Kuru Kontak Çıkışı Nedir?

muscular

Üye
Arkadaşlar forumda aradım bulamadım kuru kontağın normal kontaktan farkı nedir.Ne amaçla kullanılır yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

kuru kontak dedikleri bildiğin normal kontaktır örn: bir kontaktör bobinini enerjilendirdiniz ve kontaklar çekti bu kontaklar üstünden her hangi bir voltaj vermediğiniz için buna kuru kontak dersiniz. örn2: inverter start olarak kuru kontak derler bu da şöyle oluyor demek istediği misal dcm ile fwr yi kısa devre yap bunun içi ne yaparsınız dcm den bir kablo alıp kontaktörün bir kontak ucuna tam karşısınada fwr den bir kablo alıp girersiniz kontaktör çekince kısa devreye düşer iki ayak arası buna kuru kontak derler...

başarılı çalışmalar...

Genelde farklı iki sistemin bir biri ile sinyal alış verişi vs. için kullanılan bir terim. Yani örnek isterseniz, konveyor otomasyonunda konveyörde ilerleyip, şirinkleme makinesine ( ayrı bir sistem ve otomasyon ) gelen palet için, konveyor otomasyonunun şirink makinesine kuru kontak üzerinden hazır sinyali, komutu ve kumandası vermesini sağlayan kontak....( röle, kontaktör, )

Son düzenleme:
örnek kumanda sistemin 220Vac hız kontrol cihazın var ve start vermen için 24Vdc gerekiyor bobini 220Vac röle çektirirsin ve kontaklarının bir tanesindende 24 Vdc geçirerek start verirsin rölenin kontagına kuru kontak denir.

Arkadaşlar forumda aradım bulamadım kuru kontağın normal kontaktan farkı nedir.Ne amaçla kullanılır yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

büyük ihtimalle elektrik sistemlerinde yağ ile soğutmalı sisitemlerde kullanılan elektriki bir terim

Kuru kontak enerjisiz kontaktır. Yani bu kontaklara dışarıdan enerji verilerek kullanılabilir. Bir kontaktörün,bir rölenin kontaklarıda kuru kontaktır ancak bunlara ana ve yardımcı kontak isimleri verilmiştir.

A rölesindeki enversör kontak kuru kontaktır. Bu kontağa faz verilip bir kontaktör yada rölenin çektirilmesi sağlanabilindiği gibi, elektronik bir devrede iletimin sağlanıp uyarı vermesi için kullanılabilir. Düşük gerilimle bir lamba yakılıp devreye girdi bilgisi verilebilir. Yangın ihbar santrallerindeki çıkış kontağıda kuru kontaktır yangın anında seslendirme sistemi bir röle vasıtasıyla devreye sokulur.

B rölesindeki enversör kontak ise enerjili kontaktır. Röle çalışma gerilimi 2 No'lu ortak uca röle içinden irtibatlandırılmıştır. Şekildeki röle kontak çıkışından enerjilendireceğiniz rölenin bobin gerilimi röle gerilimi ile aynı olmak zorundadır.Bu kontak yukarıda verdiğim Kuru kontak örneğinde olduğu gibi farklı amaçlı kullanılamaz.

kuru kontak dedikleri bildiğin normal kontaktır örn: bir kontaktör bobinini enerjilendirdiniz ve kontaklar çekti bu kontaklar üstünden her hangi bir voltaj vermediğiniz için buna kuru kontak dersiniz. örn2: inverter start olarak kuru kontak derler bu da şöyle oluyor demek istediği misal dcm ile fwr yi kısa devre yap bunun içi ne yaparsınız dcm den bir kablo alıp kontaktörün bir kontak ucuna tam karşısınada fwr den bir kablo alıp girersiniz kontaktör çekince kısa devreye düşer iki ayak arası buna kuru kontak derler...

başarılı çalışmalar...

katılıyorum size...

Enerjisiz kontaktır.

şu şekilde örnek vermek gerekirse logo un bazı modellerinde Q ler sola ne girersen kontaklama yaptığında sağ taraftan onu alırsın bu kuru kontaktır. Bazı modellerinde ise sol tarafa girmezsin orada M yazar sağ tarafa yükü girersin Logo + yı sol tarafa kendi verir buda kuru olmayan kontaktır.

kuru kontak;herkesin bildiği role kontağıdır...ortak ucu olan rolenin bobinine enerji vererrek veya keserek 2 yoldan birini seçmesini sağlarız..kontakların enerjiyle alakası yoktur .dolayısıyla bu kontaklara kuru kontak adı verilir...genelde var-yok bilgisi almada ,plc kontakları gidi açık kapalı konum algılama gibi ....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri