lm35 sıcaklık sensörü plc veri okuma

afyakut

Üye
Merhaba, elimde bulunan LM35DZ sıcaklık sensörü ile ortamın sıcaklığının ölçülmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda elimde S71200 1215C dcdcdc plc bulunmaktadır. Aşağıdaki şema şeklinde bağlantıları kurdum fakat bi türlü anlamlı derecelere ulaşamadım.Normx ve Scale x kısmında değerleri nasıl yazacağım. Lm35 sensörü her 1 derecede 10 mV üreten bir sensör.Yardımcı olursanız sevinirim. unnamed.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Afyakut Merhaba;
LM35DZ nın ölçüm aralığı 0 ile 150 arasında kullanırsanız scalex min 0 max 150 yazın ancak siz mv seviyesinde çalıştığınız ve s71200 üzerindeki dahili analog iinput 0-10v volt seviyesinde çalıştığı için bu skala çok küçük olabilir 0 ile 1500 arasında skale ederseniz mantıklı sonuçlar alırsınız.

Kolay Gelsin

Afyakut Merhaba;
LM35DZ nın ölçüm aralığı 0 ile 150 arasında kullanırsanız scalex min 0 max 150 yazın ancak siz mv seviyesinde çalıştığınız ve s71200 üzerindeki dahili analog iinput 0-10v volt seviyesinde çalıştığı için bu skala çok küçük olabilir 0 ile 1500 arasında skale ederseniz mantıklı sonuçlar alırsınız.

Kolay Gelsin

teşekkürler,

dediğiniz şekilde yaptım sonuç olarak 10 civarında bir sonuç almaktayım.Şuan normalde odanın sıcaklıgı 22derece civarındadır. Normx de gırmıs oldugum 27648 değeri 10 v a karsılık gelmekteydı. Acıkcası donusumu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Çakmakla sensörü ısıttığım zaman , değerin artması gerekirken azaldığını görmekteyim.

Merhabalar;
Scale x real-sayı olarak kullanın yani min 0.0. max 1500.0 çıkış mw10 değil md10 a atın ve md 10 içindeki değeride real olarak tanımlayın

Kolay Gelsin

Merhabalar;
Scale x real-sayı olarak kullanın yani min 0.0. max 1500.0 çıkış mw10 değil md10 a atın ve md 10 içindeki değeride real olarak tanımlayın

Kolay Gelsin
Tekrardan teşekkür ederim mmtkaya1,

Dediğiniz şekilde de denedim fakat yine 10 civarı değer almaktayım. Çünkü gelen analog değerim genelde 190 civarında gelmektedir. bu da 0-27648 aralığında çok küçük bir değer. sorun acaba lm35 sensoru ile alakalı olabilir mi? Veyahut bağlantıdamı sorun var. Bağlantı şemam ve son çalışmam ektedir. Bi bakabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

• unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    195 KB · Görüntüleme: 49
  • plc çalışma.jpg
    plc çalışma.jpg
    847.6 KB · Görüntüleme: 58
Normx int to real yapın, siz ısıyı arttırdığınızda iw64 değeri artmıyor mu ?

evet ,peki normx aralığını illaki 27648 değerindemi vermemiz gerekiyor
normx int to real yaptınız mı birde sensör çıkışını volt metre ile ölçtünüz mü doğru çalışıyor mu, siemens analog işlemlerde 27648 scale etmek zorundasınız

Merhaba, elimde bulunan LM35DZ sıcaklık sensörü ile ortamın sıcaklığının ölçülmesi hedeflenmektedir. Aynı zamanda elimde S71200 1215C dcdcdc plc bulunmaktadır. Aşağıdaki şema şeklinde bağlantıları kurdum fakat bi türlü anlamlı derecelere ulaşamadım.Normx ve Scale x kısmında değerleri nasıl yazacağım. Lm35 sensörü her 1 derecede 10 mV üreten bir sensör.Yardımcı olursanız sevinirim.Ekli dosyayı görüntüle 50267
BU TEMRİN DOSYASINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ

Ekli dosyalar

• 12-LM35 SICAKLIK SENSÖRÜ UYGULMASI.pdf
    231.7 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular