linuxta "yanına kur" seçeneği

el_emek

Katılımcı Üye
eskiden windovsun yanına linux kurulacağı zaman kurulum seçenekleri arasında bu seçenek çıkardı. şimdi çıkmıyor. mecburen "başka bişey" seçeneğini seçiyoruz. bundan sonra iş çatallaşmaya başlıyor.
acaba bu sorun linux"tan mı kaynaklanıyor yoksa windovs"tan mı?

bilgi: uefi olmayan eski sistem bios"lu anakart var elimzde. win xp tek parça halinde kurulmuş hdd"ye.
denemeyi ubuntu mate 16.04 ve ubuntu gnome 16.04 ile yaptım.

Son düzenleme:
Bazı anakartlarda bu sorunla karsilasma oluyor ama son zamanlarda bazı linux dağıtımları bu seçeneği kaldirdi.siz hangi dağıtımın hangi sürümünu kurmaya çalışıyorsunuz.

Tek parça HDD bölümüne windows kurmuşsan yanına kur seçeneği olmaz.
Diskin dinamik diske dönüştürülme ve tanılanmama tehlikesi vardır.
XP yi yeniden başka bir partition ayırıp o bölüme kurmalısın.
NOT:
XP kurulmuş bölümün MFT tablosu değiştirilirse (Boyut ya da içerik) XP yi yüklerken mavi ekranla veya sorunlarla karşılaşabilirsin.
Bu sebeple XP yi silip, kurulumda HDD'in oluşturulmuş bir bölümüne kurman gerekmektedir.

İLAVE BİLGİ:
Windows sürümlerinde yapmış olduğum incelemelerde Windows8.0 e kadar sadece ve sadece windows VISTA ENTERPRISE ve VISTA BUSINESS sürümleri dinamik disklere tam destek vermekte idi.
Win8.1, Win10 ve windows server sürümleri, incelenmemiştir.
Bunun anlamı;
Vista enterprise veya business sürümleri kullanılırken, işletim sistemi disk boyutu değiştirilebilir, işletim sisteminin izin verdiği boyuta kadar küçültülebilir ya da büyütülebilir, böylece diskin kalan bölümü ayrı bir bölüm halinde yeniden düzenlenip kullanılabilir idi.
Bu sürümlerden birisini kullanıyor olsaydın, ilgili linux sürümünü oluşturacağın başka bir bölüme kurmanı önerebilirdim.
Ancak XP veya tarafımca incelenmiş diğer sürümlerde, dinamik disk desteği olmadığı için, diskin MFT (Ana Dosya Tablosu) değiştirildiği anda, disk erişimleri adreslemeleri de değiştirilmiş olduğu için, MBR (Ana Önyükleme Kaydı) adresleri anlayamadığından dolayı, disklere erişim mümkün olmamaktadır.
Konu ile ilgilenen arkadaşlara sunulur.

Son düzenleme:
Bolum taşıma işlemi hiren boot CD içinde parted magic linux işletim sistemi içinde partition manager var ayrıntılı olarak bolebilirsin yada mini live Windows icindede partition manager programıni kullanabilirsin.ext3 ntfs fat bölümleme seçenekleri mevcuttur.

Bolum taşıma işlemi hiren boot CD içinde parted magic linux işletim sistemi içinde partition manager var ayrıntılı olarak bolebilirsin yada mini live Windows icindede partition manager programıni kullanabilirsin.ext3 ntfs fat bölümleme seçenekleri mevcuttur.
disk bölümleme işini kendim yapabiliyorum zaten. ama sorunlar linux"la yeni tanışan birine linuxu anlatmaya çalışırken başlıyor. işin en zor kısmı da disk bölümleme aşaması. adamın bilgisayarında windovs yüklü, onu kaldırmadan yanına linux kurup denemek istiyor. yanına kur seçeneği çıktığı zaman sorun yok. ondan sonrasını da next next diyerek devam ediyor zaten. ama işte "yanına kur" seçeneği olmayınca bölümlemeyi kendisi yapması gerekiyor. o tabloyu görünce de kurmaktan vazgeçiyor.

disk bölümleme işini kendim yapabiliyorum zaten. ama sorunlar linux"la yeni tanışan birine linuxu anlatmaya çalışırken başlıyor. işin en zor kısmı da disk bölümleme aşaması. adamın bilgisayarında windovs yüklü, onu kaldırmadan yanına linux kurup denemek istiyor. yanına kur seçeneği çıktığı zaman sorun yok. ondan sonrasını da next next diyerek devam ediyor zaten. ama işte "yanına kur" seçeneği olmayınca bölümlemeyi kendisi yapması gerekiyor. o tabloyu görünce de kurmaktan vazgeçiyor.
:confused:
Yukarda yazdıklarım sanırım anlaşılamamış.
Tek parça bir HDD ye windows kurulmuş ise yanına kur seçeneği çıkmaz. Yanında, ODA ya da BÖLME yok ki, nereye kursun kendisini :D
Sadece linux değil, hangi işletim sistemi olursa olsun, kendisine kurulup oturabileceği bölme arar.
Bulamazsa, BAŞKA BİŞİİ YAP diyerek seçimi kullanıcıya bırakır.
Kullanıcı dilerse C diskinin boyutunu küçülterek linux için yer açabilir. Ancak bu işlem için TEMEL disk yapısının DİNAMİK diske dönüştürülmesi öncelikli olarak şarttır.
Mevcut windows kurulu bölümü küçültmeye çalışırsak ne olur?
Disk boyutunun değiştirilebilmesi sadece DINAMIK disk yapıları ile mümkün olabilmektedir. Adı üstünde DİNAMİK. Boyutu değiştirilip, küçültülebilir veya dilendiği takdirde aynı model bir HDD takılarak, o diskin devamı gibi kapasite büyütülebilir. Ancak bu işlemi işletim sistemi dahilinde yapmalısınız ki sistem yeni disk tablosunu anlayabilsin. Bu çeşit uygulamayı da sadece VISTA ENTERPRISE ve VISTA BUSINESS işletim sistemleri destekliyordu.
Nereden biliyorum? Vista zamanında bu işlemi çok kereler yapmıştım. Disk yönetiminde sistem diskini, bir takipçi ok ile dilediğim kadar büyütüp küçültebiliyordum? Aynı olayı Win7 ve Win8 sürümlerinde görmedim. Bu işletim sistemleri sadece dönüşümleri desteklemektedirler.
Yani dinamik diskten temel diske veya temel diskten dinamik diske. Üstelik veri kaybı olasılığı da bilmeyen birisi için çok yüksektir.
Eğer bölümü küçültmeye çalışırken disk tablosunu (İçerdeki veriler veya ana dosya tablosu) değiştirirse o disk bir daha okunamaz olacaktır.

Yapılacak tek şey, işletim sistemini yani windows'u yeniden uygun bir bölüm oluşturarak kurmaktır.
Eğer D bölümü var ise, bu bölümdeki dosyalar başka bir diske yedek alınıp, D yeniden bölümlenip biçimlenerek uygun bir kapasiteye linux kurulabilir. Kalan bölüm yine depo olarak formatlanarak kullanılabilir.

ÖZEL İLAVE NOT'u:
Çoğu linux sürümleri Live (Çalıştırılabilir) özelliklidir. Yani linuxu kurmadan çalıştırabilir, donanımlarını kontrol edebilir, nasıl çalıştığını test edebilir. Beğenmezse zaten sistemi kapatması yeterlidir. Beğenirse kurulum içinboş disk alanı şarttır.

Anladım
Ubuntu 8.10 sürümünü deneyin isterseniz seçenek çıkıyor olması lazım.Şu anda yeni ubuntu sürümü 17 ama diğer sürümler hala indirelebilir durumda alt versiyon lar yeni başlayanlar için biraz daha iyi.

:confused:
Yukarda yazdıklarım sanırım anlaşılamamış.
Tek parça bir HDD ye windows kurulmuş ise yanına kur seçeneği çıkmaz. Yanında, ODA ya da BÖLME yok ki, nereye kursun kendisini
Daha oncekı kurulum cd lerinde isolarda öyle bir seçenek vardı sayın Mr_YAMYAM
Örneğin tek c ye windows ve lınux kurabiliyordu sistemi kendı düzenliyordu cd şimdi yeni linux dağıtımların çoğunda yok sanırım arkadasta baska kısılerı tavsiye ediyor anlayamadımo_O

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha oncekı kurulum cd lerinde isolarda öyle bir seçenek vardı sayın Mr_YAMYAM
Örneğin tek c ye windows ve lınux kurabiliyordu sistemi kendı düzenliyordu cd şimdi yeni linux dağıtımların çoğunda yok sanırım arkadasta baska kısılerı tavsiye ediyor anlayamadımo_O
Böyle bişii ben hiç görmedim :D
2000 yılından beri linux kurar gıbızlanırım. Ama harddiskte boş alan yoksa linux kurulacağı yeri bilemez. Yoksa biliyor da ben mi bilmiyorum :D
Bir de dosya sistemi var ki, NTFS denilince linuxlar zaten külliyen gıcık olurlar :D

Hangi dağıtımları kullandınız bilmiyorum ama ext dosya sistemi ntfs ye uygun doğru
orantılı bir dosya sistemi.Simdi demissiniz harddisk tek boş alan yoksa kurulacağı yeri bilemez konu bumu şimdi?
Daha önceki dagitimlarda yanına kur dediğinde disk ayırma bölme işlemi yapmadan sadece ne kadar hafıza verileceğini belirliyorsun.

ben de böyle bişey vardı diye hatırlıyorum. özellikle pardusun popüler olduğu dönemde windosun yanına pardusu kurup geçiyorduk diye hatırlıyorum. ama uzun zamandır linux kurulum yapmadığım için yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri