Lm2596S-Adj Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?

lugerr

Üye
Merhaba,
lm2596S-Adj entegresi var elimde. Tek başına duruyor öyle. Multimetre ile basitçe bir fikir edinmek istiyorum. Nasıl kontrol edebilirim? Sağlam mı değil mi diye.

Teşekkür ederim.

DataSheet : Download
lm2596.jpg

Ekli dosyalar

• Lm2596.pdf
    5.6 MB · Görüntüleme: 4
Multimetre ile zor cunki o bir entegre devredir.

Datasheet teki en temel devreyi kurup denemek gerekiyor.

Multimetre ile zor cunki o bir entegre devredir.

Datasheet teki en temel devreyi kurup denemek gerekiyor.
En temel devreyi kurmak sanırım zor olabilir. Bazı bacaklar arasında belli bir ohm beklentimizi olamaz mı? Hep değişir mi? Kolay fikirler olsa her entegre için ne güzel olurdu. Bazı entegrelerde görmüştüm mesela internette.

Son düzenleme:
Entegre içerisinde kısa devre durumu varsa ancak sorun var denilebilir.

Peki entegrede kısa devre durumu yok. Açık devre ama arızalı. Sağlam olanda açık devre verir. Bu iki durumu ayırmak mümkün olmaz.

Belki başka arkadaşlarımız fikir verebilir.

sağlamlığından emin olduğunuz aynı tip başka bir entegreyle omaj kıyaslaması yapılabilir. fakat kesin sonuç vereceğini sanmam.

Entegre içerisinde kısa devre durumu varsa ancak sorun var denilebilir.

Peki entegrede kısa devre durumu yok. Açık devre ama arızalı. Sağlam olanda açık devre verir. Bu iki durumu ayırmak mümkün olmaz.

Belki başka arkadaşlarımız fikir verebilir.
Teşekkür ederim bilgiler için. Ölçtüm kısa devre konumunda hiç ses yok. Hala bozuk veya sağlam diyemiyorum. Bazen bişey lazım oluyor, bir bilgi. Arıyorsun bulunca çok seviniyorsun. Forumlar bunun için.
Olmadı en son kendim, ölçücem ve deneyimlerimi yazıcam, herkese faydası olabilir :) Bir tane yeni aynısından alıp, elimdekiyle karşılaştırma yapabilirim belki :) Garip garip düşünceler :)
sağlamlığından emin olduğunuz aynı tip başka bir entegreyle omaj kıyaslaması yapılabilir. fakat kesin sonuç vereceğini sanmam.
Böyle konularda tecrübesi olan ve datasheetini analiz edip, ne beklememiz lazım diye söyleyebilen arkadaş olsa ne güzel olur. Bende o analiz yok :) Baksam da bişey anlamıyorum. Hangi bacaklar ne açıdan ölçülmeli mesela, böyle bilgiler çok değerli.
Omaj konusuna gelirsek diyelim ki orjinaliyle yarı yarıya omaj düşmüş, kritik bir durum veya bozulma diyebilirmiyiz?

Son düzenleme:
Entegre devrelerin olcu aleti ile söylediğiniz yöntemle kontrolünün olduğu kanısına nereden vardınız ki?

Pasif elemanların ölçümü yapılabilir. Direnc kondansator, teansistor v.s. ama entegre devreler bu teknikle olculdugunu nerede gördünüz?

Varsa bizde öğrenelim.

Entegre devrelerin olcu aleti ile söylediğiniz yöntemle kontrolünün olduğu kanısına nereden vardınız ki?

Pasif elemanların ölçümü yapılabilir. Direnc kondansator, teansistor v.s. ama entegre devreler bu teknikle olculdugunu nerede gördünüz?

Varsa bizde öğrenelim.
Hocam bazı entegreler içerisi paralel diyot içeriyor. Onların bacaklarını mesela ölçmek kolay. Böyle basit şeyler bence ölçülebilir ama ben karmaşık entegrelerinde %80 sağlamlık konusunda bir karar varılabilmesi açısından ölçülebiliceğini düşünüyorum. Ve bence de bilgisi olan ve tecrübesi olan birisi datasheet'ten multimetre ile ölçüm yapabiliceğini düşünüyorum :) Ve dahası entegre ölçümlerini sitede paylaşmalıyız belkide. Böylelikle herkese o değerlere göre elimizdeki entegre sağlam mı bozuk mu anlayabilir bence. Aynı marka entegreler hep yaklaşık değerleri verir düşüncesindeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri