load sviç

patrol

Üye
arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica edeceğim.

projemde Pic kullandım, bir tane de 2x8 karakter LCD kullandım.
el kumanda cıhazı olduğu için bu alet, çabuk pil tüketiyor.
pil'i idareli kullanabilmek için sleep moduna geçiriyorum işlemciyi. ancak 2x16 LCD'yi de enerjisini kesmem gerekiyor. fazla akım çektiği için direkt pic'in bacağından besleyemiyorum.
kataloglardan LMN400B01 gibi entegrelerle beslemeyi on-off yapılabiliyor ama piyasada bulamadım.
piyasada bulunabilecek eşdeğer bir komponent varsa lütfen bunun ismini bana söyleyin.
diğer bir yol da mosfetlerle bu işi yapmak sanırım. denenmiş bir yöntemi olan varsa lütfen bana yardımcı olsun.
devremin beslemesi 6V (4kalem pil). LCD ve Pic malum 5V ile besleniyor. amacım pic ile bu LCD'ye 5 volt verip vermemek.
şimdiden teşekkür ederim

Lcd aydınlamasını sadece tek mosfetle on-of yapabilirsin. Bunun için uygun güçte bir mosfetin drain'ini lcd ledinin gnd pinine, source bacağını devre Gnd'ına bağla. Pic'in aydınlatmayı kontrol edeceği pin ile mosfet gate'i arasına da 470 ohm civarı direnç kullan. Hepsi bu kadar.

sadece aydınlatma değil, lcd'nin beslemesini de vermem gerekiyor.
öte yandan, toprağı işlemci üzerinden alabilir şeklinde düşünerek, LCD'nin toprağını değil, vcc kısmını on/off yapmalıyım.

O halde lcd beslemesini vdd hattından p kanal bir mosla yap ama led beslemesi için yine n kanal ayrı bir mos kullan çünkü p kanal mosların iletimdeki direnci yüksek olduğu için kayıp güç daha fazladır, p kanal mos'tan ne kadar az akım geçirirsen o kadar tasarruf etmiş olursun.
Fakat Rds-on değeri gerektiği kadar düşük bir P kanal mos bulabilirsen tüm lcd beslemesini (led+devre) anahtarlayabilirsin

tyildizak arkadaşım çok teşekkür ederim. bunu uygulayacağım.
aslında bir ricam daha olacak, her ne kadar elektroniğe bulaşmışsam da, esas olarak yazılımcıyım ve yazılımımı çalıştırabilecek minimim konfigurasyonlar kadar elektronik devre çizebiliyorum. yani o tavsiyeniz yöntemi fiilen nasıl yapacağımı bilemiyorum, görsel olarak yardımcı olursanız çok makbule geçecek. teşekkür ederim.

teşekkür ederim tyildizak.

akücü sana da teşekkür ederim:)

bir şey daha takıldı aklıma.
IRF9530 veya benzeri bir ürün kullanacağım.
şimdi besleme gerilimim 5V. pic'in logic 1 çıkışım da 5V. bu durumda mosfet tetiklenebilecekmi?

diğer bir konu da şu, yıllar evvel bir konu olmuştu, oradan kulağımda kaldı, PIC çıkışı logic olduğu için, mosfetin de logic olması gerektiği. yani IRL serisinden bir mosfet kullanmamız gerektiği. sebebini bilmiyorum.

böyle birşey varmı? yada burada kullanacağım IRF veya IRL olmuş ne farkedecek?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri