Ufo Kule Tipi Vantilatör, Swing-ION-Mist Tuşlarına Basınca Birden Duruyor

e3xN

Üye
PqWXiB.jpg

e0azgv.jpg

Elimde bu vantilatör var Swing, Ion, Mist tuşlarına bastığımda direkt olarak vantilatör duruyor.Ledler de eskiye göre az yanıyor.İlk önce youtube'de arkasındaki kutupsuz kondansatörü değiştirin demiştiler zar zor buldum o parçayı değiştirdim değişme olmadı.Sonra bu forumda 1 tane kondansatör ile yanındaki 3 mercimek kondansatörü değiştirin demişler ben de 3 kutulupu, 3 mercimek kondansatör dahil bütün kondansatörleri değiştirdim yine düzelmedi.Köprü diyotları ölçtüm dün de devreden ayırıpta sağlam gözüküyorlardı.Sonra BT131 triyakların 2'sini devreden söküpte ölçtüm yine bir sorun göremedim.Elektrik bilgim çok fazla yok komponentleri bile ölçmeyi videoya bakmadan ölçemiyorum her komponenti.Videosunu da çektim On/Speed'e bastığımda gayet pervane dönüyor ancak Swing, Ion ve Mist tuşlarına basar basmaz duruyor.İlk başlarda Swing'e basınca hemen durmuyordu biraz dönüyordu vantilatörün kafası ancak şuan direkt olarak şu 3 tuşa bastığımda duruyor.Pervane dönüyor fakat vantilatör kafası sağ sol yapmıyor, ion ve mist tuşları da çalışmıyor.Vantilatörü yerinden kaldırmam gerekiyor kafa kısmı dönmediğinden zor oluyor bu da.

Yaptım arkadaşlar motor kısmındaki kutupsuz kondansatörü değiştirmiştim meğerse onlar anakarttaki bu kutupsuz kondansatörü diyorlarmış.Ölçtüğümde ise sarı olan bozuk 1.5 uF 275V Ac kondansatörü 0.2 çıktı değeri.Sonra motorun arkasındaki kondansatörü değişmiştim onu taktım 1.2uF 450v Ac olanı ve şuan çok güzel çalışıyor.1.5uF 275v Ac'lik bir kutupsuz kondansatör bulayım onu takarım daha sonra.Teşekkürler herkese.Şuanda Swing, Ion, Mist tuşlarına basınca salınım yapıyor kafa kısmı, Ion ve Mis tuşları da çalışıyor ve ledler çok güzel ışık veriyor.

AtjAmn.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri