Laptop İçin Portatif Jeneratör

skygtr

Üye
Merhaba, Max. 330w gücünde olan bir laptop çalıştırmak için portatif jeneratör almak istiyorum. İnternetten baktığımda 4.000 ₺ civarı fiyatlara bu ürünleri gördüm. Bu jeneratörler işimi görür mü? Yakıt tüketimleri saatte 0.7-1LT arasında değişerek 5/6 saatlik bir kullanım sunduğundan bahsediliyor. Uzun süreli kullanımda ne kadar kullanışlıdır? Arızaları çok olur mu? Kullanıp bilgisi olan var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu jeneratör lerin inverterli olan modellerinden tercih ediniz. Daha düzgün bir çıkış alırsınız. Motor olarak 2 zamanlı ve 4 zamanlı olarak iki çeşittir. 4 zamanlı tercih edin. Zira iki zamanlı modelde benzin ve yağ karıştırılarak kullanılır. Sürekli kullanılmadığında yağ dibe çöker. Karburatorü tıkar ve sorun çıkarır.
4 zamanlı benzin ve yağı ayrı ayrı girer. Otomobiller gibidir. Yağ değişimi ve yıllık bakımlarıni zamanında yaptırdığınizda sorunsuz kullanırsınız.
Siz ne için ihtiyaç duydunuz bilmiyorum. Ama enerji olmayan yerler veya elektrik kesintilerinde jeneratör doğru seçimdir. Kesintisiz güç kaynakları Şebeke varken regülasyon, şebeke kesik iken kısa süreli , jeneratör devreye girene kadar enerji sağlamaya yönelik tır. Daha uzun süre enerji veren güç kaynakları aküler bakımından aşırı pahalıya patlar.

Bu jeneratör lerin inverterli olan modellerinden tercih ediniz. Daha düzgün bir çıkış alırsınız. Motor olarak 2 zamanlı ve 4 zamanlı olarak iki çeşittir. 4 zamanlı tercih edin. Zira iki zamanlı modelde benzin ve yağ karıştırılarak kullanılır. Sürekli kullanılmadığında yağ dibe çöker. Karburatorü tıkar ve sorun çıkarır.
4 zamanlı benzin ve yağı ayrı ayrı girer. Otomobiller gibidir. Yağ değişimi ve yıllık bakımlarıni zamanında yaptırdığınizda sorunsuz kullanırsınız.
Siz ne için ihtiyaç duydunuz bilmiyorum. Ama enerji olmayan yerler veya elektrik kesintilerinde jeneratör doğru seçimdir. Kesintisiz güç kaynakları şebeke varken regülasyon, şebeke kesik iken kısa süreli , jeneratör devreye girene kadar enerji sağlamaya yönelik tır. Daha uzun süre enerji veren güç kaynakları aküler bakımından aşırı pahalıya patlar.
Ben otobüste park halinde iken laptop ve modem çalıştırmak için kullanacağım. Kullanım kolaylığı açısından küçük boyutta ve sessiz olması daha iyi olur. 2 zamanlılar 3-4bin ₺ civarında 4 zamanlılar 6-7bin₺ civarında fiyatları var. 4 zamanlılar biraz daha büyük gibi geldi ve daha fazla sesli mi çalışır?

Ses motor büyüklüğü ile doğru orantılıdır. İki zamanlı kullanılmadigi süre uzadıkça tekrar start verildiğinde çalışmama olasılığı artıyor. Tercih size kalmış

Jeneratör yakıttan dolayı en pahalı elektrik enerjisi üreticisidir! Yatlarda da kullanılan esnek güneş panellerinden otobüsün tavanına yapıştırıp yanında uygun kapasitede bir LFP (Lityum Demir Fosfat) akü ile orta ve uzun vadede daha sessiz, konforlu ve ekonomik çözüm üretebilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz süreyi göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz.
Jeneratör tercihinde tavsiye edildiği gibi 4 zamanlı bir jeneratör çok daha kullanışlı ve daha verimli olacaktır. 600 watt palmera jeneratörüm var. Şebeke yokken evimin inşaatı aşamasında matkap ve spiral/jet motoru çalıştırmada çok işime yaradı. Daha fazla güç gerektiğinde 3.5kw emanet bir jeneratör bulmuştum. Jeneratör tercih edilecekse ve sadece laptop çalıştırılacaksa bendekinde hem ac220v hem de dc12 volt çıkışı var. Sadece dc24v çıkışı olan bir jeneratör bulunabilirse voltaj regülatörü ile 19.5volt'a düşürülerek çevrim kayıpları en aza indirilmiş olur. Bir de jeneratör çalışırken paralel bir tampon LFP aküyü de hızlıca şarj ettirerek daha verimli hale getirilebilir. Aslında jeneratör ups gibi sadece aküyü şarj ederek dolduğunda stop ederek belli voltaj seviyesine düşünce devreye alınabilir. Tabi ki kendinden marşlı bir jeneratörle bu daha konforlu hale getirilebilir. Düşük güçlülerde otomatik marş yok bildiğim kadar.

Jeneratör yakıttan dolayı en pahalı elektrik enerjisi üreticisidir! Yatlarda da kullanılan esnek güneş panellerinden otobüsün tavanına yapıştırıp yanında uygun kapasitede bir LFP (Lityum Demir Fosfat) akü ile orta ve uzun vadede daha sessiz, konforlu ve ekonomik çözüm üretebilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz süreyi göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz.
Jeneratör tercihinde tavsiye edildiği gibi 4 zamanlı bir jeneratör çok daha kullanışlı ve daha verimli olacaktır. 600 watt palmera jeneratörüm var. Şebeke yokken evimin inşaatı aşamasında matkap ve spiral/jet motoru çalıştırmada çok işime yaradı. Daha fazla güç gerektiğinde 3.5kw emanet bir jeneratör bulmuştum. Jeneratör tercih edilecekse ve sadece laptop çalıştırılacaksa bendekinde hem ac220v hem de dc12 volt çıkışı var. Sadece dc24v çıkışı olan bir jeneratör bulunabilirse voltaj regülatörü ile 19.5volt'a düşürülerek çevrim kayıpları en aza indirilmiş olur. Bir de jeneratör çalışırken paralel bir tampon LFP aküyü de hızlıca şarj ettirerek daha verimli hale getirilebilir. Aslında jeneratör ups gibi sadece aküyü şarj ederek dolduğunda stop ederek belli voltaj seviyesine düşünce devreye alınabilir. Tabi ki kendinden marşlı bir jeneratörle bu daha konforlu hale getirilebilir. Düşük güçlülerde otomatik marş yok bildiğim kadar.
Otobüsün tavan malzemesinden dolayı tavana güneş paneli yapıştırma işi zor. 2 adet akü alıp bununla laptobu kullanıp daha sonra araç hareket halindeyken inverterdan akü şarj cihazıyla bu aküleri dolduracaktım ama aküyü tam kapasite kullandıktan sonra bi kaç kullanımdan sonra akünün ömrünün baya azalacağından bahsettiler. Onun içinde sürekli akü değiştiremem. Bende hiç uğraşmıyım bi tane jeneratör alıp artık günde 4/5 lt yakıt ne kadar yakacaksa işte kullanıyım dedim. Bahsettiğim normal araç aküleri LFP aküler çok pahalı.

Aküler önlem alınmazsa ömürleri çabuk sonlanır doğrudur. Jel aküler %80 oranında yani yüzde yirmi kapasiteleri kalana kadar kullanılabilirler. Bu halde 450 doldur boşalt ömrü sunarlar. LFP aküler ise %90-95 oranında depolanan enerjiyi geri verebilirler. Akünün sağlık şarj ve deşarjı için solar şarj cihazı kullanılabilir.
Öncelikle sizin günlük kullanım ihtiyacınız ve tüketiminizi hesaplamanız, aracın çalışma süresine göre tam hesaplardan sonra ihtiyaçları netleştirmeniz gerekir.

Merhaba, Max. 330w gücünde olan bir laptop çalıştırmak için portatif jeneratör almak istiyorum. İnternetten baktığımda 4.000 ₺ civarı fiyatlara bu ürünleri gördüm. Bu jeneratörler işimi görür mü? Yakıt tüketimleri saatte 0.7-1LT arasında değişerek 5/6 saatlik bir kullanım sunduğundan bahsediliyor. Uzun süreli kullanımda ne kadar kullanışlıdır? Arızaları çok olur mu? Kullanıp bilgisi olan var mı?
Merhaba,

330W gücündeki bir laptopu çalıştırmak için 4.000 TL civarı fiyatlara bulabileceğiniz portatif jeneratörler, genel olarak işinizi görecektir. Bu jeneratörlerin yakıt tüketimleri saatte 0.7-1LT arasında değişerek 5/6 saatlik bir kullanım sunmaları, günlük kullanım için yeterli olacaktır.

Uzun süreli kullanımda, bu jeneratörlerin dayanıklılıkları ve arızalanma olasılıkları, kullanılan modele ve üretim kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, iyi bir üretim kalitesine sahip olan portatif jeneratörlerin, uzun süreli kullanımlarda da sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Bu jeneratörleri kullanan ve bilgisi olan kişilere baktığımızda, genel olarak memnuniyet verici yorumlar olduğunu görüyoruz. Ancak, her üründe olduğu gibi, bu jeneratörlerde de arızalanma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle, satın almadan önce, ürünün garanti süresini ve yetkili servis bilgilerini öğrenmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak, 330W gücündeki bir laptopu çalıştırmak için 4.000 TL civarı fiyatlara bulabileceğiniz portatif jeneratörler, genel olarak işinizi görecektir. Uzun süreli kullanımlarda da sorunsuz bir şekilde çalışabilecekleri söylenebilir. Ancak, satın almadan önce, ürünün kalitesini ve garanti süresini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri