Laptop Fanını Dizginlemek

Ovalane

Üye
Merhaba,

Kullanmış olduğum laptop'un fanı bazı zamanlar yüksek devirlere çıktığı için inanılmaz ses yapıyor. Sesi azaltmak için fana güç veren kabloya bir adet direnç bağlama fikri ilk etapta mantıklı göründü. Kullandığım fana ait bilgileri resim olarak yükledim.

Ekli dosyayı görüntüle 58456

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelikle Bios güncellemesi yapın.

Ve Fan devrini düşürmek sağlıklı sonuç vermez.Bu soğutmayı direkt etkiler ve bir süre sonra Bilgisayar ısınma nedeni ile bileşenlerde gevreme çatlama ve komponent arızası verecektir.

Bana kalırsa fanı söküp fan kanatçıklarını temizleyip mil yataklarına da az miktarda uygun gres sürün.Bu sesi çok büyük miktarda kesecektir.

ar-kur-tek hocamızı dinle. eğer fan ses yapıyorsa kirlenmiştir, temizle

Fanın soğuttuğu elemanın soğutucusu ile arasındaki silikon kurumuş olabilir temizleyip yeniden silikonlamakta fayda var.

arkadaşlar selamlar,
Öncelikle Bios güncellemesi yapın.

Ve Fan devrini düşürmek sağlıklı sonuç vermez.Bu soğutmayı direkt etkiler ve bir süre sonra Bilgisayar ısınma nedeni ile bileşenlerde gevreme çatlama ve komponent arızası verecektir.

Bana kalırsa fanı söküp fan kanatçıklarını temizleyip mil yataklarına da az miktarda uygun gres sürün.Bu sesi çok büyük miktarda kesecektir.
1) BIOS'um zaten güncel fakat kullandığım pc 5 senelik olduğu için başka bir güncelleme gelmiyor.

ar-kur-tek hocamızı dinle. eğer fan ses yapıyorsa kirlenmiştir, temizle
2) FAN temiz ve yağlanmış durumda.
Fanın soğuttuğu elemanın soğutucusu ile arasındaki silikon kurumuş olabilir temizleyip yeniden silikonlamakta fayda var.
3) Termal macun zaten yeni.

ayrıca anlık cpu ve sistem ısısını zaten hali hazırda takip ediyorum. Tehlike oluşturacak ısı seviyesinde cpu önce throttling yapacak eğer yeterli olmazsa sistem kendini kapatacak.

Konuya dönecek olursak, direnç hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Mevcut probleme yanlış çözüm arıyorsunuz.

Siz soğutulması gereken ve termal darboğaza girdiğini söylediğiniz işlemciyi fan hızını dahada düşürerek zaten yeterince soğumayan bir sistemi iyice soğutmadan mahrum bırakma peşindesiniz direnç koyarak.

Ayrıca fanın ses yapması farklı bir şey aşırı yüksek devirde çalışması daha da farklı bir şey.Soruyu ilk sorduğunuz da yüksek devirde aşırı sesten rahatsız olduğunuzu yazmışsınız.Bu mekanik bir sorundur ve motorun yataklanması kirlenmesi v.s ilgili bir sorundur.

Lakin ikinci sefer yazdığınızda anlıyoruz ki sorununuz işlemcinin termal darboğaza girmesi akabinde de kendini kapatacak seviyeye gelmesi.Bunun sebebi ise genelde yazılım tabanlıdır.Kullandığınız programlar,virüs trojan gibi etkenler,işlemciye aşırı yük bindirilmesi,işletim sisteminin zarar görmesi ,3. parti programlar v.s gibi bir sürü sebep yazılabilir.

problemin birincisi mi ikincisi mi olduğuna karar verip ona göre çare aramanızı tavsiye ederim.Yok illa "fan motoruna direnç bağlayacağım başka bir öneriyi kabul etmem" diyorsanız onu da ben yapamam.Zira işin sonunda o işlemciyi yakmak var.Hoş sadece direnç bağlama ile devir düşer mi orası da ayrı mesele?

Mevcut probleme yanlış çözüm arıyorsunuz.

Siz soğutulması gereken ve termal darboğaza girdiğini söylediğiniz işlemciyi fan hızını dahada düşürerek zaten yeterince soğumayan bir sistemi iyice soğutmadan mahrum bırakma peşindesiniz direnç koyarak.

Ayrıca fanın ses yapması farklı bir şey aşırı yüksek devirde çalışması daha da farklı bir şey.Soruyu ilk sorduğunuz da yüksek devirde aşırı sesten rahatsız olduğunuzu yazmışsınız.Bu mekanik bir sorundur ve motorun yataklanması kirlenmesi v.s ilgili bir sorundur.

Lakin ikinci sefer yazdığınızda anlıyoruz ki sorununuz işlemcinin termal darboğaza girmesi akabinde de kendini kapatacak seviyeye gelmesi.Bunun sebebi ise genelde yazılım tabanlıdır.Kullandığınız programlar,virüs trojan gibi etkenler,işlemciye aşırı yük bindirilmesi,işletim sisteminin zarar görmesi ,3. parti programlar v.s gibi bir sürü sebep yazılabilir.

problemin birincisi mi ikincisi mi olduğuna karar verip ona göre çare aramanızı tavsiye ederim.Yok illa "fan motoruna direnç bağlayacağım başka bir öneriyi kabul etmem" diyorsanız onu da ben yapamam.Zira işin sonunda o işlemciyi yakmak var.Hoş sadece direnç bağlama ile devir düşer mi orası da ayrı mesele?

Tekrar merhaba,

Ben sistemin termal dar boğaza girdiğini söylemedim. Sadece ısı tehlikeli boyutlara çıkacak olursa cpu'nun throttling yapacağını söylüyorum (https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_frequency_scaling) Yazılımsal bir sorunum yok çünkü temiz windows kurulumu yaptığım zamanlarda'da aynı durumu yaşıyorum, linux mint'de ise durum aynı. Bu da yazılımsal tabanlı olma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Fan'a direnç bağlayarak devir sayısını azaltmanın mümkün olduğunu biliyorum (fan kontrol ünitelerinden) fakat piyasada bulunan binlerce çeşit direnç arasında hangisini tercih edeceğimi bilmiyorum. O sebeple fana ait bilgileri paylaşmıştım. Fakat konu başka bir yere gitti.

Merhabalar. Fanınız ses yapıyorsa mil yatagında problem veya kanatçıkların dengesinin bozulmasından dolayı ses yapar. Yağladıgınız halde sorun çözülmüyorsa fanı değiştirin direnç olayını aklınızdan çıkarın.
Fanınız kac kablolu? Fanınızı göremedim. 4 kabloluysa 5v ve gnd nin dışında bir tanesi devir bilgisini anakarta iletir 4. kablo ise pwm tekniği ile ısıya bağlı olarak fanın hızı ayarlanır. 3 kabloluysa 3. kablo devir bilgisini anakarta iletir.
Laptopumuza uygun fanı sipariş ederek bu sıkıntıdan kurtulun.
Koca anakartı dizayn edenler direnci akıl edemedi galiba:)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri