Laptop Arıza & Sıkıntısı

deeppoint

Üye
Herkese merhabalar mümkün olduğunca kısa anlatmaya çalışacağım ;

*Yazın 2.el aldığım laptop geçen ay pilsiz kullanmaya başladım , son kullanımda bilgisayarı kapatmayı ve fişi çekmeyi unuttum geçe ne oldu anlamadım elektirik gitmiş gelmişte olabilir olmayada bilir

*sabah kalktığımda güç düğmesi sadece laptop önündeki güç ışığı ve pil takılı ise pil ışığını yakıyor başka hiçbir tepki vermiyor yani fan dönmüyor ekranda en ufak bir kıpırdama yok

*Pilde denedim ,pilde aynı zamanda fişe takılı denedim,sadece fişte pilsiz denedim 3gün boyunca olmadı

*O dönem ilçede hatrısayılır bir firmanın teknik servisi bilgisayarı açmadan en azından 350 TL fiyat dedi bende malum ülke şartları sonraya erteledim

*aradan geçen 3 hafta sonra dün misafirler geleceğinden elimin altından dolaba kaldırayım dedim ve aynı zamanda fırsat olur belki tamire götürürüm diyerek şarja taktım istemsizce Güç Düğmesine bastım ve açıldı bekledim masaüstü gelene kadar sevinerek tekrar kapattım cünkü misafirler gelmişti.

*ertesi gün tekrar denediğimde yukarıdaki anlattıklarım gibi başa döndüm sıkıntı hala var olduğunu anladım.

*laptopu söktüm işlemci kısmının köşesi kırıktı anladığım kadarıyla cihaz tamirde görmüş

*Anakartı fön makinesi ile ısıttım değişen birşey olmadı

*tek söyleyebileceğim pilde veya prizde anakartı yakından dinlediğimde kulak çınlaması gibi ince bir ses geliyor

*Birde resimde işaretlediğim araştırdığım anladığım kadarıyla 4 adet mosfet çipinden 3ünün üstü yağ gibi bir sıvı var işaretledim resimde diğeri kuru bir şekildeydi

*Ne öneriyorsunuz? sorun sizce nedir ? ne yapmalıyım ? şimdiden teşekkürler
Lonovo.jpg

Son düzenleme:
cpu rame yakın olan ve anlamıyorsan kurcalama zayen pil değil batarya o bataryasız kullanman hata muhtemelen aynı nedenle tamir gördü yapılmış ve satılmış satan kişiye geri ver.

cpu rame yakın olan ve anlamıyorsan kurcalama zayen pil değil batarya o bataryasız kullanman hata muhtemelen aynı nedenle tamir gördü yapılmış ve satılmış satan kişiye geri ver.
Elektrik elektronik pek bilgim yok açıkcası ama pratik olarak yapabildiğim şeyler var... cpu konusu kırık olarak gösterdiğim yerin üzerinde AMD yazınca işlemci olarak tabir ettim.Tek sorum 3 hafta sonra neden birşey yokmuş gibi açıldı sonra ki denemede tekrar aynı sorun devam etti...(kısa devre olma olasılığı varmı ?!) Geri verme şansım yok malesef

o chip kılıfın köşesi kırılmış soğutucuyu çok sıkmişlar tamirciye ver baksın.

Arkadaslar bu harddıskın uçları hakkında bılgı verebılır mısınız? Lağtopa baglamayı dusunuyorum oncelıkle bu uçların ne ucu oldugunu öğrenmek ıstedım

Ekli dosyalar

• FAD2AE49-6F35-4D4E-88C7-9C8790454DC8.jpeg
    FAD2AE49-6F35-4D4E-88C7-9C8790454DC8.jpeg
    333.4 KB · Görüntüleme: 18
  • 5E728875-8194-4100-A69F-1589A3B37FF2.jpeg
    5E728875-8194-4100-A69F-1589A3B37FF2.jpeg
    317.7 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850