Led Ampul Renk Sıcaklığı

okan59

Üye
Üretilen ışık sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılır. Isı göstergesi değildir. 3600k-6500k ledler soğuk, 2700-3000k sıcak olarak kabul edilir

Sıcak beyaz(2700K-3000K)

Canlı alanlar için tercih edilir. Genel kullanım alanları için uygundur. Konut, kütüphane, lokanta gibi yerlerde kullanılır.

Doğal Beyaz(3500K-4500K)

Görsel ağırlıklı aydınlatmada kullanılır. Yüksek kontrast elde edilir. Rahat ortamlar için uygundur.

Parlak beyaz(4500K-5000K)

Çalışma odaları, hastane ve genel kullanım

Gün ışığı(5000K-6500K)

Ofis ve sanayi tesislerinde kullanılır.

Kaynak: www.apluselektrik.com.tr

Merhaba. TV, PC (özellikle LCD monitörler) masa çalışma lambası, vb. kullanılan ortamlarda 3500K- 4500K renk sıcaklığı değeri göz sağlığı açısından ve gözün fazla yorulmaması açısından özellikle çok daha uygundur. Örneğin evimdeki bazı ortamlarda 2700K (Sıcak) + 2 adet 6500K (Daylight) flament LED (Armut şekilli) 6 watt = 60 watt eşdeğerli (A+ sınıfılı) ampullerin renk sıcaklıklarının karışımı şeklinde kullanıyorum. Bunlar oturma odası, salon ve PC odası geri aydıntlatması renk sıcaklıkları değeri şeklindedir. Yani ifade etmek isdeğim; çok sıcak renk sıcaklığı tonundan kurtulup doğal beyaza (3500K- 4500K) yaklaşabilmek için bu ampullerin en uygun olan bir karışımnı kullanmakatyım. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

Daylight (Gün ışığı= 6500K'nın) bir başka bir olumsuz etkisiniden bahsetmiş de olayım. Bu renk sıcaklıktaki ışık geceleyin çok uzun süre gözünüze girmiş olursa eğer sağlıklı uyku için gerekli olan melatonin hormonunun üretimini (gece karanlıkta veya loş, sıcak renk salımında /sarıya yakın ışıklarda) oldukça da azaltmış oluyor.Bu da doğal olarak gelebilen uyku sürecini dolaylı bir yoldan etkilemiş oluyor. Kolay gelsin.

Merhaba. TV, PC (özellikle LCD monitörler) masa çalışma lambası, vb. kullanılan ortamlarda 3500K- 4500K renk sıcaklığı değeri göz sağlığı açısından ve gözün fazla yorulmaması açısından özellikle çok daha uygundur. Örneğin evimdeki bazı ortamlarda 2700K (Sıcak) + 2 adet 6500K (Daylight) flament LED (Armut şekilli) 6 watt = 60 watt eşdeğerli (A+ sınıfılı) ampullerin renk sıcaklıklarının karışımı şeklinde kullanıyorum. Bunlar oturma odası, salon ve PC odası geri aydıntlatması renk sıcaklıkları değeri şeklindedir. Yani ifade etmek isdeğim; çok sıcak renk sıcaklığı tonundan kurtulup doğal beyaza (3500K- 4500K) yaklaşabilmek için bu ampullerin en uygun olan bir karışımnı kullanmakatyım. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

Daylight (Gün ışığı= 6500K'nın) bir başka bir olumsuz etkisiniden bahsetmiş de olayım. Bu renk sıcaklıktaki ışık geceleyin çok uzun süre gözünüze girmiş olursa eğer sağlıklı uyku için gerekli olan melatonin hormonunun üretimini (gece karanlıkta veya loş, sıcak renk salımında /sarıya yakın ışıklarda) oldukça da azaltmış oluyor.Bu da doğal olarak gelebilen uyku sürecini dolaylı bir yoldan etkilemiş oluyor. Kolay gelsin.
Bu karışımı herhalde avizede farklı farklı ledler kullanarak yapıyorsunuz ?
Doğru mu tahmin ettim?

Evet, Diall ve Osram markalı olan flament LED markalarından, farklı marka ve güçte kullandıklarım da vardır (PC odasındaki geri aydınlatma ışığı gibi) ama 3 yerde (Salon, oturma odası ve antredeki avizede) ayni Dilall markalı, 6 watt' lık 3 adedini değişik renk sıcaklıklarıyla (2700 ve 6500K olarak satılanlarını satın almıştım) birbirleriyle karışımlayıp ( 2 beyaz + 1 sarı gibi) bunu yapmış oluyorum.Yani sadece PC odasındaki bu tahminiz çok doğrudur. :) Kolay gelsin.

Avize çol masraflı değilmi?
Oturma odasında BİM den aldığım tek soğuk beyaz led ampulü kullanıyorum. Işık yeterli ve Sarfiyat 9W powerKey marka (şimdi baktım)
Yer Adana, iki buzdolabı iki klima ile ısınma (daha çok elektrik sobası) dahil geçen ay fatura 220tl ile rekor oldu.
Bu arada, gece ısınma için 2 büyük boy elektrik li battaniye kullanıyoruz.

Son düzenleme:
Her bir odadaki her ayrı avizede sadece 6 * 3 = 18 watt elektrik harcanıyor, antredeki de keza aynidir, yani 20 watt.lık bir tasarruftan bile üçü daha az harcamış oluyor. 6 watt.'lık Dilall flament LED'lerin ışık lümen çıkışı çok yüksek, bu yüzden çok büyük odaları (Zemini 6 * 5 mt. gibi) bile makul seviyede (Kitap, gazete, dergi, Tv seyri, vb.) aydınlatıyor.

Yeni aldığım elektrik süpürgesi (Fakir Langer) ve LG marka 26 watt'lık LCD LED (Monitör TV) ile elektrik faturamı 14.5 tl kadar daha da indirmiş oldum. Aylık 88 tl. idi, bir ay öncesinde ve bu ay bundan 14.5 tl. daha azı gelmiş oldu. Evinizde olası kaçak akımlarla ilgili bir ön araştırmayı da yapın bence. Bir de standby'da yani boşta çalışan cihaz/makineler sürekli kapalı olarak bulunsun. (Hiç kullanılmadığı zamanlarda) Elektrik sarfiyatı açısından, çok eski buzdolapları veya çok eski teknolojili ev makineleri, cihazları (Beyaz eşyaları) çok daha fazla elektriği harcıyor. Kolay gelsin.

Kaçak akım önerisi için teşekkür ederim. Tabiiki bu araştırmayı da yapıp faturayı aşağıya çekmeyi deniyeceğim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri