Kompanzasyon kapasitif ceza durumu

İyi akşamlar bulunduğum işletmede işyeri çalıştığı zaman herhangi sorun yaşanmıyor ama işletme durduğu zaman cezaya giriyoruz trafomuz 2500 kwa
Muhtemelen 2500 KVA trafo için, 2000/5 akım trafosu kullanıyorsunuz. Tesis çalışmadığı zaman çekilen akım düştügü için akım trafosu çekilen akımı algılamıyor. Bu gibi durumlar için ayrı bir 600/5 veya 400/5 akım trafoları kullanacaksınız. Basit bir şalter otomatik kumanda yöntemi ile istediğiniz akım trafosunu devreye alabilirsiniz. Kullandığınız röledende ayar menüsünden ayarıda degiştirerek kullana bilirsiniz. Önemlidir!!! kullanmadığınız akım trafo gurubunun s1 ve s2 uçlarını kısa devre yapmayı unutmayın.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Muhtemelen 2500 KVA trafo için, 2000/5 akım trafosu kullanıyorsunuz. Tesis çalışmadığı zaman çekilen akım düştügü için akım trafosu çekilen akımı algılamıyor. Bu gibi durumlar için ayrı bir 600/5 veya 400/5 akım trafoları kullanacaksınız. Basit bir şalter otomatik kumanda yöntemi ile istediğiniz akım trafosunu devreye alabilirsiniz. Kullandığınız röledende ayar menüsünden ayarıda degiştirerek kullana bilirsiniz. Önemlidir!!! kullanmadığınız akım trafo gurubunun s1 ve s2 uçlarını kısa devre yapmayı unutmayın.
Teşekkürler

Merhaba arkadaşlar ben bu olayı tam anlamadım?
benim iş yerinde hergün saat 10:00 da OSOStan uzaktan izleme sistemi ile sayaç değerleri okunuyor, önceleri kapasitif %0,6 iken şimdilerde tesis kapalı yani sadece az bir kısmı devrede olduğu için %7 seviyelerini gördük bu nasıl oluyor anlamıyorum?
yani benim işletmemde yük azken durduk yere neden kapasitif artışı oluyor? Ayrıca bu durumda ne yapmalıyım? Sistemde her daim kompanzasyon var bunu söyleyeyim.

Yardımlarınız için teşekkürler.
Dostum öncelikle kompanzasyonunun otomatikte çalıştığını varsayıyorum.
Makinelerin çalismiyorken kompanzasyon rolesi sabit olmayan tum kademeleri devreden cikartir ayarlari dogru ise. Ama genelde buyuk isletmelerin kompanzasyon sistemlerinde sabit olan kademeler bulunur. Sabit olan bu kademeleri röle kapatmaz bu sebeple kapasitif yük artar. Makinenin çalismayacagi durumlarda sabit kademelerin manuel devreden cikartilmasi gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri