Lcd'den encodere veri göndermek ve bir çok şey!

pic_loader

Üye
Arkadaşlar çeşitli yazılım dillerine aşinalığı olup pic programlama deneyimi olmayan bir kardeşiniz olarak sizlere merhaba diyorum.

Bir ödev sebebiyle pic programlamam gerekiyor, sistem şu

Burada yapmam istenen lcd monitörden girilecek değere göre (örneğin +25) sistemin o konuma gelip stabil kalması.

Veriyi encodere göndereceğiz.

Bunu nasıl yapabileceğim konusunda işin mantığına dair yardımlarınızı bekliyorum.

Örneğin ne tür bir encoder kullanılacağını bilmediğim gibi encodere ne türden veri yollandığınıda bilmiyorum. Tabi encoderi öğreniriz hangi modeldir vs ama işin mantığı nedir?

Lcd'den gelecek veriyi kod nasıl algılayp hangi formatta encodere gönderecek vb konular benim için muamma.

Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tabi yardımlarınıza göre şekillenecek başkaca sorularımda olacaktır.

Teşekkürler.

Sn pic_loader;
yapacağınız sistemde sizin anlattığınız kadarıyla bazı açık noktalar var.benim anladığım kadarıyla yazayımda eğer böyle değilse siz tekrar cevaplarsınız.
Öncelikle encoder dediğinizde sistemde açısal ve lineer pozisyon ölçümleri anlıyorum.LCD ye ancak dokunmatik bi panel olursa değer girebilirsiniz.Yoksa tuş takımından girilen değerler lcd ye gider set değeri olarak gider ve görünür bu istenen değerdir.Mevcut konum bilgiside ayrıca gözükür.Encoderden gelen bilgi budur.Yani encodere bilgi gönderemezsiniz sadece okursunuz.Buna bağlı bi takrik sistemine bilgi gönderirsiniz.Mesela bi step motor.İkisi arasonda farka göre yazılımdan sistem kendini istenen değere götürür.
Siz en iyisi tam olarak ne amaçlıyorsunuz bunu bi belirleyip dile getirin derim.Kolaygelsin.

Hocam merhabalar.

Aslında haklısınız sadece fotoğrafla meseleyi anlatamam ama inanın zaten bende tam olarak anlayamadım :)

Ben sistemin bütün parçalarına ait bilgiyi edinip tekrar yardımınıza müracat edeyim, doğrusu LCD'den bilgi encodere gidiyor diye anladım ama siz öyle olmaz diyorsunuz.

Bunları hocalarıma bir sorayım sonra tekrar yardımınıza ihtiyacım olacak.

Aslında dediğim gibi pic bilgim ve tecrübem yok, kodu neyle yazıp nasıl derleyeceğimide bilmiyorum.

Bana söylenen yazacağınız kodu pice yazmak için gerekli araçlar burada var hepsi bu.

Ama neyle derleyeceğiz vs bilmiyorum :)

İlginize teşekkür ediyorum tekrar görüşmek üzere, sevgilerimle.

@eyupbakan hocam tekrar merhaba.

Yahu bu hocalar beni öldürecek doğru düzgün detay vermeden şunu bunu yap demeyi iyi biliyorlar :)

Bana diyorki

Picle yazdığını chipe yazacaksın cipe konum bilgisi gönderilecek sen onu yorumlayacak sonra da istedilen konum bilgisini göndereceksin.

Hocam bir kitap aldım picbasicpro ile pic programlama, orhan altıntaşa ait.

Şimdi bunu okumaya başlayacağım.

Anladığım hoca benden pic kodu ile encoderden gelen konum bilgisini almamı ve lcd'den girilecek konuma göre motoru tetiklememi istiyor.

Bu kitap ile böyle bir kodu yazabilir miyim sence?

Benim eloktronik devreleri vb konularda malumatım yok.

Saygılar sevgiler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri