Lehim makinası hakkında soru

fatih11e

Üye
ustalarım konun yeri burasımı bilemedim artık maruz görün şimdi benim bilgisayarımın ekran kartının kondansatörleri şişti yenilerini aldım yanlız degiştiremiyorum 70 waatlık kaliteli lehim makinam var lehim erimiyor birde plakete zarar verir diye korkuyorum bunu tahminimce havalı lehim tabancası söker veya baska bir sekilde sökebilen varmı yada nasil sökebilirim illa havalı lehim tabancasımı almam lazım sıcak hava üfleyenlerden mesajlarınız bekliyorum ustalarım

Lehim makinesi değil, havya denir ona.
Sen lehimleri kurutmuşsun lehim pastası yada flux kullan.

image012.jpg

15072013154052.jpg

çift taraflı lehim yapılmışsa havalı pompa kullanman gerekir yoksa işin zor olur. bide havyanın ucu ince olmalı,malum fabrikasyon lehimlemeler bit kadar oluyor,lehimi sökücem diye yollar gider

normal lehim makinası ile olur diyorsunuz yani lehim pastası olursa olur evet bit kadar lehim var

Eski kartlardan sökülme sırasında böyle şeyler olur. Lehim tellerin içerisindede bir miktar pasta bulunur ancak havya uzun süre tutulursa o pastada yetmeye bilir. Bir şekilde lehimi yumşatmayı dene.

havyan eritir bi şekil uçundaki havya demiri kötü olmuş olabilir ondandır eğer başka bir arıza yoksa bide kartlar üzerindeki lehimler üzerinde bide vernik çeşidi bir ürün bulunduğundan eritmiyormuş gözükür üzerinde tut çok fala baştırma kondansatörlerin yerlerini kötü edersin el yeteneğin biraz var ise havyanın ucu filan önemli değil ben ekran kartı kondansatörlerimi değiştirmiştim kart çift taraf ve kart deliklerinin içi lehimlidir cünkü bu kartlar çift taraflı yolar olarak taşarlanmıştır kondansatörlerin ayaklarını hızlı bir şekilde ısıttınmı bir tarafa doğru yataır kapasitörü sonra diğer taraf eşit bir şekilde yerinden çıkar belli bir yerden sonra hızlı yatır tek tarafınaki tek seferde çıksın yoksa kartın geçtiğiğ yerin yarışında lehim donacak vede sen içini ısıtmak için kapasitörün kart üstündeki geçiş yerlerini bozabilirsin ben bu türleri çok söküp taktım ancak o havalı tip havyalarla işin daha kolay olur

arkadaşlar yazacakları kadar yazmışlar ancak bilgin olsun diye yazıyorum . benim ilk pc kartları ile tecrübem bir ana kartta olmuştu. kondansatörleri şişmişti. bunları değiştireyim derken yeni bir ana kart almak zorunda kaldım. ekran kartın kaliteli ise git önce 5 liraya bozuk bir kart al onda sökmeye çalış elin alıştıkdan sonra ekran kartında denersin. benim gibi ana kartı atmak zorunda kalmazsın. kolay gelsin

bu arada tekrar gözüme takıldı "kabiliyet" arkadaşda uyarmış ama sonraki mesajdada tekrarlamışsın. ağzın alışsın "havya" demeye :)))

tamam saolun ama TT T-ECHNI-C YH 862D
Dijital Sıcak Hava/Kalem Havyalı Havya İstasyonu bu modelde bir cihaz aldım sıfır 140tlye saniyler içersinde lehimi gayet guzel bir şekilde yaptım saolun yorumlar için

Anakart üzerinde şişmiş kondansatörler elektrolitik kondansatörlerdir. Onlara ısı uygulamak doğru değil. Arızalı veya yakınlardaki sağlam kondansatörleri de patlatabilirsiniz. Anakarttan bu tarz sökme işlemlerinde iyi bir havya, kaliteli bir lehim pastası ve iyi bir mass teline-lehim emme teli- kullanmalısınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri