Lityum Pil BMS Sürekli Şarjda Kalsa Bir şey olur mu

Salih445

Üye
CCTV için 3S 40amp balanslı BMS kullanıyorum ve Led trafosuna paralel bağlı, 12.6v çıkışı olan bir trafo. Pillerim ise 3S4P şeklinde. 4 paralel bağlantı yaptım, hepsi de kaliteli laptop bataryalarından sökme piller ve değer ölçümlerini yaparak taktım. Fakat Sürekli şarjda kalmasının ne gibi zararları olabilir, pillerden birisi arızaya düşerse BMS nasıl tepki verir?

Paralel pil bağlantılarında piller eş güçte olmaları gerekir.
Eş güçte olmazsa ne olur?
Paralel bağlantıda ki piller birbirlerini şarj eder durur. Yani birbirlerini ile boğuşup durur.
Şarj/ deşarj döngüsünde ömürler kısalır.

pillerden birisi arızaya düşerse BMS nasıl tepki verir?
Bms devresi akım gerilim kontrollü koruma yapar
Arızaya düşen pillerde ısınma olur.
65 derece sıcaklıktan sonra pillerde patlama/yangın riski olur.
Bazı önlemler alınabilir.
Batarya grubu metal kutu içlerinde çalıştırılır.
Yanmaz capton bantla sarılır.
Ntc/termistor ısı algılama sensör ile bms çipte akım ve gerilim kontrolü sağlanır.
Olasılıkları yazdım.
Olmaz olmaz 1 kere kaza olur tam olur
Her durumda batarya grubu tekniğine uygun oluşturulmalıdır.
Rastgele seçilen güçteki piller ile
Kuralsız, düzensiz yapılacak gruplamalar tehlikeli olur.
Dikkat etmek gerekir
Fakat Sürekli şarjda kalmasının ne gibi zararları olabilir,
Hiç bir zararı olmaz.piller doyum voltajını da alır.
Ancak paralel bağlantılarda eş güçte pilleri kullanmaya özen gösterin.
Paralel bağlantılı pil gruplarının zayıf ve tehlikeli halkası burasıdır

Son düzenleme:
İnanın pillerin gitmesi problem değil, pilleri seçerken kapasite kayıplarının yüzdelik oranına göre ve 3 grubun da + - 50mah fark ile eşit olacak şekilde seçtim,

Korkum şu; pillerin bitanesi 0v olur da, BMS de sürekli olarak o grubu şarj etmeye çalışarak ısınmasına neden olur mu? Ama sanırım bms devresi dengesiz şarjda akımı düşük tutuyor.

Ama sanırım bms devresi dengesiz şarjda akımı düşük tutuyor. Bu bilgi doğru mu?
Batarya grubu metal kutu içlerinde çalıştırılır.
Piller CCTV kayıt cihazının içinde ve nikel şeritler ile birleştirilerek yapıldı. Punta değil ama lehimi güzel ve pilleri ısıtmadan yaptım.

Normalde hücre gerilimi 2.7 voltun altına inmiş bir hücreyi kaliteli bir bms şarjı başlamaması lazım.

BMS de sürekli olarak o grubu şarj etmeye çalışarak ısınmasına neden olur mu?
Pil ölü olduğu için şarj almaz. Isınma yapabilir/yapmayabilir.
iki duruma da şahit oldum.

2V7 sınır değerdir.
1V5-2 volt arasına düşmüşse; hemen farkedilirse yine pil canlanır da, verimli olmuyor.
Şarj aldığı annediliyor. Bir kaç gün sonra pilin voltajı kontrol edildiğinde, gerilimin değeri çok düşmüş oluyor.
Ama sanırım bms devresi dengesiz şarjda akımı düşük tutuyor. Bu bilgi doğru mu?
Karışık bir soru olmuş.

çaprazlı şarj yapar. Saniyelerle tüm hücreler de şarj dolaşır.(trickle şarj gibi düşünün)
Piller CCTV kayıt cihazının içinde ve nikel şeritler ile birleştirilerek yapıldı. Punta değil ama lehimi güzel ve pilleri ısıtmadan yaptım.
Başarılı işlem yapılmış. İyi günlerde kullanılsın.

Son düzenleme:
Her şey için teşekkürler, hayırlısı ile bir sıkıntı olmaz inşallah. Lityum piller tehlikeli oldukları için pilleri koyduğum aletlere çok özeniyorum, kapasite testi yapmadan bir cihaza koymuyorum. Laptop bataryalarından sökme pilleri kullanıyorum. İlk defa sürekli şarjda kalacak bir işlem yaptığım için sorma gereği duydum.

Pilleri Güneş altında bırakmayın. Kısa devre yapılmadığı takdirde , Bms devre ile birlikte kullanıldığı sürece sorun olmayacaktır.

İyi günlerde, başarılı projelerde kullanılsın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri