelen sinyali yükseltmek gerek. Diyelim ki gate'i 32V seviyelerine düşürdüm. Source u nasıl 25-26V lara çekebilirim. Draine girişe bağlı bi dirençle gerilimi düşürmek orda mantıklı mı ? Onu bilemedim. Yük 70mA çekiyor çünkü hesabı nasıl olur biliyorsanız anlatır mısınız ? (şematiğe bakabilirsiniz)

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri