Kompresör Motorlarında Elektrik Tasarrufu

asou68

Üye
Herkese merhabalar,
Şöyle bir sorum ve kıymetli fikirlerinize ihtiyacım olacak. Bir kompresörüm var 400 KW motor gücünde ve soft starter ile yol veriliyor. Kompresör toplamda 33966 saat çalışmış. Tam yükte 740 amper çekiyor ve 4936 saat çalışmış, yarım yükte 650 amper 23770 saat ve boşta da 380 amper ve 5260 saat çalışmış. Bunu inverter ile sürmek istiyorum. Ne kadar enerji tasarrufu yapabileceğimi nasıl hesaplayabilirim. Görüşlerinizi bekliyor teşekkür ediyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kişiael fikrim; motorlarda fazla sarfıyat ılk yol alma aşamasındadır, Moıtor normal devir/rejime girdiginde kendi ölçüsündekı sarfıyatına devam edecektır. Soft satrater bu aşırı yol almayı önlemektedir.
Invertörde, zaten ılk yol almadaki aşırı akım sarfıyatını önlıyecektir. Bu bakımdan soft starteın oldugu bır alıcıda, ınvertöre gerek olmafıgı yöndedır. Kaldıkı, 400 kw. bir ınvertörün fiat/amortısman geri dönüş getirisinide cıkarmak gerek.

Merhaba
Kompresörün marka ve modelini paylaşırmısınız bu tip uygulamalar bazı model kompresörlerde mümkün olmuyor

Herkese merhabalar,
Şöyle bir sorum ve kıymetli fikirlerinize ihtiyacım olacak. Bir kompresörüm var 400 KW motor gücünde ve soft starter ile yol veriliyor. Kompresör toplamda 33966 saat çalışmış. Tam yükte 740 amper çekiyor ve 4936 saat çalışmış, yarım yükte 650 amper 23770 saat ve boşta da 380 amper ve 5260 saat çalışmış. Bunu inverter ile sürmek istiyorum. Ne kadar enerji tasarrufu yapabileceğimi nasıl hesaplayabilirim. Görüşlerinizi bekliyor teşekkür ediyorum.

Meehabalar,

Ne kadar enerji tasarrufu yapacaginizi soyleyemem Ancak calisma saatlerine bakarak kompresorunuzu tam kapasitede degil yari kapasitede daha cok kullandiginizi goruyorum.

Standart olsun sort start olsun cihaziniz çalıştığında motor devri degismez. Kapasite kontrolu mekanik olarak saglanir. Bu nedenle frekans surucusu size ciddi tasarruf sağlayacaktır.

Bu tarz konularda yorum yapabilmek için kompresörün tepkilerini(verilerini) izleyip kayıt altına almanızda fayda vardır.
Her bir çalışma durumu, çalışma durumları arasındaki geçiş, kompresör sensör değerleri, vb.
Sonrasında yorumu kendiniz yapacaksınız.

Kompresörümüz bellismorcom 40 bar basınölı hava üreten bir kompresör.

Merhaba
Pistonlu şişirme kompresörlerinde malesef sürücü uygulaması konusunda tecrübe edilmiş çalışmaya rastlamadım vidalı kompresörlerin devir değişimlerindeki yağlama rezonans frekansına yakalanma vb ... bir çok olumsuzluk tespit edilerek çeşitli çözümler sağlanmıştır ancak sizin kompresörlerde hiç görmedim.

Dalgakıran ve İstanbul kompresör firmalarının 40 barlık cihazlarında Danfoss sürücüler kullanılmaktadır.

Ekli dosyalar

• Dalgakıran Kompresör Katalog.pdf
    496.6 KB · Görüntüleme: 7
Kompresörünüzü Pid şartlarında çalıştırmayı düşündünüz mü? Oda enerji sarfiyatından tasarruf bana göre.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri