Lcd monitör güç devresi

ozgurtosun

Üye
Merhaba ustalarim 17 inc pc monitorumu tamire noyetlendim
Mosfet- blok kondansotor -sigorta kopru diyot yanmisti degistirdim blok kondansotore gerilim geldi 320 v
Fakat inverter sonrasi cikis voltajlari alamadim 12v 5v yok
Trafoya yoneldim cikislarda 1.9 v aldim soktum ölcmek istedim nasil fotosunu atiyorum hangi bacaklardan olceyim anlayamadim orta bacaklara 320 giriyor ama cikis yok sargi orta bacaklarda yok gibi trafoyu soktum 320 giren bacaklari olctum kisadevre kadamesinde sargi yok iki yanbacak arasi bakiyom sargi var yardimci olun nasil olcucem saglammi yanikmi yardimci olun lutfen

Ekli dosyalar

• IMG_20230802_150902.jpg
    IMG_20230802_150902.jpg
    107.8 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230802_150208.jpg
    IMG_20230802_150208.jpg
    179.8 KB · Görüntüleme: 18
Selamlar
Blok kondansatör deki 320v, önce trafoya girer ve diğer ucundan çıkıp mosfetin drain ucuna girer. Source ucu ise yüksek vatli bir direnç ile Primer kısmının eksi kutbuna irtibatlıdir. Bu tasarim flyback tipi smpslerde aynıdır. Benim görüşüme göre, smps kontrol entegresinden mosfeti süren sinyal çıkmıyor. Opto kuplor ve TL 431, beraber çalışıp smps entegresine çıkışı sabit tutacak olan regule geri beslemesi sağlar. Smps teki kontrol entegresini yenisiyle test etme şansınız var mı? Mosfet in source (3. Uç) ucundaki direnç açık devre olabilir. O direnç te akım sensörü olarak görev yapmaktadır. Smps kontrol entegresine çekilen akımı bildirir. Ben smps kontrol kısmından şüpheleniyorum. Entegre yada ilişkili devrede sorun olabilir. Kolay gelsin.

Selamlar
Blok kondansatör deki 320v, önce trafoya girer ve diğer ucundan çıkıp mosfetin drain ucuna girer. Source ucu ise yüksek vatli bir direnç ile Primer kısmının eksi kutbuna irtibatlıdir. Bu tasarim flyback tipi smpslerde aynıdır. Benim görüşüme göre, smps kontrol entegresinden mosfeti süren sinyal çıkmıyor. Opto kuplor ve TL 431, beraber çalışıp smps entegresine çıkışı sabit tutacak olan regule geri beslemesi sağlar. Smps teki kontrol entegresini yenisiyle test etme şansınız var mı? Mosfet in source (3. Uç) ucundaki direnç açık devre olabilir. O direnç te akım sensörü olarak görev yapmaktadır. Smps kontrol entegresine çekilen akımı bildirir. Ben smps kontrol kısmından şüpheleniyorum. Entegre yada ilişkili devrede sorun olabilir. Kolay gelsin
Sagolasin yonlendirme icin pwm entegre kisa devre cikti trafoyu tetiklemiyormus trafo saglam kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri