Lcd monitör besleme kartı arızası hk.

VehbiAksun

Üye
Arkadaşlar merhaba arkadaşımın bana çöp diye verdiği monitörü tamir etmek istedim ve açtığımda besleme kartında ki 300v kondansatör şişmiş mosfet kısa devre olduğunu gördüm elimde olanlarla değiştim kısa devre kalmadı sonrasında sigorta değişip teste aldım ve anında tekrar attı sonrasında kartı detaylı kontrol ettiğimde görsellerde işaretlenmiş olan spms trafosunun bacaklarının bir birine kısa devre olduğunu fark ettim. Acaba problem bu trafoda mı ondaysa nasıl bulabilirim ?
1F0D8DD9-1D13-4CC9-8B49-4383BA541091.jpeg
5DD3A70B-3BEA-45E2-97BF-AAAFE6F6AA64.jpeg

Trafolar kolay kolay bozulmaz. Bence bu mosfeti süren pwm kontrolcü entegre arızalı olup mosfeti sürekli iletime sokarak kısa devre akımı akmasına neden oluyor olabilir.

Kontrolcü entegreyi bulup ( mosfeti süren ) incelemek gerek. Birde monitörü test ederken seri lamba kullanırsanız sigorta atması yada mosfetin arızalanmasına engel olmuş olursunuz.

Trafolar kolay kolay bozulmaz. Bence bu mosfeti süren pwm kontrolcü entegre arızalı olup mosfeti sürekli iletime sokarak kısa devre akımı akmasına neden oluyor olabilir.

Kontrolcü entegreyi bulup ( mosfeti süren ) incelemek gerek. Birde monitörü test ederken seri lamba kullanırsanız sigorta atması yada mosfetin arızalanmasına engel olmuş olursunuz.
Hocam merhaba ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Ben zaten testi karta direk enerji vererek deniyorum monitöre takmadan yani, trafodan önce trafodan sonra ki kısımlarda kısa devre hiç yok ama enerjiyi verir vermez atıyor sigorta ve ekteki fotoğrafta ki işaretlediğim Üst iki bacaklar bir birbirine kısa devre alttaki 5 bacaklar komple birbirine kısa devre şeklinde gözüküyor.
607CCE73-B3EB-444C-BB47-6B1C0DF21272.jpeg

smps trafolarını omaj kontrolü yaparsanız kısa devre okursunuz çünkü sarım sayıları düşük iletken kesiti nisbeten kalındır. Bu sarımlarda düşük omaj okumanız normaldir.

Bu tip trafoları ölçüm ve test için blue ring tester diye cihaz var ve bu işlerle çok uğraşıyorsanız kendinize 1 tane yapın. Kolay gelsin.

smps trafolarını omaj kontrolü yaparsanız kısa devre okursunuz çünkü sarım sayıları düşük iletken kesiti nisbeten kalındır. Bu sarımlarda düşük omaj okumanız normaldir.
Hocam sigorta atma sebebi köprü tipi diyot sorunuymuş nasıl fark edemedim şaşkınım diyot değişimi yaptım şuan o bölgede sorun yok ama trafodan sonrası yok trafo girişine kadar 300v okunuyor ama sonrası 0v acayip kafam takıldı iş inada bindi anlayacağınız inşallah yardımlarınızla çözmeyi düşünüyorum.

böyle cihazlara elektrik verirken lütfen araya seri lamba bağlayınız, kısa devre varsa lamba direk yanar, kart çalışmaz böylece üzerindeki parçalar akımdan zarar görmez.

böyle cihazlara elektrik verirken lütfen araya seri lamba bağlayınız, kısa devre varsa lamba direk yanar, kart çalışmaz böylece üzerindeki parçalar akımdan zarar görmez.
Hocam şuan kısa devre yok sigorta atmıyor şuan tek sorun kart çıkışında 5v ile 14v çıkışı yok

5 volt yolunu takip et, büyük ihtimal 7805 sdm vardır ona bak, 14 volt yolunda da smd direnç diyot ne varsa bak, en başta lamba girseydin belki bunlar bozulmayacaktı.

300 volt dc olmasi giris kismi calisiyor demek. Trafodan sonra dc olmamasi

1 - pwm entegresi calismiyor
2 - mosfet anahtarlamiyor bozuk olabilir
3 - feedback devresi cikistan bilgi almıyor

En temel sorunlar bunlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834