Kondanstör Yüksek voltaj patlaması

Yüzeysel bi kaç deneme den sonra olayı tamamen çözdüm ama pratik olarak henüz bitmedi.. Kaliteli kondansatör ü 450 v 2200 mf bulabildim.. 16 v enerji verdiğimde 30 v larda dolum oldu.. 26 v 60 civarı doldu.. Elimde 220 vac 24vdc trofo vardı devresini söküp 24 ac yaptım. 16vac ye çevirip 24vac den girdim 160vac elde ettim.. kondansatöre verdiğim 160 la kare diyot kullanarak 196 dolum oldu.. Kondaktör e bağladım 40 voltlara kadar kondaktör ü çekili tuttu (burada devreye lambanın girmesi gerekiyor) aynı enerjiyi aynı anda kontaktörün anahtar devresine girdim karşısını da ince bir kablo ile şöntledim.. Kablo patladı fakat kontaktör çekili kaldı.. Kontaktörün çekili kalmaması için bir lamba bağlarsam kalan enerjiyi üzerine çekecek ve kondaktör bırakacak..anlattığım işlemlerde büyük hatalar yapmış olabilirim. Amatör olarak yapabildiğim bunlar bu anlattıklarımın pratik yolu varsa anlatırsanız sevinirim.

Bi kaç takıldığım nokta 100v için kaç volt girmem lazım..? Lamba yerine kullanabileceğim birşey varmı? Porselen direnç enerjiyi emermi? Kondansatör dolum hesabı varmı? Gerci kaç volt patlattığımın pek bi önemi yok gibi görünüyor ama yinede öğrenmek güzeldir..

70 volt ac verirseniz 100 volt dc kondansatör üzerinde görürsünüz. 230 volt ac girerseniz 325 volt alırsınız. Gereken kapasiteyi tespit ettiğinizde bir anahtar ile de kondansatörü tel üzerinde boşaltabilirsiniz. Orada buton ve kontaktör kullanılmış. Paralel kondansatörler kapasite yükseltmek için. Deşarz sırasında elektroliz olmaması için gerilim ve kapasite seçimini bilinçli yapmak gerekir. Röle ve kondansatör ile kapanma gecikmesi sağlayabilirsiniz. Zaman rölesi ve kontaktör ile de gecikme yapabilirsiniz.

70 volt ac verirseniz 100 volt dc kondansatör üzerinde görürsünüz. 230 volt ac girerseniz 325 volt alırsınız. Gereken kapasiteyi tespit ettiğinizde bir anahtar ile de kondansatörü tel üzerinde boşaltabilirsiniz. Orada buton ve kontaktör kullanılmış. Paralel kondansatörler kapasite yükseltmek için. Deşarz sırasında elektroliz olmaması için gerilim ve kapasite seçimini bilinçli yapmak gerekir. Röle ve kondansatör ile kapanma gecikmesi sağlayabilirsiniz. Zaman rölesi ve kontaktör ile de gecikme yapabilirsiniz.
İşler biraz karıştı.. 100v görüyorum video da onu deniyorum olmuyor yükseltiyorum yine olmuyor depişik teller kullanıyorum yine olmuyor.. Ama videoda zaten nasıl yaptığının tiyosu nu vermiş. 1. Tiyo plazma 2. Tiyo kalp şok cihazı.. Biryerden bulduğum bilgiye göre bu cihazı Ruslar geliitirmiş ama rus sitesinden bilgi edineceksen google kiril alfabesi yazman gerek.. Video da dc trafo gibi görünen şey sanırım Defibrilatör devresi.. Defibrilatör (kalp şok cihazı).. Bi pdf buldum Defibrilatör ile ilgili ne tesadüf ki o pdf deki görsellerde de bir lamba görünüyor.. Kalp şok cihazı oldukça komplike bir cihaz ama sadece yüksek voltaj veren kısmı nı yapmaya çalışırsam çokda zor görünmüyor.. Benim için zor tabiki.. Bi uzman dan yardım almaya çalışacağım..

Defibrilatör ün pdf i var bi takım basit şemalar verilmiş fakat yeterli görünmüyor.

Ekli dosyalar

• Defibrilatör.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 28
Amaç gümüş teli suyun altında eritmek ise kolay ama farklı bir şeyler var ise araştırılması gerekiyor.

Amaç gümüş teli suyun altında eritmek ise kolay ama farklı bir şeyler var ise araştırılması gerekiyor.
Eritmek den ziyade parçalamak. Toz haline gelecek şekilde parçalamak. Kondansatörle denemelerimde bir taraftan eriyerek kopuyor patlamıyor..

Patlatmak icin daha fazla guc gerekiyor demekki. Eriyerek kopmasi yeteri kadar gucle malzeme parcalanmadigi anlamina geliyor.

En son iki tane ac 12v adaptörü 220~12~12~220 şeklinde bağlayıp çıkışa kare diyot ekleyip kondansatör leri dolduracak şekil de bağladım bu şekilde düşük gerilim de 250v ta kadar kondansatörleri doldura biliyorum.. Amperkerini hatırlamıyorum ama tam dolum 15 sn ye kadar sürüyor istediğim volt ta dolumu kesebiliyorum..

Elinizdeki kondansatörler kaç mikrofarat kaç volt ve kaç adet. Elinizde başka adaptör varmı.

Elinizdeki kondansatörler kaç mikrofarat kaç volt ve kaç adet. Elinizde başka adaptör varmı.
450v 2200 mf 3 adet kondansatör var.. Kondanstör paralel şarj edilip seri deşarj olabilirmi? Öyle olursa tam dolumda 1350 v gibi bir değere ulaşır.. Elimde farklı adaptörler var.. Bazan bozuk adaptörler i söküp yeniden sarıyorum farklı voltlarda..

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,950
Son üye
Krşt.alg

Yeni konular

Geri