Linuxa Windows Dosyaları Kurma veya Alternatif Program Önerileri (YARDIM)

Öncelikle şunu söyleyeyim Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum. Ve bölümümle ilgili çoğu program windows tabanlı. Fakat ben linuxu kurmuştm pcme. Şimdi nasıl yapacağım bilmiyorum. Örnek proteusu yüklemem gerek ama yükleyemiyorum. Bunun bir çaresi var mıdır veya hem similasyon hem pcb için linux tabanlı daha iyi program önerileriniz var mıdır ? Acil destek olursanız sevinirim.

Öncelikli olarak linux sürümünüzün veri tabanına bakmalısınız.
Linux sürümlerinin veritabanlarında binlerce yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlar çoğunlukla ücretsiz sunulmaktadır.
Windows tarafında ücretli satılan ofis programlarının alternatifini, linux veritabanından ücretsiz olarak OPEN OFFICE sürümünü temin edebilirsiniz.
CAD çizim programlarının da bir çok alternatifi bulunmaktadır.
Bunların neler olduğunu kendi linux veritabanından dosya yöneticiniz ile kontrol edebilir, dilediğiniz bir programı indirip kullanabilirsiniz.
Benim linux sürümümden örnek.
PCB.png

Windows mantalitesinden farklı bir uygulama görülse de, biraz deneyim kazandıktan sonra oldukça işlevsel olduklarını görebiliriz.
Bir diğer alternatif ise emülatörlerdir.
Wİndows programlarının çalıştırılabilmesi için linux tabanında WINE emülatörü bulunmaktadır. Bu yazılımla harddiskinize, normal windows'ta kurulum yapar gibi programları yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.
Ancak fazlaca verim almayı beklemeyin.
Ben daha önce bu yazılımla CINEBENCHtesleri yapmış ve sonuçları test etmiştim.
CINE.png
CINE COMP VGA.png

Proteusun yerini tutmuyor linux kütüphanesindeki uygulamalar. Misal proteusda devrenin çalışıp çalışmadığı görülürken linuxun kendi programında böyle bir şey yok. Wine yüklemeyi denedim yükledim hatta ama çalıştıramadım proteusu. Bu konu hakkında fikriniz var mı ?
Mr_YAMYAM

indirdiğiniz protes setup dosyasını wine ile çalıştırıp kurulumu öyle yaptınızmı. Bende bir kaç ay linuks kurup kullandım fakat wine tam manasıyla çalıştırmıyor programları.

Proteusun yerini tutmuyor linux kütüphanesindeki uygulamalar. Misal proteusda devrenin çalışıp çalışmadığı görülürken linuxun kendi programında böyle bir şey yok. Wine yüklemeyi denedim yükledim hatta ama çalıştıramadım proteusu. Bu konu hakkında fikriniz var mı ?
Mr_YAMYAM
Devre analizi çizim programı ile ilgili değildir. Bu tip uygulamalara simulatör denilmektedir. Linux tabanında da simulatör bulabilirsin.
Ancak simulatörlerdeki veritabanı önemlidir. Geniş bir kütüphaneye sahip simulatör bulamayabilirsin.
Wine altında bir program iki şekilde çalıştırılabilir.
1 Programı virtual C sürücüsüne install ederek.
Aktivasyon gerektiren uygulamalarda bu işlem çok zordur. C olarak belirtilmiş klasörün bir HDD olmadığı için aktivasyonu windowslardaki gibi yapamayabilirsin.
2 Programı HOT-SWAP bir diske install ederek, uygulama başlatıcısı ile wine çalıştırıcısı ile çalıştırabilirsin.
NASIL YAPILIR?
Bilindik flash diskler HOT-SWAP özellikli disk sayılabilir. Uygun boyutta bir flash diske windows altında proteus kurulur.
Kurulum yönergelerinde flash diskin harfini göstermek gereklidir. Ayrıca kütüphane de yüklenecekse aynı diske kurulmalıdır.
Flash diskin içeriği windowsta bir kez izlenir. Bu içerik içerisinde ARES ve ISIS başlatıcı kısayolları vardır. (ARES. EXE ve ISIS.EXE)
Bu kısayollara tıklanmak suretiyle programlar birer kez çalıştırılırlar.
Sorun görülmüyorsa, flash disk güvenle çıkartılır. Aynı flash diski Linux altında açıp içerisindeki ARES.EXE ya sağ tıklayıp, WINE yükleyici ile çalıştır komutu verilirse program windowstaki gibi çalışacaktır.

pcb yi denedim ama yetersiz geldi
confickerbelasi

Devre analizi çizim programı ile ilgili değildir. Bu tip uygulamalara simulatör denilmektedir. Linux tabanında da simulatör bulabilirsin.
Ancak simulatörlerdeki veritabanı önemlidir. Geniş bir kütüphaneye sahip simulatör bulamayabilirsin.
Wine altında bir program iki şekilde çalıştırılabilir.
1 Programı virtual C sürücüsüne install ederek.
Aktivasyon gerektiren uygulamalarda bu işlem çok zordur. C olarak belirtilmiş klasörün bir HDD olmadığı için aktivasyonu windowslardaki gibi yapamayabilirsin.
2 Programı HOT-SWAP bir diske install ederek, uygulama başlatıcısı ile wine çalıştırıcısı ile çalıştırabilirsin.
NASIL YAPILIR?
Bilindik flash diskler HOT-SWAP özellikli disk sayılabilir. Uygun boyutta bir flash diske windows altında proteus kurulur.
Kurulum yönergelerinde flash diskin harfini göstermek gereklidir. Ayrıca kütüphane de yüklenecekse aynı diske kurulmalıdır.
Flash diskin içeriği windowsta bir kez izlenir. Bu içerik içerisinde ARES ve ISIS başlatıcı kısayolları vardır. (ARES. EXE ve ISIS.EXE)
Bu kısayollara tıklanmak suretiyle programlar birer kez çalıştırılırlar.
Sorun görülmüyorsa, flash disk güvenle çıkartılır. Aynı flash diski Linux altında açıp içerisindeki ARES.EXE ya sağ tıklayıp, WINE yükleyici ile çalıştır komutu verilirse program windowstaki gibi çalışacaktır.
Windowsda yükledim çalıştırdım hiç bir sıkıntı olmadı. usbye atıp winela çalıştırdım açıldı ama kütüphane hatası verdi programa giriyor ama kütüphanesi yok. Sizce neden olmuş olabilir. Bir fikriniz var mı. Windosda kurulu dosyasını komple birebir aktardım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Windowsda yükledim çalıştırdım hiç bir sıkıntı olmadı. usbye atıp winela çalıştırdım açıldı ama kütüphane hatası verdi programa giriyor ama kütüphanesi yok. Sizce neden olmuş olabilir. Bir fikriniz var mı. Windosda kurulu dosyasını komple birebir aktardım.
Kütüphaneyi doğru yükleyememişsindir.
Kütüphane yönergelerin sistemde tanıtılmamış veya tanılanamıyordur.
Kullanmakta olduğun proteus sürümü crack edilmiş bir sürüm ise, tüm bileşenler yüklenmiyor olabilir.
Kullandığın linux sürümü bazı ekleri barındırmıyor olabilir.

Ne yazık ki sadece olası sebepleri belirtebilirim.
Benim proteus eski bir sürüm ama lisanslı olduğu için hem windowsta hem de linux altında rahatlıkla çalışmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri