Kompanzasyon analizorde ( - )olarak görünen değerin sebebi ne olabilir

s.a.k

Üye
Merhaba herkese iyi akşamlar kompanzasyon ile ilgili bilgim var ama teknik anlamda yani bazı hesaplamalarda Vs. Pek bilgim yok yardım olur ve beni bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim . Sorum şu bir mağaza var kurulu ve aktif olarak çalışmakta kompanzasyon panosunda geçen gün gittiğimde entes 12 c enerji analizorunde ekrandaki değerler L 1 L2 L3 olmak kaydı ile -660 - 500 - 98 olarak değer gördüm bunun sebebi ve yapılması gereken ne olabilir şimdiden teşekkürler fotoğraf olarak paylaşım ektedir
IMAG0514.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba herkese iyi akşamlar kompanzasyon ile ilgili bilgim var ama teknik anlamda yani bazı hesaplamalarda Vs. Pek bilgim yok yardım olur ve beni bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim . Sorum şu bir mağaza var kurulu ve aktif olarak çalışmakta kompanzasyon panosunda geçen gün gittiğimde entes 12 c enerji analizorunde ekrandaki değerler L 1 L2 L3 olmak kaydı ile -660 - 500 - 98 olarak değer gördüm bunun sebebi ve yapılması gereken ne olabilir şimdiden teşekkürler fotoğraf olarak paylaşım ektedir

iki faz kapasitif eksi olanlar diğeri ise endüktifden ilerliyor.Bu röle ile yapabileceğiniz pek bir şey yok çünkü sadece endüktife çözüm sunuyor.

Yani çözüm ne olur

Çözüm röleyi iki yönlü kompanzasyon yapan bir röle ile değiştirmek.İlk önce mevcut röle üzerindeki ok tuşlarıyla var moduna getirin (alttan üçüncü) kaç kvar reaktif olduğunu tespit edin faz başına.Sonra iki faza şönt reaktör üçüncü faza kondansatör eklemesi yapmanız gerekiyor.Tabi birde röle gerekiyor yeni nesil şöntler ve kondansatör monofaze olacak

Anladım teşekkür ediyorum da kafama takılan bu kompanzasyon sistemi mağaza aydınlatma lardan dolayı mı bu dediğiniz sisteme ihtiyaç duyuyor mağaza aydınlatması dememdeki amaç mağazada genellikle aydınlatma var iki tane kasa var

Anladım teşekkür ediyorum da kafama takılan bu kompanzasyon sistemi mağaza aydınlatma lardan dolayı mı bu dediğiniz sisteme ihtiyaç duyuyor mağaza aydınlatması dememdeki amaç mağazada genellikle aydınlatma var iki tane kasa var

Pardon gözümden kaçmış kademeleriniz devrede iken kapasitif değer gösteriyor.Sisteminizde sorun olmayabilir fakat kademe değerleriniz düzenli değil yada monofaze değil reaktif değerleriniz dengesiz ise yani bir faz endüktif diğerleri yok gibi bu defa çözüm monofaze kondansatör olur.Bunun tespiti için rölenin arkasındaki kademe klamenslerini çıkarın hiç bir kademeyi devreye almasın o anda reaktif kısmına bakın hangi fazın ne kadar reaktif çektiğini görün ondan sonra kademe düzenlemesi yapın belki röle şönt reaktöre gerek kalmadan sorun çözülebilir.

Pardon gözümden kaçmış kademeleriniz devrede iken kapasitif değer gösteriyor.Sisteminizde sorun olmayabilir fakat kademe değerleriniz düzenli değil yada monofaze değil reaktif değerleriniz dengesiz ise yani bir faz endüktif diğerleri yok gibi bu defa çözüm monofaze kondansatör olur.Bunun tespiti için rölenin arkasındaki kademe klamenslerini çıkarın hiç bir kademeyi devreye almasın o anda reaktif kısmına bakın hangi fazın ne kadar reaktif çektiğini görün ondan sonra kademe düzenlemesi yapın belki röle şönt reaktöre gerek kalmadan sorun çözülebilir.
Teşekkür ediyorum yardımcı olduğun için birde burda 6 adet monofaze 6 adet trifaze kondansator bağlı analizorden ayarlarını yaptım dediğinizi yapacağım yeniden
IMAG0532.jpg

Sayaç endeks değerleri nasıl gidiyor ?
Sayın Sami bey sayaç endeksi avm tarafından görülüyor faturayı avm yönetimine ödüyor lar oda merkezden merkeze mail üzerinden gidiyor bende bir türlü göremedim sayaç endeksini

En doğru takip,sayaçtan yapılandır.Analizör ve rölede çoğu zaman - işareti çıkabilir.Bu,kompanzasyonun ek-
sik çalıştığı anlamına gelmez.Panonuzda yanlış olan birşey var.Genelde bu hata hep yapılıyor.
1- Trifaze gurupları besleyen koruma elemanlarıda trifaze tip olmalıdır.Aksi halde,guruba ait sigortalardan
1 tanesinin atması halinde,röle,eksik kalan o fazı tamamlamak için başka bir gurup devreye alır.Bu durumda-
da diğer iki fazın kapasitesi fazla gelir ve kompanzasyon sabahtan akşama daktilo çalar:oops:Bu,çok tehlike ya-
ratacak bir durumdur ve buna meydan vermemek için,trifaze gurup beslemeleri trifaze olmalıdır,
2-AVM tipi binalar,asgari 1000 kvA trafolu binalarda kompanzasyon panolarıda ana pano yanına yapılmakta-
dır.Bu durumda,kompanzasyon panolarına konan koruma elemanlarının kısadevre akımlarıda ana pano kısa-
devre akımına eşit olmalıdır.1000 kvA misali için konuşursak bu akım 24 kA dir.N otomat tipi sigortaların pi-
yasada bulunan tipleri 10 kA dir.Öyleyse,asgari 25 kA lik TMŞ veya NH sigortalı koruma kullanılmalıdır.
1.maddede bahsettiğimiz tehlike,NH sigortalı uygulamadada mevzubahs olacağından,en uygun uygulama,
kompanzasyon tesislerinde ( 10 kA üstü için tabiki ) TMŞ şalter kullanmaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,799
Son üye
ferhatakpolat

Yeni konular

Geri