Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

Olabilir ama 24 volt ile doldurduğunuz kondansatörler 35 voltu geçmezler. Kondansatörlerinizi 220 volt ile doldurup deşarz edin farkı göreceksiniz. Köprü diyot ile doğrultup doldurursunuz.

220 volt ile kapasitor sarj edecekseniz dikkatli olun. Olumcul derecede risk iceren voltaj ihtiva etmektedir.

Kendi sagliginiz icin emniyeti elden birakmayin.

Not kapasitor degerleriniz nedir? Kac mf kac volt kapasitorleriniz?

Olabilir ama 24 volt ile doldurduğunuz kondansatörler 35 voltu geçmezler. Kondansatörlerinizi 220 volt ile doldurup deşarz edin farkı göreceksiniz. Köprü diyot ile doğrultup doldurursunuz.
Önceki mesaj da yazmıştım.. 2 adet 12 volt adaptör kullanıyorum.. Birinin 12 cıkısımı diğerinin 12 v çıkışına bağlıyorum bu sayede kontrollü bi şekilde 220 v tu elde etmiş oluyorum.. Trafodan elde ettiğim 220 volt ile şarj yapıyorum..

220 volt ile kapasitor sarj edecekseniz dikkatli olun. Olumcul derecede risk iceren voltaj ihtiva etmektedir.

Kendi sagliginiz icin emniyeti elden birakmayin.

Not kapasitor degerleriniz nedir? Kac mf kac volt kapasitorleriniz?
450 v 2200 mf. Birkere çarptı:)

Bi ara pillerde denemiştim paralel şarj seri deşarj olayını ama bi türlü yapamamıştım.. Aralara diyot koyarak denemiştim.. Ama her defasında ya pilin biri kısa devre oluyor yada diyot patlıyordu.. Paralel şarj seri deşarj nasıl yapılıyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kondansatörleri doldurduktan sonra seri bağlayıp boşta kalan artı ve eksiyi tel üzerinde deşarzı deneyin. Sorunu çözerse komitatör anahtarlı seri paralel devre şeması hazırlarız.

Mümkündür. Trafolar darbeli dc ile de çalışırlar.

Bu gün tek tek şarj ederek seri deşarj denememde 0. 36 lık bir bakır kabloyu 850_900 v larda suyun içinde duman etmeyi başardım.. Kablo ttr kablodan alınan 2 teli birbirine sardım kumpasla ölçtüm o kalınlığı verdi.. Değişik adaptörleri kullanarak max 1200 v ta kadar çıkara bilirim.. Genel olarak bu iş çözülmüş oldu.

Bu resimde işaretlediğim yer aslında yapmak istediğim şey.
Ama devrede nasıl uygulanınca o işi yapıyor bilmiyorum.. Bu konu hakkında bilgisi olan varmı?
IMG_20180418_144736.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kondansatörleri doldurduktan sonra seri bağlayıp boşta kalan artı ve eksiyi tel üzerinde deşarzı deneyin. Sorunu çözerse komitatör anahtarlı seri paralel devre şeması hazırlarız.
Minimum 900 voltluk bi devre hazırlasak maksimum kaç voltda çalıştırabiliriz.. Şu an elimdeki kondansatörler maksimum 1200 voltluk..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri