Kompanzasyon sorunum var,acİl

mharput ' Alıntı:
Akım trafom sınıf 1,bu çok fazla sıkıntı yaratır mı?
Trafo sağlam ise yaratmaz.

mharput ' Alıntı:
Fabrikada çalışma üretime göre değişiyor.Ayrıca kırıcı ve değirmen gibi içindeki mala göre değişen yükler var.Onun dışında sorunlu çalışan makinalar yok.
edremit ' Alıntı:
Role zamanlarını 20 sn aşağıya ayarlamayın.
edremit ustam bilgilendirir misiniz? ???

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şu röle zamanının 20sn'nin altına ayarlamama mantığı nedir acaba?O zaman reaktifte kalma sürem uzamaz mı?Belki kondansatörlerin deşarjı açısından düşünüyoruz ama çoğu arkadaş gibi bende düşük olması gerektiği kanısındayım.Şu an sistemi çalıştırdım.Trafonun birinde akım trafosundan önce 50kvar kondansatör ekledim(fakat bu trafodan yarına kadar yük çekmiyorum).Diğerine de aynı işlemi yapacam.Yük çektiğim trafodaki tüm yükleri devreye aldım fakat analog ampermetrelerim doğru ölçüm yapmıyor.Her panodan tek tek ölçüm yapıp,akımları toplayıp gösterge ile karşılaştırdım.O yüzden fazlardaki denge konusundan tam emin olamadım.Diğerine de grup ilavesinden sonra bakayım diyorum fakat hala reaktif röle değişmeli diye düşünüyorum.Federal FX12 yerine Siemens prophi takacam.Uyum sağlar mı dersiniz?

Edremit dostumuzun dediği gibi,
Akım trafosundan önce gereklı sıgortalarınıda bağlayarak sabit grubu, kontaktör bobın ayağına bir o-1 anahtar bağlayınız. Reaktıfıniz düşecektir. Dediğiniz gib, kapasitifde az çok bir mıktar yazar ama, toplam içinde sorun değil.
Kolay gele,iyi çalışmalar..

Trafo sabitleri için 50 kVAR fazla gelir. Tesisi kapattığınız zamanlarda kapasitif yazacaktır. 1 tanesine 50 bağladıysanız diğerine 10-15 gibi bağlayın yetecektir. Tesisin kapalı olduğu zamanların gecesinde balastlı lambalarınız yakılıyorsa mutlaka yakılan bir lambanın şalterinden kumanda alarak 5-10 kVAR (ne yetecekse) küçük bir panoya bir sigorta ve kontaktör ile bağlayın. Sabah aydınlatmalar kapatıldığında devreden çıksın.

20 saniye en az önerdiğim süre sadece deşarj zamanı olarak yada kontaktör, kondansatör ömrü uzatmak için değil. Şöyle düşünün: makinalarınızın içinde değirmen, kırıcı gibi değişken yüklü makinalar var bunların güç grafiklerini gözünüzde canlandırın. Bu değişken yükleri karşılamak için ya saniyeler içinde (5 saniye dahi çok gelebilir) devreye girip çıkan bir sistem kurmalısınız yada çok anlatılan tiristörlü sistemler gibi milisaniyeler içinde cevap veren bir düzeneğe ihtiyacınız var. Bunlar olmuyorsa ne yapabiliriz?
Zamanı uzatmak bence çözüm olabilir. Örneğin bir kırıcı devreye girdi yıdız zamanında fazladan 1 grup kondansötör devreye aldı varsayalım ki 30 saniyede üçgene geçti. Üçgene geçtiği anda kondansatör çıkarmak için zaman saymaya başladı eğer role hassasiyeti 5 saniye ise bu grup büyük ihtimal devreden çıkacaktır. Eğer role hassasiyeti 30 saniye ise ve 30 saniye içinde kırıcıya mal girip akımı yükseltirse zaman iptal olup (rolenin normal ışığı yanıp) zaman "0" lanacak ve grup devreden çıkmayacaktır. Tüm tesisteki değişken yüklü makinaları bu mantık ile düşünün.
Siz kondansatör alması için geçecek zamanı düşünüyorsunuz ben kondansatör çıkarması (çıkarmaması) için geçecek zamanı düşünüyorum. Değirmen gibi makinalarda pik yükler 5-10 saniye gibi zamanları çok az bulur zaten 5-10 saniyede pikten kurtulamassa makina sıkışır. Dolayısıyla gerek yıdız zamanı gerek demant gerekse pikler sonucu bir şekilde bir kondansatör yakaladıysak bunu nasıl devrede tutarız mantığı yürütmek bu şartlarda daha doğru olur gibi geliyor.
Bazı rolelerde devreye alma zamanı ve devreden çıkarma zamanı ayrı ayarlanıyor olabilir. Konuyu tekrar düşünmek gerekir. Hepsinden önemlisi her tesisi kendi şartlarında değerlendirmektir. Yaşayan canlı bir varlık gibi ne zaman ne şartlarda nasıl tepki veriyor en iyi sorumlusu bilir. Saygılar

Reaktif rölen 1 fazlı anlaşılan, 3'lü akımtrafolarıyla birlikte 3 fazlı bir röle kullan ilk önce en iyisi ENTES RG3_12CS bence 3 adet cos fi penceresi sürekli görünüyor.100'e yakın uygulamam var.1600 KVA'lık konkasör de kurdum. İlk önce 3'ü 1600/5 akım trafolarını tak; biraz zor takabilirsin ama gerekli. sistem de neler var? ,calışma şekli nedir? birşey belirtmemişsin;sayacın 05 serisi olmasın.

CS kullanman internet üzerinden röle bilgilerini paylaşman ve kontrol etmek demektir.internet üzerin den imalatçı firma ENTES'e bağlanıp yardım da alabilirsin,röleni internetten ayarlaya bilirler.

edremit ' Alıntı:
20 saniye en az önerdiğim süre sadece deşarj zamanı olarak yada kontaktör, kondansatör ömrü uzatmak için değil. Şöyle düşünün: makinalarınızın içinde değirmen, kırıcı gibi değişken yüklü makinalar var bunların güç grafiklerini gözünüzde canlandırın. Bu değişken yükleri karşılamak için ya saniyeler içinde (5 saniye dahi çok gelebilir) devreye girip çıkan bir sistem kurmalısınız yada çok anlatılan tiristörlü sistemler gibi milisaniyeler içinde cevap veren bir düzeneğe ihtiyacınız var. Bunlar olmuyorsa ne yapabiliriz?
Zamanı uzatmak bence çözüm olabilir. Örneğin bir kırıcı devreye girdi yıdız zamanında fazladan 1 grup kondansötör devreye aldı varsayalım ki 30 saniyede üçgene geçti. Üçgene geçtiği anda kondansatör çıkarmak için zaman saymaya başladı eğer role hassasiyeti 5 saniye ise bu grup büyük ihtimal devreden çıkacaktır. Eğer role hassasiyeti 30 saniye ise ve 30 saniye içinde kırıcıya mal girip akımı yükseltirse zaman iptal olup (rolenin normal ışığı yanıp) zaman "0" lanacak ve grup devreden çıkmayacaktır. Tüm tesisteki değişken yüklü makinaları bu mantık ile düşünün.
Siz kondansatör alması için geçecek zamanı düşünüyorsunuz ben kondansatör çıkarması (çıkarmaması) için geçecek zamanı düşünüyorum. Değirmen gibi makinalarda pik yükler 5-10 saniye gibi zamanları çok az bulur zaten 5-10 saniyede pikten kurtulamassa makina sıkışır. Dolayısıyla gerek yıdız zamanı gerek demant gerekse pikler sonucu bir şekilde bir kondansatör yakaladıysak bunu nasıl devrede tutarız mantığı yürütmek bu şartlarda daha doğru olur gibi geliyor.
Bazı rolelerde devreye alma zamanı ve devreden çıkarma zamanı ayrı ayarlanıyor olabilir. Konuyu tekrar düşünmek gerekir. Hepsinden önemlisi her tesisi kendi şartlarında değerlendirmektir. Yaşayan canlı bir varlık gibi ne zaman ne şartlarda nasıl tepki veriyor en iyi sorumlusu bilir. Saygılar
Rölenin kademe alma ve bırakma zaman ayarı tek noktadan ayarlanıyor ise yaklaşımınız doğrudur. Ben bu noktayı düşünemedim. Kutlarım sizi.
Kademe alma ve bırakma zaman ayarı ayrı ayrı ise; alma süresini 2-3 saniye, bırakma süresini 25-30 saniyeye ayarlamak da bir çözüm olabilir.

benim tavsiyem sistemini analizörler yardımıyla kayıt altında tutman. cos fi değerini bu analizörlerden geçmişe dönük bakıp sapma olup olmadığını görebilirsin. günlük.haftalık ,aylık.

eğer sistemde bir sorun yoksa ( analizörde 0.99 veya 0.98) değerini görüyorsan ölcü grubunda (aktif reaktif sayaçlarında) bir proplem olabilir .

sn enezliye katılıyorum.Tahmin ve varsayımlar üzerine yorumlar yapmaktansa analizör sonuçlarını (28 parametreyi)inceleyerek çözüme varmak en sağlıklısıdır. Doktorda önce bir yüzeysel muayene yapar ama neticede emin olmak için tahlil ister. Bizim tahlil raporumuzda analizör sonuçlarıdır bu sonuçların doktor edasıyla iyi irdelenmesi gerekir.

Krcbyli mesajımı aldın mı? bu kısım da belirtebilirsin.kadir yılmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,314
Son üye
Şuayıp çelebi

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri