Lm338t güç kaynağı sorunu yardımm!!

Adjustable-power-supply-12-30v-5a-using-lm338.jpg

Arkadaşlar güç kaynağı lazım oldu ve bu basit devreyi buldum netten ve yaptım fakat köprü diyottan sonra 15.000 uf 63v kondansatör kullandım sadece fark bu. Voltajı 0ve35 arası ayarlıyorum fakat güç gelmiyor nedeni nedir? Yani 12v ayarlayınca 12v 0.16a fanı calıştıramıyorum. Anca voltajı 35 e getirince çalışıyor fan. Lütfen yardımcı olun

Montajda hatalı yanlış yerleşim ters bağlantı olabilir.

Devrenizin üstten alttan bir kaç açıdan okunaklı net resimler eklerseniz yardımcı olmaya çalışırız.

Tmm serkan bey eve varınca cekip ekliyim fakat devrede sıkıntı yok. Devresiz de deniyorum ben bu fanı fakat hiç çalıştıramadım. Köprü diyottan sonra direnç ile 12v a düşürüyorum fan calışıyor fakat kondansatörden sonra yaptığım zaman aynı işlemi calıştıramıyorum. Kondansatörde de bi sıkıntı yok ama anlamadım bi türlü.

Yani devrenin tamamını çıkarıyor, sadece köprü diyot bırakıyorsunuz ve fan çalışıyor, kondansatörü ilave ediyorsunuz çalışmıyor mu?

Öncelikle köprü diyodu söküp ölçün, sonra da doğru bağlandığından emin olun. Sonra da başka yeni bir kondansatör bağlayın 15mF yerine (1000u, 63V olabilir) ve boşta iken doğru gerilimin olduğundan emin olun. 24V trafo için 33.8V çıkış alıyor olmanız lazım. Bu kısmın doğru çalıştığınan öncelikle emin olmanız lazım.

Son düzenleme:
Yani devrenin tamamını çıkarıyor, sadece köprü diyot bırakıyorsunuz ve fan çalışıyor, kondansatörü ilave ediyorsunuz çalışmıyor mu?

Aynen köprünün artı ve eksisine direnç ekleyerek 12v düşürüyorum çalışıyor. Fakat köprüden sonra 15000uf kondasatör ekliyorum ve sonrasına direnç ekleyerek 12v düşürdüğüm zaman calışmıyor.

Aynen köprünün artı ve eksisine direnç ekleyerek 12v düşürüyorum çalışıyor. Fakat köprüden sonra 15000uf kondasatör ekliyorum ve sonrasına direnç ekleyerek 12v düşürdüğüm zaman calışmıyor.

O zaman belli ki kondansatör devreyi yüklüyor ve bütün gerilim direncin üzerinde düşüyor, çıkışta birşey kalmıyor. Kondansatörün sağlam olduğunu nasıl olçtünüz?

Köprüden kond olan bakır yolları ince çok ince yaptıysan gerilim düşümü yaşandığını düşünüyorum.

O zaman belli ki kondansatör devreyi yüklüyor ve bütün gerilim direncin üzerinde düşüyor, çıkışta birşey kalmıyor. Kondansatörün sağlam olduğunu nasıl olçtünüz?

Multimetreden dc voltta artıyı artıya eksiyi eksiye gelecek sekilde ölçtüm birde şase yaparak baktım.

Köprüden kond olan bakır yolları ince çok ince yaptıysan gerilim düşümü yaşandığını düşünüyorum.

Yok o kadar ince değil hocam normal. Hatta eklediğim dirençin cıkısına artıyı koyarak da ölçtüm multimetre ile 12v çalışması gerek. Ama kondansatörden önce yapıyorum aynı işlemi ve ölçüyorum da. Bu sefer çalışıyor. Farklı kondansatörde denedim aynı. 50v 4700uf 2 tane kondansı parelel bağladım yine aynı

Led yanıyor ama değişik ledlerden deniyorum yük olarak yanıyor fan çalışmıyor acaba fanda sıkıntı olsa diyecem de kondansdan önce de calışmaz dı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri