Kompanzasyon İlk Kademenin Hesaplanması

[
Bazı röle üreticileri benim rölem çok hassas 10mA'i bile algılar diye reklam yapar aslında burada rölenin eşik değerinden çok akım trafosunun sağlıklı veri iletebileceği minmum değer önemlidir. Şöyleki piyasadaki en takoz rölenin eşik değeri 50mA'dir yani 0,05A yani sekonder değerin %1'i aynı zamanda primer değerinde %1'i yani 40A buda 25kVar'a tekabül eder. Özetle rölenin çok hassas olmasının hiç bir önemi yoktur. (akım trafosu class:0,5 için)
Bu konudaki görüşlerinize katılmıyorum çok bilinen ve çok kulanılan marka röle kompanzasyonda artık yeterli gelmiyor ben şuan gruparge kullanıyorum kurulumu çok kolay misal ilk kademe trifaze olması gerekiyor şartı Gruparge de yok akım trafosunundan yüzde 1 inden düşük değer geçerse ayar yapamıyor ki bu da normal.
Geçen gün başıma bir olay geldi yine çok kullanılan röle nin kullanıldığı bir işletmede devreye 1kvar kondansatör bağladım kademe devrede değilken 0,700 cosfi gösteriyordu 1 kvar kondansatör devreye girince cosfi -0,400 oldu haliyle bende 0,55 kvar bağladım bu sefer değer -0,700 oldu.İki gün uğraştım ayarlamaya Gruparge nin Kocaeli bayisini aradım:Abi böyle bir sorun var nasıl çözerim dedim?Bana uğraşma Cüneyt çözemezsin boşuna uğraşıyorsun dedi.Bende 0,55 kvar röleyi bağlayıp ayrıldım oradan.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
[

Bu konudaki görüşlerinize katılmıyorum çok bilinen ve çok kulanılan marka röle kompanzasyonda artık yeterli gelmiyor ben şuan gruparge kullanıyorum kurulumu çok kolay misal ilk kademe trifaze olması gerekiyor şartı Gruparge de yok akım trafosunundan yüzde 1 inden düşük değer geçerse ayar yapamıyor ki bu da normal.
Geçen gün başıma bir olay geldi yine çok kullanılan röle nin kullanıldığı bir işletmede devreye 1kvar kondansatör bağladım kademe devrede değilken 0,700 cosfi gösteriyordu 1 kvar kondansatör devreye girince cosfi -0,400 oldu haliyle bende 0,55 kvar bağladım bu sefer değer -0,700 oldu.İki gün uğraştım ayarlamaya Gruparge nin Kocaeli bayisini aradım:Abi böyle bir sorun var nasıl çözerim dedim?Bana uğraşma Cüneyt çözemezsin boşuna uğraşıyorsun dedi.Bende 0,55 kvar röleyi bağlayıp ayrıldım oradan.

Cüneyt bey sizin anlattığınız sistemde akım trafosu küçüktür. 200/5A'in altındadır, muhtemelen çok daha küçüktür böyle bir durumda röle en küçük kondansatörü de algılar. Recai beye selamlarımı iletin bir dahaki görüşmenizde

Son düzenleme:

Cüneyt bey mevzuyu herhalde yanlış anladınız.Röle hassasiyeti isterse 1 miliamper olsun yine algılamada ki sorun çözülmüyor çünkü akım trafolarımızın classı 0,5 yani %0,5 hata ile çalışıyorlar.Buna ek olarak primer akımının % 5-10 aralığında çalışınca da tamamen saçmalamaya başlıyorlar.Direk röle ile alakalı bir durum değil yani.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri