Lcd baglama hatası

_ahtapot_

Üye
Herkeze kolay gelsin arkadaşlar;

Arkadaşlar sorum şu olacak lcd ile pıc 877 yi bagladım sadece ekrana merhaba yazacak 2x16 lcd kullandım. Fakat sadece lcd nin alt satırındaki tüm pikseller yanıyor. Yazı ortada yok kontrast için pot kullandım devre şeması aşağıdadır.

kodlar proteusta çalışıyor isterseniz onuda eklerim.

Devre bu şekilde çalışır. isiste pot koymana gerek yok.
boşta kalan ilk dört data bacağınıda uygulamada toprağa çek. areste çalışır ama uygulamada problem çıkarabilr.
lcd nin söylediğin şeyi yapması için init zamanında olmaması neden olur. yazılımındada hata var sanırım.

kardes benım bıldıgım kadarıylada 5 bacagını topraga vermen gerekır ? bı ıncele ıstersen ve yukarda hoıcamın dedıgı gıbı kullanmadıkların bacaklarıda toprakla

aynı sorunu bende yaşıyorum.proteusta çalışıyor ama uygulamada ekranda hiç birşey gözükmüyor.kristal 20 mhz kullandım.kristal değişmesi devreyi çalıştırmı?

Yazılım frekansı ile donanım frekansı farklı olabilir.
Backlight pinleri farklı olabilir.
LCD driver HD44780 uyumlu olmayabilir.
LCD sağlam olmayabilir.
MCU pinleri doğru bağlanmamış olabilir.
PCB de kopuk olabilir.

Kod sorunu olduğunu zannetmiyorum. ISIS te çalışan lcd fonksiyonu gerçekte de çalışır.

breadboardda deniyorsan, olmayabilir. direk devresini bas derim. rw-rs-e bacaklarına dikkat et. lcd kütüphanenle yanlış yere takıyor olabilirsin. hatta rw-rs-e bacaklarını Picin e pinlere bağlayıp kütüphanendeki rw-rs-e bacak tanımlamalarını ona göre değiştirmen senin için daha iyi olacaktır :)

dostum lcdyi 8 bacakmı 4 bacakmı çalıştırıcanı ilk başta lcd ayarlarında belirtmen gerekiyo eğer ayar 8 bacakta ise zaten 4 te çalışmaz onu kontrol et lcd data shetinden

Forum istatistikleri

Konular
128,335
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri