L298N ile röle nasıl kullanılır?

Texrtwind

Üye
Merhabalar. Aklımda uzun zamandır olan NodeMCU su altı kameralı RC tekne yapımına başlamıştım. Güneş panellerini vs. hallettim düşük yüksek voltaj vermemesi için devrelerini kurdum ama röle hakkında pek bilgim yok. Yapmak istediğim L298N motor sürücüsüne 9V verdiğim için benim kocaman motorumu döndürmeye yetecek gücü veremiyor. Sadece telefondan gaza basınca cızırtı sesi geliyor, o kadar yani. Elimde genelde Arduino ile kullanılan bir röle kartı var. Bu iki kartı kullanarak gaza basınca sadece motora giden voltajı arttırmak istiyorum. Bunun devre şeması nasıl olur bilen var mı 😟

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar uzatmışım biraz ama acil bi' tık. Yok mu bir devre şeması atacak kral :( Kullanacağım parçalar bunlar.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-06-13-11-17-34-019_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2021-06-13-11-17-34-019_com.whatsapp.jpg
    99.8 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_2021-06-13-11-17-39-923_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2021-06-13-11-17-39-923_com.whatsapp.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_2021-06-13-11-17-28-079_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2021-06-13-11-17-28-079_com.whatsapp.jpg
    113.2 KB · Görüntüleme: 8
1. Kullandığınız motor kaç voltla çalışıyor bilgi sayfası var mı?
2. Kullandığınız motor kaç amper akım çekiyor?
3. Motoru beslemek için kullandığınız kaynak nedir? Akım ve gerilimi motorunuz için yeterli mi?
4. Motoru motor sürücü ile mi sürmek yoksa sadece röle kullanarak mı sürmek istiyorsunuz?
5. Motor için yön kontrolü gerekli mi?
6. Motor için hız kontrolü gerekli mi? Gerekli değilse maksimum hızda mı yoksa daha düşük bir devirde mi çalışacak?

Bunları açıklarsanız yardımcı olalım.

1. Kullandığınız motor kaç voltla çalışıyor bilgi sayfası var mı?
2. Kullandığınız motor kaç amper akım çekiyor?
3. Motoru beslemek için kullandığınız kaynak nedir? Akım ve gerilimi motorunuz için yeterli mi?
4. Motoru motor sürücü ile mi sürmek yoksa sadece röle kullanarak mı sürmek istiyorsunuz?
5. Motor için yön kontrolü gerekli mi?
6. Motor için hız kontrolü gerekli mi? Gerekli değilse maksimum hızda mı yoksa daha düşük bir devirde mi çalışacak?

Bunları açıklarsanız yardımcı olalım.
1-2. Maximum 7.2V / 3.3 Amper ile çalıştığı yazıyor.

3. 9V batarya kullandım. Sanırım yeterli değil. Onun için röle kullanma ihtiyacı duydum.

4. Motoru sürücü ile sürmem gerekiyor. Ama burada tam olarak yapmak istediğim motor sürücü ile motor arasına bir röle koymak. Yani sürücüye aynı voltaj gidecek ama ben gaza bastığımda motor 3V'da değil 5V da çalışacak örneğin.

5. Yön kontrolü bu devrede gerekli değil. Yalnızca tek motor kullanıyorum. Fakat ileri ve geri dönmesi gerekiyor. Yön kontrolünü tekne olduğu için servo motor ile halledeceğim.

6. Hız kontrolü telefon üzerinden ayarlanabiliyor gibi duruyor. Röle bağlanınca bu değişiyor mu bilmiyorum ama herhangi bir önemi yok. Sabit değerde de çalışabilir. Tabi maksimum hız her zaman iyidir 😁

Son düzenleme:
Kullandığınız batarya yeterli gücü sağlayamıyorsa röle kullanmak ya da kullanmamak motorunuzu yeteri kadar kuvvetlice döndürmek için çözüm değil.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri