Kumtel elektrikli soba anahtarı bağlantı şeması

Aliyasar61

Üye
Merhabalar. Tek çubuklu Kumtel elektrikli sobanın ikili anahtarı bozuldu. Anahtarlardan biri aç-kapa, diğeri 1. ve 2.kademe ayarı. Kademe kısmı sağlamdı ancak aç-kapa bozulmuştu. Değiştirmek istedim ve yeni bir anahtar aldım. Aldığım anahtar ışıklıydı yani 3 bacaklı. Sobanın üstünden çıkan ise ışıksız yani 2 bacaklı. Anahtarı çıkarmadan evvel fotoğrafını çektim, bu fotoğraf yardımıyla yeni anahtarı sorunsuz takarım diye düşünüyordum ama olmadı, çünkü çıkan 2 bacak, yeni anahtar ise 3 bacak. Bir sürü kombinasyon denedim ama bir türlü kademe kısmını doğru bağlayamadım. Sadece aç kapa kısmını yapabildim, soba şuan tekli yanıyor ikili yani daha güçlü ısı verecek şekilde yanmıyor. Görseller aşağıda. Umarım doğru anlatabilmişimdir. Yardımcı olan olursa çok sevineceğim, bu kadar basit bir şey için koca gün uğraştım. Neyi yanlış yapıyorum acaba?

P20118-202124(1)(1).jpg

P20122-150925(1).jpg

Buradaki bağlantının doğru olmadığının farkındayım ama en azından tek kademe de olsa yanıyor diye böyle bıraktım.

Aynı şekilde bağladıysanız eskisi gibi çalışmalı. Diyot üzerinden devre tamamlanıyorsa ac akımın sadece yarısını geçireceğinden gücü yarıya düşürür.

Merhaba. Kablo pabucu bağlantılarına dokunulmayıp bunlar ilk orijinalindeki gibiyse yan yana ikili anahtarlardan yarım güç (diyotlu) olanı değil soba rezistansını tam güçte yakan anahtarı içten bozuk olabilir, diyodu bu yüzden 2, kademede iken kısa devre edemiyordır. Anahtarın altına giren mavi kablo pabucuna yakın plastik çıkıntıyı eritip biraz bükmüş görünüyor, kablo pabucu bağlantısı çok sağlıklı olmayabilir, bu pabucu çıkarıp yeniden yerine takın. Zaten dual anahtarların iki ucundan birbirlerinden ayrı omaj ölçümü yaptığınızda diğeri ON konumunda sonsuz omajı gösterecektir. Anahtar tamir deneyiminiz daha önceden varsa eğer ortadaki plastik çıkıntılı milden bu basılan anahtarı çıkarıp içindeki elektrik kontaklarına bakılıp mekanik teması engelleyen boşluk, kir, vb. varsa bunu giderip kapattığınızda anahtar ON ve OFF'da yine açıp kapayarak eski işlevine geri dönecektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhabalar. Tek çubuklu Kumtel elektrikli sobanın ikili anahtarı bozuldu. Anahtarlardan biri aç-kapa, diğeri 1. ve 2.kademe ayarı. Kademe kısmı sağlamdı ancak aç-kapa bozulmuştu. Değiştirmek istedim ve yeni bir anahtar aldım. Aldığım anahtar ışıklıydı yani 3 bacaklı. Sobanın üstünden çıkan ise ışıksız yani 2 bacaklı. Anahtarı çıkarmadan evvel fotoğrafını çektim, bu fotoğraf yardımıyla yeni anahtarı sorunsuz takarım diye düşünüyordum ama olmadı, çünkü çıkan 2 bacak, yeni anahtar ise 3 bacak. Bir sürü kombinasyon denedim ama bir türlü kademe kısmını doğru bağlayamadım. Sadece aç kapa kısmını yapabildim, soba şuan tekli yanıyor ikili yani daha güçlü ısı verecek şekilde yanmıyor. Görseller aşağıda. Umarım doğru anlatabilmişimdir. Yardımcı olan olursa çok sevineceğim, bu kadar basit bir şey için koca gün uğraştım. Neyi yanlış yapıyorum acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 84445
Ekli dosyayı görüntüle 84446
Buradaki bağlantının doğru olmadığının farkındayım ama en azından tek kademe de olsa yanıyor diye böyle bıraktım.
Diyotun alt ucunun bagli olduğu noktada 2 baglanti noktasini kisa devre eden bir bar var. Onu kullanmanız gerekir.
Orijinal bağlantıdaki ornek çalışma senaryosu (kahve rengi kablo 1. Mavi kablo 2. anahtar olarak anılacaktır):
Faz 1.anahtar girişine ve ayni zamanda diyot vasıtası ile kısa devreli olan anahtar çıkışlarına bağlıdır.
1. Anahtar OFF, 2. anahtar ON durumda iken soba yarim güç, her iki anahtar ON iken tam güç ile çalışır.

Herkese yanıtları için teşekkür ediyorum. Sorunu, sobanın üzerinden çıkan anahtarın aynısından alarak çözebildim. Birebir aynı şekilde bağlayınca kademe kısmı da çalıştı.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri