Ledden kalp yapmak

ismaild

Üye
arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar ben eşim için kalp şeklinde bir karton yada benzeri birşey üzerine ledlerle yanan bir tabela diyeyim yapmak istiyorum ortasında eşimin ismi felan yazıcak öle yanıp sönmesine de gerek yok heralde beni çok uğraştırır. neyse sorun şu elimde herelde sizler mantar led diyorsunuz iki bacaklı ledlerden var direnç de var ama ben bunları lehimliyorum 4-5 adeti çok güzel yanıyor 6-7 yapayım diyorum zayıf yanıyor bu arada elektriğinide cep telefonu adaptörüyle veriyorum ben şimdi 100-150 tane ledi yaknak için ne kadarlık elektrik vermem lazım veya adaptörle yakmaya kalktığım zaman ledlerin ışığını zayıflatmadan yapabilecek bir sistem varmıdır.İnternet oratamından başka yerden yardım almak istemiyorum çünkü tabelacının birine sordum gel biz yapalım dedi.Ama ben kendi elimle yapmadılktan sonra bi zevki olmaz. o yüzden yardımlarınızı bekliyorum. Yardım erderseniz çok sevinirim

ledlerin rengini (tahminen kırmızı) ve adaptörün üzerinde yazan output gerilim ve amperi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım

yardım etmeye çalıştığınız için teşekkür ederim şuan işyerindeyim ledler kırmızı,mavi,yeşil ve beyaz renkler farkı nedirki yani hepsinden karışık yapmış olsam ne farkeder manasında sordum birde adaptörü tam hatırlamıyorum ama 4,5V yazıyor diye hatrılıyorum

Siz ledleri seri bağladığınız için her birinin üzerine belirli bir gerilim düşümü olur, buna bağlı olarak da 4 ya da 5 ledden sonra yeterli ışık vermeyecektir. Eğer elektrik bilginiz yoksa 150 ledi aynı parlaklıkta yakmanız zor.

ledlerin çalışma gerilimleri faklıdır o nedenle sormuştum siz basit bi şekilde nasılbişey düşündüğünüzü çizip yollarsanız daha faydalı olabilirz

sevgili kardeşim hazır ledlerden var onları isime göre kesip yapıstır uçlarada enerjiyi ver çalışsın

ben çizimi akşam evde yapıp resmini buraya yükliyeceğim fakat nette biraz aratırma yaptım paralel bağlama yapın demişler paralel derken neyi kastettiklerini tam anlamadım
ben şimdi 3 tane ledi bir tane dirençle lehimledim diyelim sonra aynı şekilde bir daha yapayım bunları birbirine bağlarken herhangi bir şey kullanıcakmıyım direnç ve lehim dışında

sevgili 330nf kardeşim aadaptörün üstünde yazanlar
Input:230V-/50Hz/21mA/4.8VA
Output:3,7V=355mA/1,3VA
birazdan da resmini yapıcam yanlız az evvel gelirken bir eczanenin tabelasına dikkat ettimde nerden baksanız 200-300 tane led kullanılmış ben ledlerin 1,5 volt olduğunu sanıyorum belki yanlışda biliyor olabilirim ama mantıken böyle bir tabela yapmak için adam trifaze mi kullanıyor?

NOT: ( direnç üzerindeki renkler doğu ve değeri 15 ohmdur. ledlerin bağlanış önüne dikkat ediniz)
yukarıdaki gibi kırmızı ledler için sadece 18 sıra oluştura bilirsiniz yani toplam kullanabileceğiniz led sayısı 36 olur.çünkü kırmızı ledler 1.7v da yanmaya başlar .diğer renk guruplarındaki ledler daha çok volta ihtiyaç duyarlar .

peki 36 ledden sonra daha büyük bir adaptörmü lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri