KAPASİTİFMİ REAKTİF Mİ ?

ykp55

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR BİR İŞLETMEYE GELEN FATURADA KAPASİTİF CEZA BULUNMAKTAYDI TAKİP EDİLDİĞİNDE DE REAKTİF OLDUĞU GÖRÜLÜYOR SİZCE SORUN NEDİR
KADEMELER 1-1-2.5-5-10-10-20-20-20-20-20
SABİR KOND. 5 KVAR

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
aşagıda daki tabloya göre kapastifiniz %36 400 kvalık bir sistem gözüküyor ama güç çekmiyorsunuz sabit kondansatörü devredışı alın sorun büyük ihtimalle çözülür saygılarımla

sabit kondansatörü devre dışı bıraktım denedim olmadı sisteme düşük güçlü kondasatörler ekledim su anda yine olmadı acaba monafazeye dönsem değişiklik olurmu ki ?

sen faz akım larını pens ampermetre ile ölç kondaktörlere bi bak kesin yapışan vardır ölçümler degesiz ise mono kondansatör ekle 1 de eğer bu panodan bu kadar düşük güç çekeceksen akım trafolarını küçültmen rolenin daha iyi çalışmasını sağlar sorun olursa ben buralardayım

ilk önce kondastör panosun da yapışan kontaktör olabilir arkadaşın dedigi gibi akım trafo oranlarını dogru seçim yapmalısın rölenin çalışma şeklini takip etmelisin arızalı olabilir bazen havalar sıcak panonun kendi sıcaklıylada röleler sapıta biliyor..zaten senin 400 kvalık trafo maksimumda çalışırsa zeten senin şuanki baglı olan kondastörlerin zaten yetmez kolay gelsin..

bu bilgilerle çok fazla yardım alamazsın;

Şu dataları da eklersen daha çözümcül cevap alırsın;

röle 3 fazlı mı? (monofazeye dönsem diye bir ibare kullanmışsın , sanki kompanzasyon sistemi eski tek fazlı mı?)

yük karekteristiği nasıl;

Ölçü ile yük arası uzaklık nedir;

ve daha bir sürü şey :) yük oranı ne

Birde resmi ben açamadım ; yorum yapılabildiğine göre açanlar olmuş

MERHABA ARKADAŞLAR BİR İŞLETMEYE GELEN FATURADA KAPASİTİF CEZA BULUNMAKTAYDI TAKİP EDİLDİĞİNDE DE REAKTİF OLDUĞU GÖRÜLÜYOR SİZCE SORUN NEDİR
KADEMELER 1-1-2.5-5-10-10-20-20-20-20-20
SABİR KOND. 5 KVAR
fatura ile takip çizelgesindeki endexler aynı işletmeye ait değil ........gibime geldi.........

sen faz akım larını pens ampermetre ile ölç kondaktörlere bi bak kesin yapışan vardır ölçümler degesiz ise mono kondansatör ekle 1 de eğer bu panodan bu kadar düşük güç çekeceksen akım trafolarını küçültmen rolenin daha iyi çalışmasını sağlar sorun olursa ben buralardayım
kondasatörlerde sıkıntı yok kontaktörlerdede sıkıntı yok 3 adet monofaze ede 0.125A kondansatör ekledim sabiti tekrar çıkarttım devreden ama değerler yine aynı gidiyor akım trafosu 400/5 A kondansatör dağılımı 2.5-5-10-20-20-20-20-20-0.125-0.125-0.125

günlük tüketimlerine bakarak şunu söyleyebilirim ...işletme tam kapasite ile çalışmıyor anlaşılan.akım trafoların çok yüksek geliyor...
pensampermetre ile yoğun kullanımın olduğu saatte akımları ölç.....bulduğun değerlere görede tr leri değiştir....
akım tr lerrin büyük olduğundan rgk hissetmiyor. endüktif yükseliyor...

Muhtemelen yükleriniz düşük ve düşük seyrederken de dengesiz olabilir, monofaze kondansatörünüz de yok, faz yüklerini ölçünüz. Sabiti kapattığınız iyi olmuş, sayacınız AG tarafındayken sabit konulması gereksiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri