Kendim Yapmaya Çalıştığım Havya

Merhaba , Ben bu foruma yeni kayıt oldum , aslında kayıt olma ihtiyacı hissettim çünkü kafamda cevaplayamadığım birkaç soru var ve bu soruları sorabilecek bir mesleki usta yok . Biraz da korktuğum ve kendim bir şeyler yapmak istediğim için internette daha önceden de okuyup bir şeyler öğrendiğim bu foruma kayıt olup kafamda cevaplayamadığım birkaç soruyu sorma cesareti gösterdim.

İlk önce bilmediğim her şey için sizlerden özür diliyor ve bana vereceğiniz her cevap için herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bana bir tek bilgi bile öğreten her şeye minnettarım ve bir şeyler öğrenmek istiyorum.

Elektrik ve elektronikle ilgili hiçbir bilgim yok , sadece kendi merakımla bir şeyler öğrenip kendi ihtiyaçlarımı ve isteklerimi karşılamak veya tatmin etmek istiyorum. Bu arayışın içinde de kendi sorularıma ve çözemediğim problemlere , isteklerime karşı gösterdiğim doğal ve olağan davranış olarak bu sitede kendimi öne atıp kendi içimdeki arayışımda yeni bir yola veya dönemeçe girdim diye düşünüyorum. Bu süreçte anı yaşamak gibi bir mecburiyetten ve zorunluluktan dolayı artık soru sorma anına girmek gibi bir mecburiyetim olacaktır . Genel olarak , her şey için şimdiden , geçmişte ve gelecekte ve zamanında sonsuz kere teşekkürler.

Sorularım ve yaptıklarım şunlar :

1) Kendi havyamı yapmak istedim çünkü havyaların yüksek maddi karşılıkları ve havya ile ilgili hiçbir bilgim olmaması ve genel olarak her ihtiyacımı ve şeyimi kendim yapma isteğimden kendim havyamı yapmak istedim fakat birkaç problem yaşadım. İlk sorum :
Ben havyaya fişi bağladım fakat fişe multimetre(yaktığım ama hala işimi gören) ile kısa devre testi yaptığımda iki probta kısa devre oluyor.Fişi topraklı olarak aldım ve toprağıda havya metaline bağladım. Önceden başka bir topraksız bir fişe taktığımda ve o fişide prize sokmaya çalıştığım anda ani bir kıvılcımla bir korku ve hüsran yaratmıştı . Acaba fişin probları arasındaki kısa devre havya için doğru mudur yoksa iki prob (faz ve nötr) arasında herhangi bir iletim olmaması mı gerekir ?

Açıkçası yaptığım veya yapmaya çalıştığım şeyleri Şebeke prizine bağlamaya korkuyorum ya sigorta atar veya akıma kapılır mıyım diye. Şöyle bir şey düşündüm . İnternette gördüğüm kadarıyla inverter devreleri var. 1,5 voltluk pili lm317 gibi bir regülatörle 220 voltluk bir çıkış gücüne getiriyorlar. Acaba kendimce yaptığım şeyleri böyle bir entegre ile sanki şebeke gücüne bağlar gibi 220 voltluk çıkış güç devresiyle test edebilir veya çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir miyim ? Hem de akıma kapılma riski olmadan ? Ayrıca böyle bir entegrede de 220 voltluk bir akım yine beni çarpabilir mi bu konuyu da merak ediyorum. Genel olarak bir fişin doğru çalışıp çalışmadığı veya bir aletin düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım şebeke prizine bağlamadan ?

güzel kardeşim yaptığın şeyin görselini görmeden bizler nasıl yorum yapalım? nereyi ters bağladın? nereden bilelim? bir görsel paylaş daha güzel yorumlar alacaksın, ben usta değilim ama benden daha bilgili ustalar seni yönlendirecektirler, ben de bilgim doğrultusunda bir şeyler söyleyebilirim sana

Bir sorum daha var.

Topraklama hattı neye göre çekilmeli veya nereye topraklama hattı koymamız lazım. Mesela havyaya topraklı kablo istediğimde satıcı gerek yok havyaya demişti ve mesela elektrikli matkap kablosuna baktığımda onda da bir toprak hattı görmemiştim. Toprak hattı nereye konulmalı veya topraklı kablo nerede alınmalı ? Mesela eski ev prizlerinde de şimdiki gibi topraklı priz göremiyorum , onlarda toprak yok gibi ?

Ben havyaya fişi bağladım fakat fişe multimetre(yaktığım ama hala işimi gören) ile kısa devre testi yaptığımda iki probta kısa devre oluyor.Fişi topraklı olarak aldım ve toprağıda havya metaline bağladım. Önceden başka bir topraksız bir fişe taktığımda ve o fişide prize sokmaya çalıştığım anda ani bir kıvılcımla bir korku ve hüsran yaratmıştı . Acaba fişin probları arasındaki kısa devre havya için doğru mudur yoksa iki prob (faz ve nötr) arasında herhangi bir iletim olmaması mı gerekir ?

220VAC'de çalışacak havya rezistansının en azından birkaç yüz ohm direnç göstermesi gerekir, o rezistans ya da bağlantıda bir hata var.

İnternette gördüğüm kadarıyla inverter devreleri var. 1,5 voltluk pili lm317 gibi bir regülatörle 220 voltluk bir çıkış gücüne getiriyorlar. Acaba kendimce yaptığım şeyleri böyle bir entegre ile sanki şebeke gücüne bağlar gibi 220 voltluk çıkış güç devresiyle test edebilir veya çalışıp çalışmadığını kontrol edebilir miyim ?

İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın, lm317'nin öyle yetenekleri yok.
Başka şekilde boost converter yapsanız bile havyayı ısıtmak için sadece voltaj değil bu voltajda akacak akım yani güç lazım, kalem pilde o kadar güç mevcut değil.

Bunların yerine, 220-24V - 50 Watt ve üzeri bir trafo bulabilirseniz 24VAC uyguladığınızda havya az da olsa ısınır. Bu şekilde çarpılmadan rezistansın çalışıp çalışmadığını, kısa devre olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Topraklama hattı neye göre çekilmeli veya nereye topraklama hattı koymamız lazım. Mesela havyaya topraklı kablo istediğimde satıcı gerek yok havyaya demişti

O satıcıdan alışveriş yapmayın, yaparsanız da en azından söylediklerini ciddiye almayın.

Kendi havyamı yapmak istedim çünkü havyaların yüksek maddi karşılıkları ve havya ile ilgili hiçbir bilgim olmaması ve genel olarak her ihtiyacımı ve şeyimi kendim yapma isteğimden kendim havyamı yapmak istedim fakat birkaç problem yaşadım.

Araç-gereç yapmak yerine o araç-gereçleri kullanarak başaracağımız işlere yoğunlaşmak bana göre daha doğru bir yaklaşımdır.

40-50 lira civarı gayet de güzel iş görecek havyalar bulunuyor, uğraşmaya değmez.

Başarılar dilerim

Son düzenleme:
Sayın tyıldızak , teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.Birkaç cevap vermem gerek :

220VAC'de çalışacak havya rezistansının en azından birkaç yüz ohm direnç göstermesi gerekir, o rezistans ya da bağlantıda bir hata var.
Ben herhangi bir direnç bağlamadan direk fiş kablolarının ikisini havyanın içine sardığım rezistans telinin iki ucuna bağlayıp toprağı da havyanın dış kabzasına bağladım. Herhangi bir direnç eklenmeli mi ?

İnternette gördüğünüz her şeye inanmayın, lm317'nin öyle yetenekleri yok.
Başka şekilde boost converter yapsanız bile havyayı ısıtmak için sadece voltaj değil bu voltajda akacak akım yani güç lazım, kalem pilde o kadar güç mevcut değil.

Bunların yerine, 220-24V - 50 Watt ve üzeri bir trafo bulabilirseniz 24VAC uyguladığınızda havya az da olsa ısınır. Bu şekilde çarpılmadan rezistansın çalışıp çalışmadığını, kısa devre olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Ben de böyle bir şey düşünmüyorum yani pil eğer verecekse şebekeye ne gerek var diyorumdum ama elimde eski pc powerbankin içinde gördüğüm lm317'den büyük ama ona benzer birkaç parça var ama onları söküp takmak gibi bir durumum yok havyam olmadığı için fakat benim daha başka bir düşüncem var.

Böyle deneme yanılma veya çalışıp çalışmama problemini aşmak için kendime bir pano hazırlayıp buna otomatik ev sigortası ile kaçak akım rölesi bağlayıp bu hattan birkaç prizle kendime hem deneme yanılma hem de birkaç crocodil ile çalışıp çalışmama testini yapabilirim . Mesela böyle bir pano hazırlasam ve bunu şebeke bağlayıp ev sigortası dışında bu panoya bir kaçak akım rölesi ve otomatik sigorta bağlasam hem çarpılma hem ev sigortasını attırma hem de çalışıp çalışmama sorusunu çözmüş olabilir miyim ? Yani böyle bir şey yapmak doğru mu yoksa böyle işler ile uğraşırken çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin başka bir yolu var mı ?

Araç-gereç yapmak yerine o araç-gereçleri kullanarak başaracağımız işlere yoğunlaşmak bana göre daha doğru bir yaklaşımdır.

Açıkçası şu anda ben burada yapılması veya kullanılması zaruri şeyleri bile yapmayı veya çalıştırmayı bilmediğim için benim başaracağım iş şimdiki deneyimlerime göre havya yapabilmektir ve havyanın ilerisini daha hiç düşünmedim. Eğer havyam olsa birkaç iş yaparım ama havyayı öğrenmeden havyayı kullanmam sanki beni rahatsız ediyor ve kendime para karşılığı bir havya almak yerine kendi havyamı kendim yapmak istiyorum ve şimdilik havya yapmayı başarmak istiyorum. Hem maddi yetersizlik hem de ucuza aldığım birkaç eşyanın kısa zaman içinde bozulması sonrası benim için yüksek bir mebla olsa bile alacağım havyanın veya herhangi bir metanın , ilerleyen zamanda beni yarı yolda bırakacağını ve bozulacağını düşündüğümden , -sadece havya da değil - genel olarak kendi işimi kendim halletmem gerektiğini düşünüyorum hatta düşünmekten öte hissediyorum . Bu hissiyat dolayısıyla sadece havya için değil her şey için böyle bir ilke ve arayışındayım .

Teşekkürler.
Eğer ki bana cevap vermek isterseniz fotoğraflarını da atabilirim.

Son düzenleme:
Ben herhangi bir direnç bağlamadan direk fiş kablolarının ikisini havyanın içine sardığım rezistans telinin iki ucuna bağlayıp toprağı da havyanın dış kabzasına bağladım. Herhangi bir direnç eklenmeli mi ?

Hayır, rezistans telinin kendisi direnç zaten. İki ucunu ölçtüğünüzde görmeniz gereken dirençten bahsettim.

Ben de böyle bir şey düşünmüyorum yani pil eğer verecekse şebekeye ne gerek var diyorumdum ama elimde eski pc powerbankin içinde gördüğüm lm317'den büyük ama ona benzer birkaç parça var ama onları söküp takmak gibi bir durumum yok havyam olmadığı için

Aynı kılıfa sahip onbinlerce farklı eleman vardır, bir komponentin özelliklerini, nerelerde kullanabileceğimizi vs üzerinde yazan kodlardan anlıyoruz.
Yani "sen lm317'ye benziyorsun, gel bakalım seninle bir şeyler yapalım" şeklinde bir yaklaşım kabul edilemez!

Böyle deneme yanılma veya çalışıp çalışmama problemini aşmak için kendime bir pano hazırlayıp buna otomatik ev sigortası ile kaçak akım rölesi bağlayıp bu hattan birkaç prizle kendime hem deneme yanılma hem de birkaç crocodil ile çalışıp çalışmama testini yapabilirim . Mesela böyle bir pano hazırlasam ve bunu şebeke bağlayıp ev sigortası dışında bu panoya bir kaçak akım rölesi ve otomatik sigorta bağlasam hem çarpılma hem ev sigortasını attırma hem de çalışıp çalışmama sorusunu çözmüş olabilir miyim ? Yani böyle bir şey yapmak doğru mu

İmkan varsa yapın, çok iyi olur, elektrik şakaya gelmez.

Eğer ki bana cevap vermek isterseniz fotoğraflarını da atabilirim.

Tabii ki

Son düzenleme:
havya bozuk bir havyaydı , Üzerinde 220v/240v 25W yazıyor ama içindeki hiçbir şey kalmadı , sadece dış kabza aynı .
60456

Ekli dosyalar

• IMG_20200109_231705.jpg
    IMG_20200109_231705.jpg
    349.6 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20200109_231734.jpg
    IMG_20200109_231734.jpg
    303.2 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20200109_231756.jpg
    IMG_20200109_231756.jpg
    283.9 KB · Görüntüleme: 42

Yeni mesajlar