kompanzasyon sorunu

Benım yardım ıstedıgım tek noktayı tekrar dıle getırmek ıstıorum saygı deger dostlarım..Bu rolde yuk sıgortalarını kapadıgım halde ekranda yıne - bır deger gosterıyor.bunun sebebı nedır ve ne yapmam gerekıyor.yukler kapalı kondansatorler kapalı fakat - deger .bunu acıklarmısınız cok tesekkur ederım

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
genç arkadaş'a katılıyorum.Yalnız görünmeyen at gözlüğü takmış birileri gelirse;Kompanzasyon projede gözüküyor ise projeye uygunluğuna baktıkları olur.Vay efendim böyle sıralama olmaz 1:1:1: veya1:2:2 veya1:2:4:8 şeklinde olacak.

benimde bunlarla ilgili değişik şekillerde sorunlarım oldu varkombi yi bağlarken faz sırası çok önemli bide bazen varkombi sapıtıyor mesela geçen gün varkombiyi fabrika ayarlarına geri dön dedim alet mod 2 ye geçmesi 2 günü buldu tam arızalı diye sökecektim baktım mod 2 ye geçmiş neyse 1 de mümkün mertebe monofaze kondansatör kullan yani 12 kademe ise ilk 3kademeye trifaze diğer fazlara 25mf r.s.t 50mf r.s.t 100 mf r.s.t gibi kondansatör kullan elektronik sayaçlar her faz için ayrı ayrı cos f yazıyorlar yani fazın 1 i reaktif yazıyorken 2. faz kapasitif yazabilir en güzel kompanzasyondan biride 1 e 1 değimiz kompanzasyon çünkü şimdi bu asansör motoru çalışmaya başladı reaktif yazmaya başladı daha röle çekmedi 2-3 saniye geçti röle çekti fakat diyelimki 8 saniye sonra asansör durdu röle bunu algılayıp bıraktırıncaya kadar kondansatör devrede kapasitif yazdı yanlış hatırlamıyorsam en güzeli mesala motor yıldız üçgen ise ana kontaktörün yanına bir kontaktör daha koyarak motor devreye girdiği vakit kondansatörde devreye girsin çıktığı zaman kondansatörde devreden çıksın yanlış hatırlamıyorsam 11 kw lık bir aspratör motoruna 8,5 kvarlık 1tane7,5 1tane1 kvar kondansatör koyarak en işime gelen değiri bulmuştum

Bende de aynı sorun oluştu.
Problem yokken c/k değerini otomatik hesaplatayım dedim sonra - 0,72 de aşırı kompanzasyona geçti. (akım trafosu soketini çıkarınca -1,00 yani akım trafosu sağlam)
El ile röleleri basılı tutunca değeri 0,33 e geldi bıraktım tüm röleleri çekti.
Güç kontrol rölesi arızalımı diye söküp getirdim şimdi baktım arızalı bir kompenent yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri