Kendi kendini yok eden poşet

arkaplan

Profesyonel Üye
Merhaba Arkadaşlar

Çevre Bakanlığı harekete geçti. Plastik poşetler, 1 Ocak 2019 itibariyle ücretli olacak

Yapılacak uyğulama sorunu niyet önemlidir . poşet paralı olunca çevreyi kirletmeyecek mi ? parası olan yine alacak niyeti çevreyi kirletmek ise çevreye atacak .

Tüm plastik ürün kapları ne olacak bunun için çözüm yol düşündüler mi ?

Çevre Bakanlığı harekete geçti. Plastik poşetler, 1 Ocak 2019 itibariyle ücretli olacak
Tamam çevreye zararlı niye tamamen poşet kaldrılsın ,
Böyle çözüm yolu olmaz marketlerin işlerine de gelmiş oldu .

Bu çözüm yolu ile hiç bir şey değşmez, kafala değişmedikten sonra .
Önce alıştırın sonra vaz geç , burada niyeti çevreyi kirletmek ise ne yapılsa boş , İşin işine para girdimi insanı bozar .

Tüm vatandaşlarnız şimdi tümü çevreyi mi kirletiyor hayır , o zaman tümüne niye bu fatura kesiliyor .

Şimdi markete gittim alış veriş yaptım poşet parasını verdim , poşeti çöpe atmadım çözüm bulunmuş oldu mu şimdi , yorumu size bırakıyorum .
Bir de bir zamanlar ekmeğe el değiyor sağlıklı olmalı diye poşete girsin , bakıldı ekmek fiyatları yükselecek % 100 çark

Bu yazımı lütfen tüm medyalardan gönderim sağlayınız .
Hani denir burası TÜRKİYE , işler diğer ülkeler gibi yürüyor , olmuyor eğitim . çöpler poşetsiz sokaklarda yerlere atılır .
Sadece poşetler mi çevreyi kirletiyor olmalı ya diğer plastik ürünler

Tüm vatandaşlarımıza bilğilendirilme : ücretsiz poşet ( kendi kendini yok eden ) veya ( bez torba vs gibi ) vermeyen marketeden alış veriş yapmayınız. !!!
marketler ücretsiz alışveriş sonrası kendini yok eden poşet vermelidir .
diğer
bio poşet ,bez torba ,file vs gibi .

bio poşet.jpg

Paralı poşetler kendi kendini yok ediyor olmalı ( özel poşet / ortadan kaldırmak, varlığına son vermek )
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2011/01/11/bu_poset_kendini_imha_edecek
https://www.star.com.tr/ekonomi/alisveris-sonrasi-kendini-yok-eden-poset-haber-708923/
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/naylon-poset-yerine-biyobozunur-poset-22065575
https://www.google.com/search?rlz=1C1NHXL_trTR808TR808&q=biyobozunur+poşet&sa=X&ved=2ahUKEwijm5jOiJrfAhVxwosKHeoQAZEQ1QIoAXoECAYQAg&biw=1366&bih=626
diğer
https://www.dw.com/tr/naylon-poşetle-mücadelede-8-ülke/a-19148138
ya
poşet türü ürünler tamamen kalkar ya da aile eğitimi , ilk okuldan itibaren çevre dersi olarak eğitim verilmeli .

Ben bu çevre duyarlılığına karşı değilim ama ülkemizin eğitim ve para kazancı sistemine göre ile çözüm yolu bulmaya çalışalım .

Sağlıcakla Kalın .

Merhaba. Eski Amerikan filmlerinde oynayan bazı film karekteri örneğin büyük bir süpermamerketten alışveriş yapıp döndüklerinde, iki elinde de büyük kesekağıtlarından yapılmış çok büyük boy poşetlerle görülüyordu. Aslında kağıt ve onun türevlerine geri dönebilmek ve bunları büyük boylarda plastik poşetlerin bir alternatifi olarak kullanabilmek buna belki en iyi çözüm olabilir. Ama bunlarında zayıf (dezavantajlı) yanı ıslanır ıslanmaz yırtılmaya karşı dirençsiz olmalarıdır. İç kısmından plastik kaplamalı bir desteğin yapılmasının düşünülmesi ise yine plastik poşet döngüsüne geri dönebilmek olur, çözüm olarak bu yüzden hiç düşünülemez. Bu konuda daha etkili ve daha kesin çözüme ulaştıran zihin jimnastiğini yapabilmek gerekmektedir diye de düşünüyorum. Yemek (sofra) ve kaya tuzlarının tümünde ve okyanus canlılarının tümünün karnında veya vücudunda mikro ölçekte poşet parçalarının bulunması çok vahim ve çok da düşündürücüdür. Başka tür ve daha dayanıklı seçilebilecek malzemelere, doğada kolayca parçalanıp yıllarca kalmayacak çok iyi seçilmiş malzemelerin kullanımına ihtiyaç vardır ve bu tür önlemlerin dünya genelinde hızla alınması da gerekiyor. Kolay gelsin.

Sonuçta oldukça geç olarak ele alınan, ancak dünya çapında ve ülkemizde doğanın kirlenmemesi bilincine karşı açılan çok önemli bir adımdır veya çok önemli bir kampanya niteliğinde olabilecektir. Bu konuda hem satıcı hem de müşteriler tarafından alınabilecek olan bazı önlemler bulunabilir.

Satıcı tarafında: naylon poşet ücretli kağıt poşet ücretsiz satılabilir. Poşet satın almak istemeyenler kağıt poşeti satın almayı düşünebilir.

Müşteri tarafında: Kendi ceplerinde katlanmış bir naylon çantayı veya bez bir çantayı ağır olabilecek yükleri (4-5 kilo) taşımak üzere ceplerinde hazır olarak tutabilirler.

Örneğin Pazar yerine gidildiğinde bu esnaf tarafında da naylon poşete ücret ödemek istemeyenler (Doğaya seven bilinçli tüketiciler) için hem ücretli naylon poşeti hem ücretsiz kağıttan kesekağıdı poşeti seçeneği birlikte bulunabilir. El arabası veya filesi yanında olanlar kesekağıdıyla verilen çokça paketleri kolayca bu fileye (Çok eskiden olduğu gibi) veya tekerlekli kendi el arabasına koyup poşet tüketimine hiç gerek duymamış olacaklardır. Bu şekilde hem naylon poşetin parasına hem de isteyerek veya istemeden doğaya önem verebilenler (!) naylon poşet tüketimini büyük oranlarda kısmış olacaklardır. Kolay gelsin.

Merhaba , Sn . @binbaşı
Doğru söylüyorsunuz , alıcı ve satıcı olarak bir takım formüller geliştirilebilir .

Niyetimizde çevreyi kirletmek varsa çözümü kendimizde aramak düşüncesindeyim .
bende çevre için düşünürüm , bu sefer de paralı çevreyi kirleteceğiz insan bir kere alışmaya görsün .
bu iş ahlak , eğitim ile olur diyorum . sadece bu konu için değil .
kendimizi kandırıyoruz bence .

Siğara paketi üzerine sağlığa zararlıdır yazıldı , sığara içen daha da fazlalaştı .

Siğaranın fiyatını pahalı yap bu seferde kaçak siğara horlasın ( parası az olan için ) paralı olanda sorun yok , içkide aynı .
Çözüme tersten gidiyoruz gibi geldi .

'' Alışmış kudurmuştan beterdir ''
Bir şeyi yapmaya alışmış kişi onu her zaman yapar, ondan kolay kolay vazgeçemez.

Arkadaşlar , yorumlarınızı bekliyoruz . Sağlıcakla Kalın .

Hocam aslında çok güzel bir fikir. Doğada bir günde çözünebilen bir poşet vs bir şey üretseler al sana işte :D Mis gibi iş :D Benim tahminim herkes gene poşet almaya devam edecek 25 kuruş alt tarafı diyerek.

Hocam aslında çok güzel bir fikir. Doğada bir günde çözünebilen bir poşet vs bir şey üretseler al sana işte :D Mis gibi iş :D Benim tahminim herkes gene poşet almaya devam edecek 25 kuruş alt tarafı diyerek.

Merhaba kusura bakmayın !!
Damlaya damlaya göl olur
alt tarafı dediğiniz çeyrek ekmek parası ?

Poşet 1 tl olsa ? üst tarafı mı olacak ?
Günde 1 poşet x 30 gün diyelim
0.25 TL x 30 gün = 7.5 TL .
7.5 TL yi at desem atarmısnız ?

Ayda 7.5 TL yardım , hayıra geçer sevab kazanır + ( artı ) kazanç paranın geçmediği yerde !!!

Market şimdi üründe indirim mi yapacak ?
Zaten poşet fiyatını bir yollu üzerine ekliyor vergiden de düşüyor .

Yorumunuz güzel fakat alt tarafı olmadı . Sizce !!!

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri