Kalmalı Push Buton devre

Sifiryedi

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar; Öncelikle, başlık yanlış olmuş olabilir kusura bakmayın, benim şöyle bir sorum olacak, butondan elimizi çekmeden basmaya devam ettiğimizde yapacağım devredeki led sadece 0,5Sn çalışıp sönecek. Veya başka bir deyişle devreye enerji verildiğinde enerji kesilmediği sürece devredeki led sadece 0,5 sn çalışıp sönecek. Devrenin voltajı 4~6v arasıdır. Gerekirse 12v ile beslyebilirim. Böyle bir devre araştırıyorum. Az malzeme ile 555 kullanmadan çözebileceğim bir şema varmı? Veya mecbur 555 kullanmalısınız dersenizde Olur ama önceliğim Transistör kullanarak yapmak, bu konuda Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gecikmeli monostable osilatör yapmak istiyorsunuz. 555 li mmv devresinde vcc ile trigger arasına kondansatör, trigger ile gnd arasına direnç takarak yapabilirsiniz. Dirence paralel ters yönde diyot gerekebilir.

Transistör kullanmadan da aşağıdaki gibi yapılabilir. Ancak ledin devreden çıkması üzerindeki voltajın zamana bağlı olarak azalması nedeniyle en parlaktan sönüğe doğru kademeli olacaktır. Daha keskin bir iletim kesim durumu için transistör ve / veya işlemcili devre tasarımı yapılabilir.
led.PNG

Transistör kullanmadan da aşağıdaki gibi yapılabilir. Ancak ledin devreden çıkması üzerindeki voltajın zamana bağlı olarak azalması nedeniyle en parlaktan sönüğe doğru kademeli olacaktır. Daha keskin bir iletim kesim durumu için transistör ve / veya işlemcili devre tasarımı yapılabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 66378
Anladım eyvallah, aynen dediğiniz gibi keskin bir çalışması olmalı. peki Transistör ile yapıldığında nasıl olur bu şema? Birde butondan elimizi çekmememiz gerekiyor basıp çektiğimizde değil butondan elimizi çekmediğimizde ledin sönmesi gerekiyor.
Gecikmeli monostable osilatör yapmak istiyorsunuz. 555 li mmv devresinde vcc ile trigger arasına kondansatör, trigger ile gnd arasına direnç takarak yapabilirsiniz. Dirence paralel ters yönde diyot gerekebilir.
Şemasını çizeyim bakın doğrumu yanlışmı, dediğim gibi önceliği transistör ama yinede elimde son çare olarak kalması için buldurayım 555 ile olan devreyi. Teşekkürler

Beceremedim sanırım çalışmadı.

Ekli dosyalar

• 6A5469D3-A649-4283-8F8B-E5B00D8FA6E6.jpeg
    6A5469D3-A649-4283-8F8B-E5B00D8FA6E6.jpeg
    507 KB · Görüntüleme: 9
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekli dosyayı görüntüle 66378
Bunu denedim buton basılı tuttukça led çalışıyor sönmüyor benim istediğimi yukarıda özetleyemedim sanırım butona basılı tuttuğumda 0.5 sn yanıp sönecek öyle bir devre arıyorum.
https://tinyurl.com/y85k46c9

Uygun fiyatlı 555 'ler ~9V dan sonra stabil
çalışır...

çok teşekkür ederim bunu deniyorum bakalım sonucu buradan Yazarım..

Hocam merhaba bu devreyi çalıştırdım entegreyi yaktım bu şemada çalışıyor ama neden yandı bütün devreyi kontrol ettim ama nafile. 555 yanıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri