Led ampul tamiri (olurmu?)

window_s

Profesyonel Üye
Merhabalar;
Devre resimlerini eklediğim ampullerin birden bire sanki dimmerle kısılmış gibi az ışık vererek arızalanması sebebiyle,
Arıza, ledlerde veya besleme devresinde mi nasıl anlaşılır?
Tamiri mümkünmüdür?
Uğraşmaya değermi?

resim-348.jpg resim-347.jpg resim-346.jpg resim-345.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
muhtemelen ledler gidik aynı ampulden bendede vardı ısınmadan dolayı nakavt oluyorlar

Merhaba.Üzerinde MB59 (+ -) yazan köprü diyodu kontrol edin,eğer bozuk olup yarım alternanslık dc. akımını uçlarından verirse bu durum oluşmuş olabilir.Smd ledlerin tüm bu bağlantısı gruplar halinde görünmesine karşın kendi aralarındaki +-+-+-+ ters kutuplu seri iç bağlı birleşimleriyle tek seri devre halinde olmalıdır.Böyle ise tek bir leddeki sıkıntı tüm ledlerin ışık akısını doğrudan etkileyebilir veya lehimlerden birindeki soğuk lehim bağlantısı ya da görünmeyen bir lehim ayrılması oluşan küçük arkla ledlerin beslenmesini etkileyip çıkan ışığı dimmerlemiş de olabilir.

Birçok yönden (Ama ilk önce köprü diyodu,filtre görevli ve bu ledlerin çıkışına paralel elektrolitik kondansatörünü,lehim bağlantılarını,vb. uygun sırasında) bunu iyice incelemeniz lazımdır.Kolay gelsin.

Elektronik ve siz bu günleri de mi görecektik :). Tecrübeniz ne kadardır bilmeiyorum, trafosuz korumasız besleme ve seri devre ledler ... ekmek köfte hesabı bir lamba, üzerinde şeffaf kapak olması şart olan bir ölüm cihazı. Kağıt üzerinde yeterli ekonomik eleman sayısı fakat günlük kullanımda kararsız çalışma ve kısa ömürlü bir nevi saatli bomba. Ledlerin biri de bu soruna sebep olabilir bir kaçı da seri bağlı olduklarından hepsini konrtol etmelisiniz ayıracak vaktin varsa tamire kalkış, veya ileride başka yerde kullanmak için sütünlara ayırıp muhafaza et. Saygılarımla.

Smd ledlerin tüm bu bağlantısı gruplar halinde görünmesine karşın kendi aralarındaki +-+-+-+ ters kutuplu seri iç bağlı birleşimleriyle tek seri devre halinde olmalıdır.Böyle ise tek bir leddeki sıkıntı tüm ledlerin ışık akısını doğrudan etkileyebilir
Montaj devre yapısı aynen dediğiniz üzere hocam,
Ledlerin biri de bu soruna sebep olabilir bir kaçı da seri bağlı olduklarından hepsini konrtol etmelisiniz ayıracak vaktin varsa tamire kalkış, veya ileride başka yerde kullanmak için sütünlara ayırıp muhafaza et.
Eyvallah şimdilik rafa kaldırıyorum,
Elektronik ve siz bu günleri de mi görecektik :).
Bunuda yazdım bi kenara :)

Montaj devre yapısı aynen dediğiniz üzere hocam,
Eyvallah şimdilik rafa kaldırıyorum,
Bunuda yazdım bi kenara :)
Abi açık adres vereyim iade edeceksen :D, son zamanlardaki üzerimdeki kasfetli havayı dağıtmak için yazdımdı.

Sıkıntı yok. oynarım, işime yarar dersen sana yollayım, (4-5 tane var)
Eyvallah sağol vakit yok desem yeri, vakit olunca da kafa dinlemekten aklıma gelmiyor, zamanında çinden sipariş verdim 3 çipli 50 küsür adet öylece yatıyor. Kırdıysam affola paylaşımlarda pek elektronik görmedim hem amaç avatardaki sözünüze iğneleme olsun biraz "Demir yontar/fiş-priz bağlar" :)

Bir yanlış anlama var sanırım ben iadeyi "bunu kenara yazdım" demenize yazdım :D.

Eyvallah sağol vakit yok desem yeri, vakit olunca da kafa dinlemekten aklıma gelmiyor, zamanında çinden sipariş verdim 3 çipli 50 küsür adet öylece yatıyor. Kırdıysam affola paylaşımlarda pek elektronik görmedim hem amaç avatardaki sözünüze iğneleme olsun biraz "Demir yontar/fiş-priz bağlar" :)

Bir yanlış anlama var sanırım ben iadeyi "bunu kenara yazdım" demenize yazdım :D.

Hhahah, ben de bişe sandım yav, yanında bide levye göndereyim, beni yorma istediğin kadar vur kafana, ama sonra levyeyi isterim haa..

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri