Lm2596S-Adj Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

Lm2596S-Adj Sağlamlık Kontrolü (Ohm)
Sağlam
Bozuk
1(siyah)-2(kırmızı) Ayak4,3 Mohm530 Kohm
1(kırmızı)-2(siyah) AyakDeğer yok535 Kohm
1(kırmızı)-4(siyah) AyakDeğer yok6,0 Mohm
1(kırmızı)-5(siyah) AyakDeğer yok6,2 Mohm
1(siyah)-4(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
1(siyah)-5(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
3(kırmızı)-1(siyah) Ayak2,9 Mohm702 Kohm
3(kırmızı)-2(siyah) Ayak10,6 Mohm144 Kohm
3(kırmızı)-4(siyah) Ayak4,7 Mohm4,8 Mohm
3(kırmızı)-5(siyah) Ayak5,6 Mohm5,1 Mohm
3(siyah)-1(kırmızı) Ayak37,7 Mohm702 Kohm
3(siyah)-2(kırmızı) AyakDeğer yok186 Kohm
3(siyah)-4(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
3(siyah)-5(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok

Tüm bu tabloyu sizler için hazırladım :) Ve tüm değerleri izleyince, aklıma en yatkın yöntem 3'nolu pine Kırmızı Prob ve 1,2,4,5 bacaklara Siyah Probu değdirerek yapılacak ohm ölçümleri bize tek hamlede doğru sonucu vereceğini düşünüyorum :)

3(kırmızı)-X(siyah) Ayak Yöntemine göre tahminim;
1 ve 2 No'lu bacaklarda sorun var ama 4 ve 5 No'lu bacaklar çalışır durumda :)
Bozuk Entegre Out Volt : 0,20 Volt -> Diyebiliriz ki 2 No'lu bacak artık öteki dünyada :)
İşte bu kadar :) Hayırlı uğurlu olsun forumdaşlar :)(Şaka maka kendi sorumu kendim cevapladım :))

Not : Şuna takılmayın, mesela 3(kırmızı)-2(siyah) Ayak(Sağlam) 10,6 Mohm çıkmış, sizde 9 Mohm çıkabilir. Önemli olan değerlerdeki aşırı kaymalar :)
Not2: Hızımızı alamayıp diğer bazı Lm entregrelerin orjinal MOhm ölçümünü yapıp siteye koyabiliriz belki. Hayal ettim sadece :)

Son düzenleme:
Tüm bu tabloyu sizler için hazırladım :) Ve tüm değerleri izleyince, aklıma en yatkın yöntem 3'nolu pine Kırmızı Prob ve 1,2,4,5 bacaklara Siyah Probu değdirerek yapılacak ohm ölçümleri bize tek hamlede doğru sonucu vereceğini düşünüyorum :)

Bozuk Entegre Out Volt : 0,20 Volt -> Diyebiliriz ki 2 No'lu bacak artık öteki dünyada
emeğine sağlık, sağlıkta bütün bunları ben nasıl aklımda tutacağım? velevki ben tamirciyim; bana gelen cihazda voltaj çıkışı vermiyorsa zaten arızalıdır, 20 tane yeri ölçmeme gerek yok ki. ne yapacağım bozuk parçayı yenisiyle değiştireceğim, gerekli voltaj çıkışını aldım mı, mamma mia çalıştı. ha sen şimdi burada yeni parçanın sağlam olduğunu nereden bileceksin? diye soracaksın, fabrika arızası vardır olabilir yenisini takarım yada sistemi tekrar kontrol ederim değil mi?

emeğine sağlık, sağlıkta bütün bunları ben nasıl aklımda tutacağım? velevki ben tamirciyim; bana gelen cihazda voltaj çıkışı vermiyorsa zaten arızalıdır, 20 tane yeri ölçmeme gerek yok ki. ne yapacağım bozuk parçayı yenisiyle değiştireceğim, gerekli voltaj çıkışını aldım mı, mamma mia çalıştı. ha sen şimdi burada yeni parçanın sağlam olduğunu nereden bileceksin? diye soracaksın, fabrika arızası vardır olabilir yenisini takarım yada sistemi tekrar kontrol ederim değil mi?
Bu konuyu basit şekilde Lm2596S-Adj'in sağlamlık kontrolünü nasıl yaparım diye öğrenmek için açmıştım. Tamirciyseniz veya başka bir durum varsa, orjinal parçayı alabilir, değiştirebilir veya cihaz kartını komple yenisini alırsınız, olur biter :) Benim amacım sadece, elimde olan bu entegreyi basitçe ölçmekti. Fazlasıyla amacıma ulaştığımı düşünüyorum :) Herşey eğlencesineydi, saatlerce ölçmekten keyf aldım :)
Bir gün birisinin ihtiyacı olur, canı sıkılır, elinde de Lm2596S-Adj Entegresi vardır, foruma girer arama yapar ve ihtiyacını giderir, fena mı olur? :)

Bu konuyu basit şekilde Lm2596S-Adj'in sağlamlık kontrolünü nasıl yaparım diye öğrenmek için açmıştım.
çalışman için teşekkür ederim(z). ister amatör ol, istersen profesyonel, entegrenin sağlamlık testini çok az kişi yapar. neden mi ihtiyacımız olan parçayı, bileşenleri liste yapar - sipariş veririz gelir. (tane veya kilo ile) lazım olan yerde kullanırız. montaj hattından sonra test edelir, sağlam olanlar piyasaya sürülür arızalı olanlar ise hurdaya. istersen X marka bir fabrikanın dizgi ve montaj hattına git izle, onlarca yüzlerce bileşen nasıl bir otonom sistemde dizilip lehimleniyor ve sonra testten sonra kaç tanesi arızalı çıkıyor ve hurdaya gidiyor. şimdi gelelim bu tesise alınan bileşenler kim bunları tek tek test edip çıkan tüm ürünlerin sağlam olmasını sağlayacak, tanesi 1 kuruş ile 1 lira arası olan ve günde binlercesi kullanılanı? tamam bazı bilgiler elzemdir, ve bize sunduğun bir bilgi de belki günün birinde birine lazım olur verdiğin emek için teşekkür ederim.

çalışman için teşekkür ederim(z). ister amatör ol, istersen profesyonel, entegrenin sağlamlık testini çok az kişi yapar. neden mi ihtiyacımız olan parçayı, bileşenleri liste yapar - sipariş veririz gelir. (tane veya kilo ile) lazım olan yerde kullanırız. montaj hattından sonra test edelir, sağlam olanlar piyasaya sürülür arızalı olanlar ise hurdaya. istersen X marka bir fabrikanın dizgi ve montaj hattına git izle, onlarca yüzlerce bileşen nasıl bir otonom sistemde dizilip lehimleniyor ve sonra testten sonra kaç tanesi arızalı çıkıyor ve hurdaya gidiyor. şimdi gelelim bu tesise alınan bileşenler kim bunları tek tek test edip çıkan tüm ürünlerin sağlam olmasını sağlayacak, tanesi 1 kuruş ile 1 lira arası olan ve günde binlercesi kullanılanı? tamam bazı bilgiler elzemdir, ve bize sunduğun bir bilgi de belki günün birinde birine lazım olur verdiğin emek için teşekkür ederim.
Fabrika patronu olmadığım için ve 1000 lerce üretip bir kısmını çöpe atamadığım için ve dolar kuruyla olmuş 15 tl bu entegreyi tane ile almak bile bazen hayat giderleri zor zamana gelince insanın canı sıkılıyor. Kolay kabullenemiyorsun. Eldeki malzeme değerli oluyor. Yenisi 15 tl, eh pandemi var diye bazı komponentçiler dükkan satışımız yok diyip duruyor. Oradan da yazdı mı bi 15 tl kargo ücreti, eh etti 30 tl iyimser şekilde :) Tamircide olmadığıma, seri imalat tamir yapıp parada kazanmadığıma göre, el işi el emeği bi entegreyle baş başa kalıyorsun. Onu anlamaya çalışıyorsun, nerden geldin sen böyle gibi sorular sorucak vaktin oluyor :) Eh bizde öyle bir vakit geçirdik diyebilirim :) Rica ederim.

Lm2596S-Adj Sağlamlık Kontrolü (Ohm)
Sağlam
Bozuk
1(siyah)-2(kırmızı) Ayak4,3 Mohm530 kohm
1(kırmızı)-2(siyah) AyakDeğer yok535 kohm
1(kırmızı)-3(siyah) Ayak37,7 Mohm707 kohm
1(siyah)-3(kırmızı) Ayak2,9 Mohm702 kohm
2(siyah)-3(kırmızı) Ayak10,6 Mohm144 kohm
2(kırmızı)-3(siyah) AyakDeğer yok186 kohm
1(kırmızı)-4(siyah) AyakDeğer yok6,0 Mohm
1(kırmızı)-5(siyah) AyakDeğer yok6,2 Mohm
1(siyah)-4(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
1(siyah)-5(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
3(kırmızı)-1(siyah) Ayak2,9 Mohm702 kohm
3(kırmızı)-2(siyah) Ayak10,6 Mohm144 kohm
3(kırmızı)-4(siyah) Ayak4,7 Mohm4,8 Mohm
3(kırmızı)-5(siyah) Ayak5,6 Mohm5,1 Mohm
3(siyah)-1(kırmızı) Ayak37,7 Mohm702 kohm
3(siyah)-2(kırmızı) AyakDeğer yok186 kohm
3(siyah)-4(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok
3(siyah)-5(kırmızı) AyakDeğer yokDeğer yok

Bozuk Entegre Out Volt : 0,20 Volt -> Diyebiliriz ki 2 No'lu bacak artık öteki dünyada :)
İşte bu kadar :) Hayırlı uğurlu olsun forumdaşlar :)(Şaka maka kendi sorumu kendim cevapladım :))

Not : Şuna takılmayın, mesela 3(kırmızı)-2(siyah) Ayak(Sağlam) 10,6 Mohm çıkmış, sizde 9 Mohm çıkabilir. Önemli olan değerlerdeki aşırı kaymalar :)
Not2: Hızımızı alamayıp diğer bazı Lm entregrelerin orjinal MOhm ölçümünü yapıp siteye koyabiliriz belki. Hayal ettim sadece :)
Bir gün aynı veya farklı bir üreticiden alırsanız onları da ölçün ohm değerleri yakın veya aynı çıkarsa çok çok güzel bir sonuç elde etmiş olursunuz hepimiz adına.

Bir gün aynı veya farklı bir üreticiden alırsanız onları da ölçün ohm değerleri yakın veya aynı çıkarsa çok çok güzel bir sonuç elde etmiş olursunuz hepimiz adına.
Biraz daha sadeleştirdim tabloyu :) Tabi ki olur, koleksiyon filan yaparsam bol bol ölçerim artık :)

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri