Kriyojenik soğutma için önerileriniz ( 50 kelvin -220 C )

serkan_48

Üye dümdüz üye
Değerli arkadaşlar,

Fizik bölümündeki bir arkadaşımızla bir test üzeneği kurma fikrimiz var. Daha doğrusu fikirle bana geldi ben soğutma üzerine destek vereceğim. Üniversitedeki bölümlerinde helyum pompalı bir kreyostat bulunmakta neredeyse -260 C lere inebilmektedir. Bu sıcaklıkta bazı yarıiletkenlerin testlerini yapmaktalar.

Şimdi bizde bir yeni düzenek yapmayı planlıyoruz. yaklaşık olarak numunenin konulacağı 10 cm X 10 cm lik bakır bir pleyt olacak. Bu pleyti inebildiğimiz sıcaklığa inmeyi planlıyoruz. Bu bakır pleytin üzerine bir yine 10 cm X 10 cm lik kapak yapılıp üzerindeki bir porttan bu küpün içindeki havayı vakumlayacağız. Yani içeride hava olmayacak. Hava olmayacağı için hava ile temaslı ısı transferi olmayacak. Alttaki bakır pleytide alttan dış hava ile temasını keseceğiz. Bize pleyti soğutacak sistem yapmak kalıyor. Hedefimiz orjinal kreyostattaki gibi -260lara inmek değil o sıcaklıklara inmek çok zor ama 50 kelvine kadar bile insek -200 gibi işimizi görecek.

Bu noktada bu sıcaklığa nasıl inebiliriz fikirlerinizi almak istiyoruz. Bu sıcaklığa inebilen termodinamik gaz helyum nitrojen var ancak bu tip bir soğutma sistemi kurmak için teorik net bir bilgim yok. Arkadaşım peltier dedi ancak bu sıcaklığa inmek için kaskat olarak çok fazla peltier kullanmak gerekebilir deneme olacağı için bir kaç peltier alıp test edilebilir.

Sizlerinde fikrini almak istiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz.

Saygılar..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Serkan eğer hata yapmadıysam sonuçlar böyle;
http://www.convertunits.com/from/celsius+heat+unit/to/joule -200.santigrat:> -379820.1
http://www.convertunits.com/from/joule/to/kilowatt+hour -379820.1 > -0.10550558333333333
1 joule is equal to 2.77777777778E-7 kilowatt hour.
Direk .santigrat:kw/h de yapsam sonuç aynıymış :) Sendeki peltierler veya bulabildiklerinin verdiği değer nedir? Bence bu büyüklükte ısı transferinde bir kaçının yapısında hasar oluşur ve elde edilemez sonuç hüsran tabi maddi değeri de yüksek.

Abi ısı kazancı hesabı için soğutulacak maddenin önce ısısı bulunacak. Bu ısı delte T ile sıcaklık farkı ile çarpılacak ve sonuç kalori cinsinden bulunacak. Sorun kaloride değil. Biraz araştırdım bir peltier maksimum 50 - 60 C derecelik sıcaklık farkı oluşturabilir. Bu ne demek mesela ;

0rtam 20 C olsun 60 derece fark oluştursam ilk peltierle -40 lara inme şansım olur. bunlardan kaskat bağlarsam sağlıklı çalışırmı denemek lazım. İlk peltierle iyi ihtimalle -40 değilde -20 ye insem ikinciyle -60 a insem v.s. v.s.

Şimdi bir bilene google a danışayım bakıcam bir kaynak bulursam buradada paylaşırım.

Saygılar.

@serkan_48 böyle bi cihazla ve gazı değiştirerek -100 elde etmiş sen bir daha yani 2 komp artırırsan -200 ve üzeri yaparsın ...

Değerli arkadaşlar,

Fizik bölümündeki bir arkadaşımızla bir test üzeneği kurma fikrimiz var. Daha doğrusu fikirle bana geldi ben soğutma üzerine destek vereceğim. Üniversitedeki bölümlerinde helyum pompalı bir kreyostat bulunmakta neredeyse -260 C lere inebilmektedir. Bu sıcaklıkta bazı yarıiletkenlerin testlerini yapmaktalar.

Şimdi bizde bir yeni düzenek yapmayı planlıyoruz. yaklaşık olarak numunenin konulacağı 10 cm X 10 cm lik bakır bir pleyt olacak. Bu pleyti inebildiğimiz sıcaklığa inmeyi planlıyoruz. Bu bakır pleytin üzerine bir yine 10 cm X 10 cm lik kapak yapılıp üzerindeki bir porttan bu küpün içindeki havayı vakumlayacağız. Yani içeride hava olmayacak. Hava olmayacağı için hava ile temaslı ısı transferi olmayacak. Alttaki bakır pleytide alttan dış hava ile temasını keseceğiz. Bize pleyti soğutacak sistem yapmak kalıyor. Hedefimiz orjinal kreyostattaki gibi -260lara inmek değil o sıcaklıklara inmek çok zor ama 50 kelvine kadar bile insek -200 gibi işimizi görecek.

Bu noktada bu sıcaklığa nasıl inebiliriz fikirlerinizi almak istiyoruz. Bu sıcaklığa inebilen termodinamik gaz helyum nitrojen var ancak bu tip bir soğutma sistemi kurmak için teorik net bir bilgim yok. Arkadaşım peltier dedi ancak bu sıcaklığa inmek için kaskat olarak çok fazla peltier kullanmak gerekebilir deneme olacağı için bir kaç peltier alıp test edilebilir.

Sizlerinde fikrini almak istiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz.

Saygılar..
abi peltierle benimde bir projem vardı ama zaman olmadı güzel sonuçlarını bekliyorum.

Daha önce böyle kaskad sistemlerle uğraştım. Normal refijerantlarla değilde propan ile ancak inilebiliyordu. Propan var ancak hangi yağla kompresör yağlanıyor ne kadar şarj ediliyor ve yanıcı olması tehlike oluşturuyor. Organ saklama dolaplarında bu sistem kullanılıyor. Birde kapasitemiz çok küçük.

10 cm X 10 cm X 1 cm gibi bir bakır plakayı soğutacağız.

Araştırmaya devam.

abi peltierle benimde bir projem vardı ama zaman olmadı güzel sonuçlarını bekliyorum.

Suat şu an elimde peltier yok. 3 - 5 adet sipariş vereceğim. Türkiye değilde yurt dışından lıcağım maliyet yarı yarıya düşüyor. Eğer olumlu sonuç alırsam zaten burada paylaşırım.

Unutuyordum Serkan yukarıdaki jul wat dönüşümlerini kaç adet peltir hesabını kabaca da olsa bilmek adına verdim.

Suat şu an elimde peltier yok. 3 - 5 adet sipariş vereceğim. Türkiye değilde yurt dışından lıcağım maliyet yarı yarıya düşüyor. Eğer olumlu sonuç alırsam zaten burada paylaşırım.
abi bu kriyojenik gazı kompresör sistemine bassak bi sıkıntı olurmu

abi bu kriyojenik gazı kompresör sistemine bassak bi sıkıntı olurmu

Suat dostum her gaz her kompresöre malesef basılmaz.

yoğuşma ve buharlaşma basınçları yağla olan kimyasal tepkime sorunları nedeniyle her kompresör her gazla çalışmaz. Bilinen gazlar uygulanabilir ancak hidrojen helyum azot veya amonyak her sistemde şarj edilemez.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri