Laptop anakartına harici 12v fan bağlamak

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde eski bir laptop mevcut. Laptopta 5V 4 pin PWM özellikli işlemci fanı kullanılıyor. Ben bu fanın PWM ve gnd hattına 12v fan kontrolü için kablo bağladım. Laptop fanını dışarıdan PWM sinyal jeneratör devresi ile hızını kontrol edebiliyorum. Böylelikle 12V fanların hızını anakart üzerinden kontrol edilebileceğini düşünüyorum. Yani sadece PWM hattını anakarta bağlayıp fanın 12v ve GND hattını harici güç kaynağına bağlayacağım. Benim sorum ise 12V fan bağladığım için her ihtimale karşı anakartı koruma altına almak istiyorum. Bunun için anakart ile fanın PWM hattı arasına ne tür bir komponent bağlamalıyım? Optokuplör bunun için uygun olur mu yoksa diyot gibi komponentler mi bağlamam gerekiyor? Not: Laptopun kendi işlemci fanını iptal etmiyorum. İşlemci fanı harici fan ile aynı duty cycle oranında çalışacak.

Hayırlı olsun.

Yapılan ve arkadaşlar yardımcı olursa diğer tüm işlemlerinizi burada paylaşırsaniz iyi olur ( bilgi yazılı ve görsel fotoğraf video vs gibi .)

Iyi calismalar kolay gelsin sağlıcakla

Bence cpu fanına dokunmayın. Harici fanda
arıza olursa(kısadevre, vs.) diğer fanı da
durdurabilir.
Fan salyangozunun çıkışına yakın bir yerden
bir sıcaklık sensörü ile bilgi alıp buna göre
harici fanı çalıştırırsanız daha uygun olacaktır.

Bence cpu fanına dokunmayın. Harici fanda
arıza olursa(kısadevre, vs.) diğer fanı da
durdurabilir.
Fan salyangozunun çıkışına yakın bir yerden
bir sıcaklık sensörü ile bilgi alıp buna göre
harici fanı çalıştırırsanız daha uygun olacaktır.
Evet çok doğru söylüyorsunuz hocam fakat pc eski olduğu için ve daha önce tamir gördüğü için arızalanması benim için çok önemli değil. Ayrıca kasayı topladığım zaman fan salyangozunun olduğu kısımdan kablo çekemeyebilirim çünkü alan o kadar geniş değil. Ben yine de PWM yöntemiyle yapmak istiyorum soğutmayı. Amacım pc nin ısınma kaynaklı arızalanmasını önlemek. Diğer türlü bozulursa benim için önemli değil. Bu arada müsait bir zamanda kabloyu anakartın nasıl bağlandığının resmini ve bağlantı şemasını atacağım. Fanı doğrudan anakarta da takabilirim ama elektronik merakım olduğu için nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum açıkçası.

O halde;
Pwm ucu(muhtemelen mavi kablo) ile GND
uçlarından kablo çıkartın. PWM ucundan
1K ile 2N2222 transistörünün baz pinine bağlayın.
12V fanın kırmızı kablosuna direkt 12V bağlayın.
Siyah kablo da transistörün kolektörüne.
Transistörün emiteri; hem 12V adaptörün, hem de
laptopun fan GND si ile birleşecek.
GND ler aynı olduğundan opto gereksiz.

Ama uğraşırım, dert değil derseniz;

https://tinyurl.com/244e7jpy

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023