linuxta "yanına kur" seçeneği

ben de böyle bişey vardı diye hatırlıyorum. özellikle pardusun popüler olduğu dönemde windosun yanına pardusu kurup geçiyorduk diye hatırlıyorum. ama uzun zamandır linux kurulum yapmadığım için yanlış hatırlıyor da olabilirim.
Yanlış hatirlamiyorsun sana dedigim sürümü indirirmisin.Yada alt sürümleri.

Eski sürümleri aramanıza gerek yoktur.
En basit sürüm olan linux mint ya da ubuntu sürümlerinden en yeni olanlarla test yapın.
Önce tüm harddiske komple windows kurup deneyin.
Sonra windowsu harddiskin bir bölümüne kurup deneyin.
Harddiskte ayrılmış boş alan olduğu anda windowsun yanına kur seçeneği gelecektir.

80 gb diskteki xp"yi sildik tek parça olarak win7 kurduk. yanına da ubuntu gnome 16.04 kurduk. beklediğimiz gibi "windovs7"nin yanına kur" seçeneği geldi , xp varken bu seçenek gelmemişti. kurduk ve güncelleme yapıyoruz şimdi.merak eden varsa daha detay verebilirim.

Eski xp yüklü bilgisayarımda yanına kur seçeneği çıkmıştı; lxde, peppermint os 6-7, mint17, simplecity bunları denerken yanına kur çıkmıştı hatta peppermint 6 yanına lxde de kurmuştum. Çıkmamış olması ilginç geldi işin aslı..

80 gb diskteki xp"yi sildik tek parça olarak win7 kurduk. yanına da ubuntu gnome 16.04 kurduk. beklediğimiz gibi "windovs7"nin yanına kur" seçeneği geldi , xp varken bu seçenek gelmemişti. kurduk ve güncelleme yapıyoruz şimdi.merak eden varsa daha detay verebilirim.
Demekki tek parça HDD ye kuruluyormus:)

Şu işi ben de görebilmeyi isterdim :D
Acaba linux nereye kuruldu.
Yanına kurulduğuna göre, tümüyle biçimlendirilmiş bir diskte ayrılmış alan olmayacaktır.
Bu benim linux sistemden disklere bakış ve içeriğinin görüntüsüdür.
DISK.png

Aynı görüntünün Win7 tarafından disk yönetiminden de alınması mümkündür.
Biraz sonra Win 7 ile açılıp disk görüntüsü alacağım :D

Bu da benim Win7 den disk görüntüsü.
DISC.png

Diskin gene görüntüsüne baktığımızda, her işletim sistemi için ayrı bölüm oluşturulmuş olduğu görülmektedir.
Hatta ihtiyaç duyulan iki bölüm daha bulunmaktadır.
Bunlar Win7 kurulumunda ihtiyaç duyulan ve sistemin ayırdığı 100MB lık bölüm ve Linux sistemlerde kullanılan SWAP (TAKAS) alanı.
Win7 kurulumunda zaten kendi bölümünü zorunlu olarak ayırır. Ama linux kurulumunda SWAP alanını kullanıcı ayırmak ve belirlemek durumundadır.
Linux kurulurken kendisini nereye kurdu acaba?
Takas alanı oluşturuldu mu? Yoksa bu alan olmaksızın mı sistem kuruldu :D

Son düzenleme:
makinamız eski olduğundan sorunları bitmek bilmiyor. ekran kartını değiştireceğiz ve ram takviyesi yapacağız. 1,5 gb ram ile makina çok yavaş çalışıyor. şu angarya işleri bitince yaptığımız kurulumu fotoğraflarla yüklerim buraya.

benim linux kullandığımı gören/duyan arkadaşlar/hısım akrabalar merak edip soruyor. ben de anlatıyorum işte linux şöyle güzel böyle iyi falan diye. arkasından şöyle devam ediyor: e madem bu şey(linux) çok iyi bizim bilgisayara da kur öyleyse. ama windos kalsın onun yanına kur.
ben de tamam diyorum ama herkese ayıracak o kadar vaktim yok, en iyisi ben sana dvd vereyim sen kendin kur, çok basit zaten.
işte sıkıntı burada başlıyor, kiminin bilgisayarında win7 var, kimininkinde vista, kimininkinde xp(evet xp).
win7'de sıkıntı yaşamadık şimdilik. yanına ubuntu da kursam pardus ta kursam sorun yok,yanına kur deyip devam ediyoruz.
kurulum sırasında yanına kur seçeneği gelirse bundan sonrası da sorunsuz devam ediyor. ama işte o seçenek gelmediği zaman mecburen ben müdahale etmek zorunda kalıyorum bu da oldukça vaktimi alıyor.
bunun çaresini bulamadım henüz.
bir iki tane ekran görüntüsü de atayım bari:
20180223_232545.jpg
20180223_232638.jpg
20180223_232733.jpg
20180223_232817.jpg

yukardaki resimler win7'nin yanına linux kurulumunu gösteriyor. aşağıdaki resimler ise winxp'nin yanına linux kurulumunu gösteriyor.benim hatırladığım kadarıyla eskiden böyle bir durum yoktu. win xp'nin yanına pardus'u ubuntu'yu kurup devam ederdik. disk bölümleme ile uğraşmazdık.

Ekli dosyalar

• 20180219_225345.jpg
    20180219_225345.jpg
    182.5 KB · Görüntüleme: 12
  • 20180220_013110.jpg
    20180220_013110.jpg
    161 KB · Görüntüleme: 12
Moderatör tarafında düzenlendi:
Kurulum yönergelerini bilmediğiniz için suçu başka yerlerde arıyorsunuz :D
Bir kurulum ilk başta kendisinin kurulabileceği bölüm taraması yapar. Boş bir bölüm bulursa YANINA KUR seçeneği de çıkacaktır.
Bu cihetle birkaç test yaptım.
IMG_1298.JPG

UBUNTU STUDIO , kurulum için diski taradı ve, EN İYİ KURULUM İÇİN şartları test etti.
Kardeşim EN AZ 8.6GB BOŞ DİSK ALANI İSTERİM dedi. Var mı? VAR. OKEY dedi :D
Ek yazılımlar için internete bağlımısın dedi? Bağlıyız. O da okey.
Bunlar okey ise kuruluma geçebiliriz.
IMG_1299.JPG

Şartlar yerine geldiği için seçenekler içerisinde DİĞER İŞLETİM SİSTEMLERİNİN YANINA KUR seçilebilmektedir.
DİKKAT:
Diğer işletim sistemlerinin yanına. XP, Win7 veya başka birşey demiyor. Şu an diskte kurulu olan işletim sistemlerinin yanına. Çünkü diskte iki adet işletim sistemi kuruludur.
Aynı testi bir de LUBUNTU sürümü ile yapalım.
IMG_1305.JPG

Bu sürüm de GICIK :D
DİĞER İŞLETİM SİSTEMLERİNİN YANINA dedi :D XP ya da Win7 demedi :D

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri