Kapasitör

Arkadaşlar merhaba

PSU nun kondansatörü şişmiş değiştireceğim ayın ölçülerde nette gezindim bulamadım

Ölçüler:

20x40mm

680uF200wv

17A

KM

105 c santigrat derece

Voltajı biraz yüksek olanlardan alıp taksam olur mu?

Selam. Voltajın ve kapasitenin büyük olması sorun olmaz. Hatta kapasite büyük olursa daha iyi filtreleme yapar. Kolay gelsin.

Selam. Voltajın ve kapasitenin büyük olması sorun olmaz. Hatta kapasite büyük olursa daha iyi filtreleme yapar. Kolay gelsin.
Usta Gerilim yüksek olabilir fakat kapasite değeri değişmez diye biliyorum fakat öğrenmek için yazayım dedim merak ettim

kapasiteyi büyütürseniz inrush akımı artar. seri ntc varsa arızalanabilir.
1634651989443.png

https://www.changpuak.ch/electronic...Mod/pov_protection_current_ntc-limiter_en.pdf

Kondansatorlere paralel direncler inrush akimi azaltir mi hic? Onlarin iki gorevi var.

ilki, PSU elektrigini kesince kapasitorler kendiliginden bosalsin uzerinde calisma yapacak kisi carpilmasin.

Ikincisi ise;
Kapasitor uzerinde degeri yazsa da bu deger toleransdan dolayi daha farklidir. Ustelik malzemeler es yaslanmayabilir. Boyle olunca gercek degerleri farkli (uzerinde ayni degerler yazsa bile) iki seri kapasitor voltajlari es paylasmazlar.

Yani kapasitorler 300V DC voltaji 150/150 paylasmalari gerekirken 200/100 seklinde paylasma riskleri olur. Iste kapasitor uclarina baglanan direncler bu soruna engel olur.

PSU devrelerinde inrush akimi dizginleyen hatta seri baglanmis NTC yada siradan bir guclu direncdir.

Son düzenleme:
Üstadım SMPS power supply'larda inrush akımını azaltmak için zaten kondansatörlere paralel bağlı dirençler mevcut.
bu kondansatörün nerede olduğu önemli. Eğer filtre kondansatörü ise değerini +-%15 azaltıp artırabilirsiniz. Çok artırırsanız inrush akımı artar azaltırsanız ripple geriliminiz artar.

Eğer kapasite sekonder tarafta ise kesinlikle aynısını takın yoksa kompanzasyonu(phase and gain margin) bozabilirsiniz.

Kondansatorlere paralel direncler inrush akimi azaltir mi hic? Onlarin iki gorevi var.

ilki, PSU elektrigini kesince kapasitorler kendiliginden bosalsin uzerinde calisma yapacak kisi carpilmasin.

Ikincisi ise;
Kapasitor uzerinde degeri yazsa da bu deger toleransdan dolayi daha farklidir. Ustelik malzemeler es yaslanmayabilir. Boyle olunca gercek degerleri farkli (uzerinde ayni degerler yazsa bile) iki seri kapasitor voltajlari es paylasmazlar.

Yani kapasitorler 300V DC voltaji 150/150 paylasmalari gerekirken 200/100 seklinde paylasma riskleri olur. Iste kapasitor uclarina baglanan direncler bu soruna engel olur.

PSU devrelerinde inrush akimi dizginleyen hatta seri baglanmis NTC yada siradan bir guclu direncdir.
Teşekkür ederim üstadım. Yanlış biliyormuşum demek ki. Sayenizde doğrusunu öğrenmiş oldum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri