Kamera çalışma DC ayarı

Merhabalar
9v 1amper ile çalışan kameram mevcut, bunu 12v 80a DC akım ile beslemek istiyorum.

Elimde Qc3.0 (5v /3.5a, 9v /2.5a, 12v 2a) hızlı şarj devresi bulunmaka. Çıkış 5v almak üzere "USB jack dönüştürücü ile 5v'u 9v'a dönüştürücü kullanarak kamera çalıştırmakyım. Akü şarj seviyesi 12.5 civarlarına düştüğü zaman şarj devresi sorun çıkartıp gücü kesip verebiliyor (çıkış voltaj değeri değişiyor olabilir)

Akü yü deşarj akımının üstüne kadar kullanmak istiyorum(10.7v) aküden gelen dc akımı sarj devresi yerine regülatör kullanarak 9,3v düşürüp regülatör çıkışına Jack çıkışı bağlayıp kameraya güç verilse daha mı sağlıklı olur?

Aküyü nasıl şarj ettiğinizi yazmamışsınız. Bir adet solar şarj cihazı ve 12 volt'tan 9 volt'a düşürecek bir regülatör ya da 2 adet paralel L/LM7809 ile 9 volt çıkış alabilirsiniz. Solar şarj cihazının panel girişine şarj cihazınızı, yük çıkışına da bu regülatörü bağlamanız yeterli. Solar şarj cihazında aşırı şarj ve aşırı deşarj gerilimlerini ayarladığınızda akünüzün sağlığı sorun olmayacaktır.

Tam olarak açıkladığınız gibi, pwm çıkışından regülatör 9v, 2x 0.75 lik kabloya Jack ucu lehimleyip kullanacağım.

Merhabalar efendim, şu sorunu bir türlü aşamadim.

PWM güç çıkışından Lm2596-adj 3A regülatör ile voltajı 9v sabitleme yapınca bir 9v 1a cihazı çalıştırıyor. Lakin Aynı özelliklere sahip 2. Cihazı bağlayınca 9.20v civarında iki cihaz çalışıyor (0.75mm kablo, 14m uzunluk, bir buat eki (-v kayıpları) + Jack kablosu eki, lehim yapılmamış)

PWM çıkışından ikinci bir Lm2596-adj regülatörü ile aynı özellikli 2 cihaz daha çalıştırıyorum.

Gece LED şeritler çalışınca veya akü 12.8v civarına düşünce cihazlardan biri çalışmıyor. Regülatör 9.60v alınca cihazlar aktif hale geliyor. Ama bunu sürekli değiştiremem ayrıca cihazlara zarar vermek istemiyorum.

Bunun nedeni ne olabilir? 13.5 den 12.9'e kadar sorunsuz "2X" 1x 9.20v regülatör ile 2x 9v 1a cihaz çalışıyorken 12.8v sorun çıkartıyor.

2x 12v 80a jel akü, 20a PWM şarj cihazı, panel bilgisi şuanlik yok 13.8v şarj değeri şarj bitiş akü değeri 13.3-5
v civarı.

@rsimsek

Akü şarj voltajını biraz daha yükseltebilirsiniz. Sonuçta şarj kontrol cihazı aşırı şarjı engelliyecektir. Akü üreticisinin şarj tablosuna bakabilirsiniz.

İkinci olarak regülatör akü çıkışında mı ledlerin yanında mı? Bunu sormamın sebebi, kablo mesafesi uzadıkça ucundaki gerilim (volt), kablo direncinden dolayı düşecektir. 12 volt'u taşıyıp kullanılacak yerde 9 volt'a düşürürseniz sorun olmaması gerekir.

Regülatör şarj cihazının çıkışında(akü yanı) sadece kameralara giden hatta takılı. Ledler de regülatör kullanmıyorum.

2x kamera ayrı kablo
2x kamera ayrı kablo
Ledler ayrı kablo
Sorun olursa kolay çözmek için,

Hepsi şarj cihazının güç çıkışına bağlı.

Ledleri de 9v'a sabitleyip deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri