Kaset,CD,Radyo Çalarda Şiddetli,Yüksek,Keskin Parazit Sesi Sorunu.

Cihazın 3 kademeli kaset,cd,radyo geçiş dügmesi mevcut.
Özellikle cd kademesine getirince birkaç saniye sonra keskin,şiddetli,tuhaf bir parazit sesi gelmeye başlıyor ve müziğin sesini bastırıyor.
Ses dügmesi kart üzerinde ayakları kopmuş,devre yolları deforme olmuş şekildeydi.Ses potansıda entengerenin oldugu küçük kart üzerinde.
Acaba bu sorun,entegreye yük mü bindirdi ve sorun oluşturdu?
Ses potansını onardım,yeni yollar çektim çalışır hale geldi.

CD katındaki devre kartında bulunan herseyi ölçtüm saglam.
Sadece bir diyot arızalı göründü,devreden cıkartıp ölçtüm saglam halde.Devre üzerinde iken akım mı geliyor yada her ne oluyorsa arızalı görünüyor.
O kısmı geçtik,kapattık.

Bu entegre fotografta çizdigim noktada üzerindeki sogutucu olsa gerek aluminyum cihaz acıldıktan birkaç saniye sonra aşırı ısınıp koku yapıyor.
Koku yanma kokusu degil,metalin ısınması kokusu denilebilir.
Entegrenin devre kartı arkasındaki kısmında hafif kızarıklık oluşmuş gibi fotograflarda görebilirsiniz.
Bir amatör olarak bu entegrenin ısınması sebebiyle bu parazit sorunu oluşabilecegi kanısı uyandı.
Sorun entegre olabilir mi ne dersiniz?

Not: youtube videolarındaki gibi entegreyi ölçtüm diyot kademesinde ve kısa devre yok.
Üzerinde ki aluminyum sogutucu yetersiz kalıyor olabilir mi,eğer öyle ise nasıl çözüm üretebilirim sizce?

Ekli dosyalar

• IMG_20231009_131920.jpg
    IMG_20231009_131920.jpg
    310.8 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20231009_131842.jpg
    IMG_20231009_131842.jpg
    211.1 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_20231009_131849.jpg
    IMG_20231009_131849.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20231007_171220.jpg
    IMG_20231007_171220.jpg
    435.3 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Soğutucu üzerinde aşırı ısı oluşuyorsa entegre arızalı olabilir. Ayrica entegre arizaliysa, voltaj ölçümünun normalden çok düşük olduğunu fark edersiniz.

Soğutucu üzerinde aşırı ısı oluşuyorsa entegre arızalı olabilir. Ayrica entegre arizaliysa, voltaj ölçümünun normalden çok düşük olduğunu fark edersiniz.
Entegre ölçümünde yarısı 560 lı degerler verirken alt kısımdaki diger yarısı 300'lü degerler verdi.
Bu tablo bahsettiginiz soruna mı işaret eder,ne dersiniz?

Pil yatagından entegrenin oldugu karta gelen + - kablolara 12 v adapötür bagladım denedim ve cihazda parazit olmadı.
Gayet stabil çalıştı cd kademesinde de ve entegrede ısınmadı.

Bu durumda ne yapmam gerek dostlar?

Pil yatagından entegrenin oldugu karta gelen + - kablolara 12 v adapötür bagladım denedim ve cihazda parazit olmadı.
Gayet stabil çalıştı cd kademesinde de ve entegrede ısınmadı.

Bu durumda ne yapmam gerek dostlar?
dc kullan, bazen ac sorun çıkartır. unutma çalışan sistem en iyi sistemdir.

dc kullan, bazen ac sorun çıkartır. unutma çalışan sistem en iyi sistemdir.
Cihazın adaptör ile çalışması mutlu etti beni fakat cihazın kendi kablosu ile ac üzerinden de sorunsuz çalışması nirvanasındayım hala :)

O sebeple siz uzman dostların engin bilgi ve yönlendirmelerine muhtacım.
Enazından suçluya yaklaştık,alan daraldı.
Şu halde hangi devre elemanı bu işin sorumlusu olabilir,ne yapmalıyım yönelndirmelerinize ihtiyacm var,lütfen.

Cihaz adaptor ile çalışıyor ise ,

Mavi ile isaretledigim buyuk kapasitoru değiştirin.
Yine mavi ile isaretledigim yerdeki 4 adet diyotlari ve diyotlara bagli küçük mercimek kondansatorleri değiştirin.
Bu diyotlarin ustunde trafodan gelen kablolar var. Orada oksit görüyorum o kablo uclarini ayırıp kesip yeniden lehimleyin.

Screenshot_20231010-210954_Chrome.jpg

Cihaz adaptor ile çalışıyor ise ,

Mavi ile isaretledigim buyuk kapasitoru değiştirin.
Yine mavi ile isaretledigim yerdeki 4 adet diyotlari ve diyotlara bagli küçük mercimek kondansatorleri değiştirin.
Bu diyotlarin ustunde trafodan gelen kablolar var. Orada oksit görüyorum o kablo uclarini ayırıp kesip yeniden lehimleyin.

Ekli dosyayı görüntüle 101997
Trafodan gelen kabloların ucu oksitli degil.Yeni lehimledim,muhtemelen lehim pastası artıgı vardır.
Bahsettiginiz kondansatörleri sanırım ölçmedim.
Yarın ilk iş onları öleyim durumu tekrar paylaşırım.
Teşekkür ederim yorumunuz için,bu arada.

Trafodan gelen kabloların ucu oksitli degil.Yeni lehimledim,muhtemelen lehim pastası artıgı vardır.
Bahsettiginiz kondansatörleri sanırım ölçmedim.
Yarın ilk iş onları öleyim durumu tekrar paylaşırım.
Teşekkür ederim yorumunuz için,bu arada.

Ölçümü ne ile yapiyorsunuz?

Uni-T ut89x multimetrede kondansatör kademesinde yapıyorum.Önce metal cımbızla kondansatör ayaklarını kısa devre ediyorum bir iki saniye,sonra ölçüm yapıyorum.

Devreden sökün ölçümü öyle yapın. Yada en azından bir bacağını sökün

Diyotlari da bir bacağını söküp diyot kademesinde ölçün.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri