L293D Motor Shield

ArdaÖnal

Üye
Merhaba, L293D Motor Shield için l293d entegresi 2 tane bulunuyor sağ ve solda olmak üzere bunların step ve dc motorları kontrol ettiğini düşünüyorum. Step1 ve Step2 Olmak üzere 2 tane step motorum var bunlar l293d motor shield'a bağlı fakat step1 in bağlı olduğu m1 tarafı düzgün bir çıkış vermiyor step motor sürekli titriyor. m2 tarafı sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
ben m2 kısmının bulunduğu l293d entegresini m1 kısmınınkini söküp takarsam bu sorunu m2 tarafına taşımış olurmuyum?

1. Önce her iki sarımında bağlı olduğundan emin olun.
2. Motorun sarımlarından sadece birinin uçlarını değiştirin.
Kolay gelsin

2. Cevabınızı anlamadım hocam.
" Stepper Motor titriyor" dediğiniz motor sarım uçlarından bahsediyorum. Bu uçlar ters ise titreme yapar. Yani 4 uçlu motorun sadece aynı sarıma ait uçların yerini çapraz değiştireceksiniz. Sarım uçlarına avometre ile bakabilirsinz.
Motor uçları 4 ten fazla ise, hem motorun hemde kartın fotoğrafını yayınlayın.

" Stepper Motor titriyor" dediğiniz motor sarım uçlarından bahsediyorum. Bu uçlar ters ise titreme yapar. Yani 4 uçlu motorun sadece aynı sarıma ait uçların yerini çapraz değiştireceksiniz. Sarım uçlarına avometre ile bakabilirsinz.
Motor uçları 4 ten fazla ise, hem motorun hemde kartın fotoğrafını yayınlayın.
Motor uçları 4 adet ve avometre ile buzzer modunda kırmızı probu sabit şekilde gezdiğimde 2. kablo'da ötüyor.
3. kabloya probu sabitlediğimde 4. kabloda ötüyor ve ona göre bağladım M1 Kısmına 1 ve 2, M2 Kısmına 3-4 ü bağladım

IMG_20230405_205246.jpg

Motorun uçları böyle. Buna göre avometre ile kontrol edin, "titriyor" dediğiniz motorun kırmızı veya mavi daire içine alınmış uçları çapraz değiştirip deneyin. Kartınızın fotosunu ekleyin.

sorunu çözmüş bulunuyorum m1 Kısmındaki uçlarla M2 kısmındaki uçları değiştirdiğinizde sorun düzeliyor en azından bende böyleydi

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri