LM317 İle Trafolu 0-24V veya 0-30V Ayarlı Güç Kaynağı Nasıl Yapılır?

Atilla536

Üye
LM317'yi devre kartsız halini kullanacağım. Proje ödevim için delikli board üzerine yapacağım. Hocamız trafo kullanmamızı istiyor. Trafo ile bunu nasıl yapabilirim? Örnek video paylaşabilirseniz çok memnun olurum. 0-24 veya 0-30V olması gerekiyor.

Son düzenleme:
Hocam kusura bakmayın ben yanlış anlamışım, insanlık hali. Trafolu istiyormuş zaten hocamız. Ben de kafayı yiyecektim trafosuz nasıl yapacağız diye. Trafo kullanacağız yani. Hocamız trafosuz yani direkt DC gerilim verilen modellerden istemiyormuş. Şebeke geriliminden trafolu olarak istiyormuş. Tekrardan saçma sorum için kusura bakmayın. Bizden istenen şey LM317 gibi bir regülatör kullanarak delikli plaka üzerine 0-30V veya 0-24V ayarlanabilir bir güç kaynağı yapmak. Aşırı komplike olmadan bir devre yapmak yani. Bu aralar dalgınlıktan yanlış anlamışım mevzuyu.

Hocam kusura bakmayın ben yanlış anlamışım, insanlık hali. Trafolu istiyormuş zaten hocamız. Ben de kafayı yiyecektim trafosuz nasıl yapacağız diye. Trafo kullanacağız yani. Hocamız trafosuz yani direkt DC gerilim verilen modellerden istemiyormuş. Şebeke geriliminden trafolu olarak istiyormuş. Tekrardan saçma sorum için kusura bakmayın. Bizden istenen şey LM317 gibi bir regülatör kullanarak delikli plaka üzerine 0-30V veya 0-24V ayarlanabilir bir güç kaynağı yapmak. Aşırı komplike olmadan bir devre yapmak yani. Bu aralar dalgınlıktan yanlış anlamışım mevzuyu.
Cümle de kavram karmaşası olduğu için anlaşılamadı.
Trafosuz güç kaynağı da yapılır.
Trafolu da....
LM317 regülatör ile Web de çok şema var.
Biraz araştırın. Takıldığınız yerler olursa, yardımcı olurum.

Kolay gelsin...

0V-32V mu? 1,25V-32V mu olacak?
0-30V veya 0-24 arası, hocamız ikisini de kabul ediyor.
Hocam bu konuda arkadaş 35V aldığını söylemiş, benim için 30V üstüne çıkmaması gerekiyor.
Böyle bir video buldum. Ama bu da 0-40V arası veriyormuş.

2 X 9 v. ac trafo alın.
Trafonun 2 dış uçtan 18 V AC çıkış verir.
trafo-dogrultucu-devre-iki-diyot.png

18* 1.414 = 25.42 V DC

24 V DC çıkışta kullanabilirsiniz.

Elinizde hali hazırda mevcut bir trafo var mi? Varsa özellikleri nedir kac volt kac amper watt bilgileri var mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri